Vizuál

Itt lakott Rosenthal

2011.10.03. 08:51
Ajánlom
A felújított Goldmark teremben kapott helyet az a zsidónegyed-kiállítás, ami a környék mindennapi életét jeleníti meg az elmúlt évszázadokban 10 térkép, 20 tárgy és 30 ház bemutatásának segítségével. A tárlatot Komóczy Géza professzor és Winkler Nóra nyitották meg a Kulturális Örökség Napjai keretében.

A Budapesti Zsidó Hitközség sikeresen valósította meg a Közép-magyarországi Operatív Program keretében az Európai Unió támogatásával a Goldmark terem és a kapcsolódó helyiségek turisztikai fejlesztése című projektet, amelynek keretében megújult a Wesselényi utca 7. szám alatti műemlék épület kívülről és belülről egyaránt. A többfunkciós, 140 fő befogadására alkalmas színházterem korszerű hang- és fénytechnikával felszerelve számos kulturális rendezvénynek ad majd otthont.

Az Itt lakott Rosenthal című tárlaton a volt budapesti gettó gyászos utcái is megnyílnak egy interaktív érintőképernyős térkép segítségével, 1785-től egészen napjainkig mutatják be a területet. Mindez arra készteti az embert, hogy mihelyst kimegy, nyakába vegye az eddig ismertnek hitt városrészt. Újdonságként az okostelefonnal érkező látogatók QR kódok segítségével saját készülékükre is letölthetik a tárlatvezetőt. A kiállítás vasárnaptól csütörtökig 10 és 18 óra között, pénteken 10 és 16 óra között látogatható. Jegyeket a helyszínen lehet vásárolni.

A zsidónegyedet bemutató kiállítás mellett a Magyar Zsidó Levéltár egy látványraktárat is létrehozott, mely a hagyományos állagmegóváson és szakszerű tároláson túlmenően a látogatók részére lehetőséget biztosít a többség számára általában láthatatlan hiteles történelmi források, dokumentumok megismerésére is. A látványraktár teljesen új, eddig ismeretlen környezetbe viszi a látogatót, ahol a biztonságos raktározással egy időben olyan dokumentumok is láthatóak, amelyek múzeumi kiállításokon és könyvekben nem vagy csak alig szerepelnek. A raktártérben gördíthető polcokon és kihúzható térképtároló fiókokban a díszes kötésű hitközségi jegyzőkönyvek mellett a Dohány utcai zsinagóga korabeli ülésjegyzőkönyvei, eredeti építési tervrajzai, díszes oklevelek, céhlevelek, obsitok és sok más olyan dokumentum megtekinthető, amelyet jelenleg csak a nagyon szűk szakmai közönség ismer. A látványraktár előzetes bejelentkezés alapján látogatható.

Létesült egy Családkutató Központ is, mivel számos turista és kutató azért érkezik a levéltárba, mert a zsidó hitközséget és intézményeit érzi legitim forrásnak az őt foglalkoztató kérdések megválaszolására. A kutatószobában az érdeklődők hozzáférhetnek mindazokhoz a történeti forrásokhoz és segédletekhez, amelyek a magyarországi zsidó történelem, helytörténet és családtörténet kutatásához szükségesek. A releváns források kiválasztásához, az alapvető tájékozódáshoz szakszerű segítséget kaphatnak a központ több nyelven beszélő alkalmazottaitól. A központ szombat és a zsidó ünnepek kivételével mindennap reggel 10 órától látogatható.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Klasszikus

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Plusz

Tavaszi megújulás Kodály Zoltánnal és Berecz Andrással a Pesti Vigadóban

Berecz András Mindenek újulnak – Tisztelet Kodály Zoltánnak című előadás során Kodály-kórusművek, népdalok és cimbalommuzsika köszönti a tavaszt a Pesti Vigadóban, május 10-én.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem. 
Vizuál hír

Bukovszky Orsolya és Pigler Emília az idei két Friss Csillag

Május 29. és június 4. között rendezik meg a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivált. Az idei év különösen fontos mérföldkő a fesztivál történetében: ez lesz az első Oscar-kvalifikáló kiadás.
Vizuál ajánló

Dokumentumfilm készült a budapesti romkocsmákról 

A kulturális élet számos ismert alakjának közreműködésével készült el Sipos Bence Romokból című dokumentumfilmje, amelynek alkotói elsőként kísérelnek meg hiteles lenyomatot adni a fővárosi romkocsmák történetéről, jelenéről és jövőjéről. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: Az ősélmény

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos... ezúttal azonban mégsem.
Vizuál ajánló

Utazás a magány és a szexualitás világában – hamarosan a mozikban a Queer

Április 24-én mutatják be itthon Luca Guadagnino legújabb rendezését, a Queert. A film főszerepében Daniel Craig látható, akit alakításáért Golden Globe-díjra jelöltek.