Vizuál

Ismét Sziget!

2009.08.09. 13:09
Ajánlom
Míg a Sziget Fesztivál pár éve még igazándiból csak a zene otthona volt, addig idén igazi összművészeti fesztivállá nőtte ki magát.

Hogy a kultúra szeretete vagy a finanszírozási keretek bővítése vitte-e rá a szervezőket erre a váltásra, végül is nem lényeges, mert az eredmény magáért beszél. A tánc, színház és irodalmi programok mellett ráadásul egy olyan helyhez kötött művészeti ágat, mint a képzőművészet, is sikerült meghonosítani a Szigeten. Itt kell azonban megjegyeznünk, hogy ez nemcsak a Sziget szervezőinek nyitottságát, hanem az intézmények munkatársainak kreativitását is dicséri. Mindezen szándékok pedig odajutottak, hogy ha végig kívánjuk látogatni az összes képzőművészeti programot, akkor bizony érdemes a koncertek kezdése előtt jóval hamarabb kimenni a Hajógyári-szigetre.

A „klasszikus" vonalat képviseli a már korábban is sikeres Múzeumi Negyed. Idén tizennégy intézmény, az Aquincumi Múzeum, a Goethe Intézet, az Iparművészeti Múzeum, a Ludwig Múzeum, a Mai Manó Ház, a Magyar Nemzeti Galéria, a Magyar Nemzeti Múzeum, a MODEM (amely egyben Debrecen városát is képviseli), a Petőfi Irodalmi Múzeum, az óbudai Zichy Kastély, az Országos Közlekedési és Műszaki Múzeum, a Műcsarnok, a Skanzen és a Szépművészeti Múzeum. Ez alkalommal is zömében kiállításaikat népszerűsítik a kivonuló múzeumok, így a Nemzeti Múzeum a szeptemberben nyíló „Királylányok messzeföldről - Nők a hatalom árnyékában", a Ludwig a Capa tárlatot, a MODEM pedig a frissen nyíló Messiásokat. Eme tendenciával szembe megy ugyan, de korunk egyik legfontosabb problémájára, a környezetszennyezésre próbál megoldást kínálni a Skanzen Mentsétek meg forrásainkat! programsorozata, amely arra keresi a választ, hogy miként lehet a felhalmozott paraszti tudást felhasználni a megújuló energiák tekintetében. A legszórakoztatóbbnak pedig a Műszaki Múzeum sátra ígérkezik, ahol mindenkit szeretettel várnak egy közös nagy alkotásra, melynek célja, hogy használhatatlan, semmirevaló tárgyak szülessenek.

Szintén a környezetvédelem fontosságára kívánja felhívni a figyelmet az Octopus udvarán felállított Baobab (Majomkenyérfa) installáció, amely egy hosszú turné után decemberben Koppenhágába érkezik, ahol a Kyoto protokollt felváltó új klímaegyezményt írják majd alá a világ döntéshozói. Az elmélet mellett bőven jut szerep a gyakorlatnak is. Lesz Artshop, kézműves foglalkozások, ruha átalakító „szalon", képzőművészeti alkotásokká átlényegített Trabantok és az évek óta méltán sikeres Tarot Labirintus sem hiányzik a programból.

A részletes program a Sziget honlapján olvasható.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Színház

Kulka János: Tényleg más lettem

A közelmúltban hosszú idő után először lépett egyedüli szereplőként színpadra Kulka János. A Halál Velencében című előadást a Jurányi Házban mutatták be, a színművészt ennek apropóján kérdezte az RTL.
Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Zenés színház

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Színház

Felkavaró vízió a modern nőkről – Alföldi Róbert legújabb rendezése a Pesti Színházban

Október 5-én tartják Wéber Kata Egy nő anatómiája című darabjának magyarországi ősbemutatóját a Pesti Színházban, amelynek alapján Mundruczó Kornél nagy sikerű filmje, a Pieces of a Woman készült.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Az ókori Mezopotámia művészetét bemutató, átfogó kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban

Az Istenek és démonok királysága – Mezopotámia Kr. e. 1000-500 című tárlat október 5-én nyílik meg, és egészen február elejéig látogatható. A szervezők szerint hasonló léptékű kiállítás tízévente csak egy-kettő van a világban.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Hexa Grace

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról mesél, hogyan futott bele monacói útja során egy műalkotásba, ami múzeumban nem férne el.
Vizuál ajánló

Pixel és folklór – magyar népművészet és fotográfia a 21. században

Hogyan lehet a hagyományokat a jelenben pontosan, érdekesen, megkapóan ábrázolni? Ez a kérdés köti össze a Hagyományok Háza Pixel és folklór című egyedülálló tárlatán kiállító, elismert fotográfusokat.
Vizuál hír

2025-ben kezdődhet az új Nemzeti Galéria építése

Az új épület a Liget Budapest Projekt részeként az egykori Petőfi Csarnok helyén épülhet fel, ám a munkálatok évek óta húzódnak, az eredeti tervek alapján a fejlesztésnek tavaly kellett volna elindulnia.  
Vizuál ajánló

A Millenárisra költözik a kortárs képzőművészet

Október 17. és 20. között Magyarország leggazdagabb képzőművészeti választékával, különleges látogatói élményekkel készül a közönség fogadására a régió legnagyobb nemzetközi kortárs vására, a 14. Art Market Budapest.