A Rákosrendező pályaudvar életét, szubkultúráját bemutató fotósorozat Stalter György 2012-2021 között készített képei közül válogat. Az Átrendeződés / Rákosrendező című kiállításon látható képek bemutatják az állomás épületét, a vonatokat, a környék hajléktalanokkal belakott zugait, a graffitiket.
Stalter György Balogh Rudolf-díjas fotóművész, a Magyar Fotóművészek Szövetsége elnökségének volt tagja, a Pécsi József-ösztöndíj kuratóriumának tagja. Pályája során fotóriporterként több hetilapnál és magazinnál dolgozott, 1990 óta szabadúszó fotóriporter, képszerkesztő, tanár. Feleségével Horváth M. Judittal több mint tíz évig fényképezték Magyarország cigánytelepeit és a pesti gettósodó kerületeket. Közös fotóalbumuk a Más Világ 1998-ban jelent meg. Az utóbbi években a nyolcadik kerület eltűnő mikrokozmoszát fényképezte, elnyerte vele a Budapest Fotográfiai ösztöndíjat, az NKA Collegium Hungaricum Moholy-Nagy László ösztöndíjjal Berlin „nyolcadik kerületéről", Neukölln városnegyedről készített fotóesszét. Idehaza és külföldön számos egyéni és csoportos kiállításon mutatta be fotóit.
Stalter György így ír munkáiról:
A pályaudvar területét el nem hagyva dolgoztam. A környéken nőttem fel, láttam fénykorában, pusztulásában, elmúlásában. A fővárosnak ez a jellegzetessége is ugyanúgy el fog tűnni, mint a Város a városban/Józsefváros 2010 könyvem helyszínei.
Munkám során kerestem azokat a portré értékű, számomra fotográfiailag érdekes személyeket, akikben megtalálom azt, ami engem izgat. Előző munkáimhoz hasonlóan – Budapest Józsefváros 2010, Berlin Neukölln 2011 – itt is egy jól körülhatárolható területen dolgozom, szinte ismerősként térek vissza.
A helyszín az előzőekhez képest jóval szűkebb, emiatt sokkal koncentráltabb, bonyolultabb fotográfiai feladatot jelent: rengeteg átutazóval kerülök kapcsolatba, a találkozások természetessége, a várakozásra szánt idő, az esetlegesség megismételhetetlensége miatt.
A pályaudvar elhanyagolt, magára hagyott hangulatot áraszt. Várótermét műteremként tudom használni, ahova behívom az átutazókat, várakozókat, és különböző világítási módszerekkel megjelenítem karakterüket. Az idő nem csak a tárgyi környezetet változtatja meg, de a benne élő embereket is: másképp öltözködnek, viselkednek, másképp nyilvánulnak meg a kamera előtt. Ezek a fotók a képeken szereplő emberek beleegyezésével készültek, tudták, hogy róluk fénykép készül, mint anno a fényképésznél. A különbség az, hogy én tudatosan választom ki, kit akarok lefényképezni. A megszerzett tapasztalatok alapján kialakított munkamódszeremmel folyamatosan dolgoztam a projekten, követtem a változásokat, dokumentáltam az állomás életét. Azt remélem, ha sikerül ezeket a fotókat megőrizni, 10-20, 100-200 év múlva kordokumentummá válnak."
Átrendeződés / Rákosrendező - Egy budapesti pályaudvar 2012-2021
Stalter György kiállítása
Megtekinthető: szeptember 20-ig
FUGA Építészeti Központ
Fejléckép: Stalter György: Átrendeződés / Rákosrendező / Fotó forrása: FUGA Építészeti Központ