Vizuál

Ismeri a szandi mandit? – visszatérnek a Kino moziba a Kádár-korszak szatírái

2025.03.19. 13:05
Ajánlom
A Kádár-korszak szatírái elnevezésű vetítéssorozat során Gyarmathy Lívia, Tímár Péter, Sára Sándor, Rózsa János és Gazdag Gyula klasszikus alkotásait élhetjük újra át nagyvásznon.

Március 27-től kéthetente a Kino mozi vásznán elevenednek meg a XX. század második felének kultikus szatírái a Filmarchívum frissen felújított kópiáin.

A Kádár-korszak szatírái című sorozat a kor abszurd humorát, rendszerkritikus látleleteit és groteszk társadalmi tablóját mutatja be,

állandó otthont biztosítva év közben is a magyar filmtörténet kiemelkedő alkotásainak

A programban olyan filmek szerepelnek, mint a szocialista termelés abszurditásait kiforgató, groteszk szatíra, az Egészséges erotika (r.: Tímár Péter), vagy az ötletes vizuális gegekkel operáló Ismeri a szandi mandit? (r.: Gyarmathy Lívia) a hivatali bürokrácia visszásságait figurázza ki, míg a társadalmi képmutatást és hatalmi játszmákat éles szemmel pellengérre állító Holnap lesz fácán (r.: Sára Sándor) is helyet kap a sorozatban. A futball-láz és a kisvárosi reménytelenség sajátos elegyét adó Pókfoci (r.: Rózsa János), valamint a fiatalok útkeresését abszurd humorral bemutató, mára kultikus státuszt elért A sípoló macskakő (r.: Gazdag Gyula) szintén látható lesz.

A sorozat filmjeit Gelencsér Gábor válogatta, aki a vetítéssorozat házigazdájaként vezeti fel az egyes alkotásokat. Az ELTE Filmtudomány Tanszékének docense a Kádár-kori magyar filmtörténet egyik legnagyobb hazai szakértője, aki számos könyvében és tanulmányában foglalkozott a korszak filmművészetével.

További részletek a Kino mozi oldalán.

Fejléckép: Jelenet az Ismeri a szandi mandit? című filmből (Fotó/Forrás: Port.hu)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

A Filmrendezők klubja következő eseményén kiderül, miért nem könnyű gyereknek lenni

Február 16-án 19 órától a Művész Mozi Bunuel termében láthatja a közönség Kardos Ferenc és Rózsa János Gyerekbetegségek című rendezését a Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete sorozatában. A vetítést követően mesterkurzus várja a résztvevőket.  
Klasszikus

Szüts Aport is díjazták a Cziffra Fesztivál nyitókoncertjén

Február 11-én, kezdetét vette a Cziffra Fesztivál, amelynek első eseményén három kategóriában adták át a Fesztivál rangos díjait, a Kreatív Művész díjakat, az Ifjú Tehetség díjat és a Kvintesszencia Talentum különdíjat.
Klasszikus

Elhunyt Helmuth Rilling karmester

Az elsősorban Bach-specialistaként ismert német karmestert, akit a magyar közönség is jól ismert, február 11-én, kilencvenkét éves korában érte a halál.
Színház

„Nem felújítás, hanem újrakezdés” – Bartha Bendegúz a Semmi 2.0-ról

Öt évvel azután, hogy az állandó telt ház miatt a nézőtér mögött állva nézte végig a Semmit, Bartha Bendegúz színpadra áll ugyanabban a történetben. A fiatal bábszínészt az öröklött és újrateremtett hagyományról kérdeztük. Interjú.
Könyv

Sátántangó, krimi és Margó-díjasok – közeleg az 5. Holtszezon Kortárs Irodalmi Fesztivál

Az irodalmi programok mellett kiállítások és zenei események is szerepelnek az ötödik Holtszezon Kortárs Irodalmi Fesztivál kínálatában, amit február 20. és 22. között rendeznek meg Veszprémben, a belváros több pontján.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál gyász

Elhunyt Maurer Dóra

Életének 89. évében február 14-én hajnalban elhunyt Maurer Dóra, a Széchenyi Akadémia elnöke, a Nemzet Művésze, Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas grafikus, festőművész és filmkészítő – közölte az a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia.
Vizuál hír

Paul Gauguin- és Vasarely-kiállítást is láthat majd a közönség a Szépművészeti Múzeum 120. jubileumi évében

Erős francia hangsúly fogja jellemezni az alapításának idén 120. évfordulóját ünneplő Szépművészeti Múzeum jubileumi évét – derült ki Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója által tartott sajtóbeszélgetésen.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A végtelenen innen

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, Hegedűs Ákos. Ezúttal arról ír, miért lehangoló, hogy senki sem tudja megmondani, mikor lesz lehetőségünk újra elkorcsolyázni a végtelenbe a Balatonon. 
Vizuál ajánló

Testi és lelki kitárulkozás – az aktfotók történetét mutatja be a Mai Manó Ház új kiállítása

A kiállítás február 20-tól március 22-ig látható, és azt vizsgálja, miként vált a test a modern fotográfia egyik legizgalmasabb, egyszerre esztétikai és társadalmi kérdéseket felvető témájává a századelőn.
Vizuál hír

Enyedi Ildikót ünneplik a Bergamói Filmfesztiválon

Az észak-olasz fesztiválon a magyar rendező tizennégy kis- és nagyjátékfilmjét vetítik le. A szemle szervezői Enyedi Ildikót a magyar filmművészet központi alakjaként, az egyik legintelligensebb és legeredetibb hangjaként méltatják.