Vizuál

Index: Demeter Szilárd a Nemzeti Múzeum új főigazgatója

2024.02.27. 12:55
Ajánlom
A Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója nyerte a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói pályázatát – közölte az Index információi szerint Csák János kulturális és innovációs miniszter a Nemzeti Kulturális Tanács február 27-i ülésén.

Demeter Szilárd győzelmével múzeumi összevonás következhet – írja az Index.

Mint arról beszámolunk, 2023. november 6-án Csák János kulturális és innovációs miniszter azonnali hatállyal elbocsátotta a Nemzeti Múzeum éléről L. Simon Lászlót, mondván, elmulasztotta az intézménytől elvárható jogkövetést, valamint magatartásával ellehetetlenítette a munkaviszony fenntartását. L. Simon akkor úgy reagált, a döntést tudomásul veszi, elfogadni azonban nem tudja.

Az ügy a Word Press Photo kiállítás kapcsán robbant ki, Dúró Dóra, a Mi Hazánk Mozgalom országgyűlési képviselője ugyanis törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett Csák Jánosnál, miután nehezményezte, hogy a tárlaton látható egy fotósorozat, amely egy Fülöp-szigeteki meleg idősotthon lakóit mutatja be. A miniszter ezt követően a családok védelméről szóló törvényre hivatkozva azt kérte L. Simontól, hogy ne árusítsanak jegyet a 18 éven aluliak számára. Néhány nappal később a múzeum azonban azt közölte, nincs módjuk kitiltani a fiatalokat, ugyanis az intézménynek nem áll jogában elkérni a látogatók személyi igazolványát.

nemzeti_muzeum-153112.jpg

A Magyar Nemzeti Múzeum épülete (Fotó/Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum)

L. Simon László helyét Hammerstein Judit korábbi főigazgató-helyettes vette át megbízott főigazgatóként. A pozícióra a tárcavezető december 20-i dátummal írt ki pályázatot. Az Index január végén írt a lehetséges jelentkezők névsoráról, ám Demeter Szilárd neve csak később merült fel.

A Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatóját 2024. február 1-jével nevezte ki újabb öt évre Csák János, ezért is lehet sokaknak meglepő a mostani kinevezés. A lap úgy gondolja, „nyomasztóan hatott volna a többi – a megmérettetésre részben rábeszélt – pályázóra, ha egy biztos befutóról tudomást szereznek. Márpedig ha Demeter Szilárd elindul egy ilyen kaliberű pályázaton – valószínűleg nem a saját ötletétől vezérelve –, annak oka és célja van, a győzelme tehát nem a véletlenen fog múlni.”

Idézi az Index L. Simon Lászlót is, aki egy hozzájuk eljuttatott írásban így fogalmaz: „ha jól értettem, az egyik ismert pályázó személye azért jött szóba, mert ő lehetne a garancia egy összevonási terv sikeres megvalósítására”. Arról egyelőre nincs információ, pontosan mely intézményeket érintené egy ilyen összevonás.

Forrás: Index

Fejléckép: Demeter Szilárd (fotó/forrás: Koszticsák Szilárd / MTI)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Megválasztották a Nemzet Művészeit

Nyolcan nyerték el idén az egyik legrangosabb magyarországi művészeti elismerésnek számító Nemzet Művésze díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Magyar Művészeti Akadémia székházában, a Pesti Vigadóban.
Klasszikus

Ifjú muzsikusokat díjaztak Cziffra György születésnapján

Ünnepi koncertet adott Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész november 5-én. A hangverseny alkalmából átadták a Cziffra Fesztivál két díját: az Ifjú Tehetség díjat és az Innovatív Zenei Projekt díjat.
Színház

Borsi-Balogh Máté: Ha azt érzem, nem szeret a közönség, egy kicsit bele tudok halni

A Junior Prima Díjas színművésszel a Galilei élete című előadás kapcsán beszélgettünk szakmai életútjáról, a meggyőződések és az érdekek furcsa viszonyáról, a világ megváltoztathatóságáról, de szóba került az is, vajon miért szoronganak annyira a fiatal generációk.
Zenés színház

Az ellentmondásokban rejlő erő – Tulassay Ádám az Operaház új Requiem-produkciójáról

Verdi Requiemje egyházzenei alkotás vagy színpad nélküli opera? Mi áll a középpontjában, a halálfélelem vagy a bizakodás? Ezekre a kérdésekre is keresi a választ az OPERA új produkciója, melynek kapcsán a rendezővel, Tulassay Ádámmal beszélgettünk.
Zenés színház

Eltérő befejezéssel játssza a Turandotot a két szereposztás az Operaházban

Sümegi Eszter és Rálik Szilvia, valamint László Boldizsár és Yusif Eyvazov főszereplésével, a színpadra tíz év után visszatérő Gulyás Dénes közreműködésével viszi színre Barta Dóra Puccini Turandotját a Magyar Állami Operaházban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Dal Európáért

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arra emlékezik vissza, amikor 1995-ben Magyarországon járt Ennio Morricone.
Vizuál hír

Így utazott Debrecenből Budapestre az egyik leghíresebb magyar festmény

A debreceni Déri Múzeum kölcsönadta Munkácsy Mihály Golgotáját a Szépművészeti Múzeumnak, ahol hamarosan nagyszabású jubileumi tárlat nyílik a magyar művész munkásságából. Cikkünkben galéria is található.
Vizuál ajánló

Európa újra mozizni megy

November 17-én rendezik meg a 9. Európai Art Mozi Napot, amely során fesztiváldíjas produkciókkal és premier előtti vetítésekkel várják az art mozik az európai filmek szerelmeseit.
Vizuál hír

Európai Filmdíjak – Pedro Almodóvar, Ralph Fiennes és Tilda Swinton is a jelöltek közt

A legjobb európai film díjáért idén tizenöt produkció verseng majd. Az Európai Filmakadémia elismeréseit decemberben adják át Luzernben. Magyar alkotás ezúttal nincs a jelöltek közt. 
Vizuál kritika

A rabszolgaság költői hangja szólal meg Mati Diop Arany Medve-díjas dokumentumfilmjében

Három évvel ezelőtt a Benini Köztársaság visszakapott Franciaországtól huszonhat, a gyarmatosítás során elrabolt műkincset. Ennek a politikai gesztusnak az utóéletét követi nyomon a Dahomey – Kik vagyunk? című dokumentumfilm. Az alkotást a 2024-es Verzió Filmfesztiválon is láthatjuk.