A szeptember 17-én nyílt kiállítás az Intesa Sanpaolo nagybank hatalmas, több mint 20 ezres gyűjteményéből négy fontos mester, Canaletto, Guardi, van Lint és Marieschi egy-egy vedutáját (látképét) hozta el Magyarországra.
A gyökereit a 16. századig visszavezető Intesa Sanpaolo nemcsak a gazdasági, hanem a társadalmi értékteremtés iránt is elkötelezett nagybank, régi hagyományához híven ma is aktív szerepet vállal Olaszország kulturális életében - hangsúlyozta a kiállítás megnyitóján a CIB Bank anyabankja, az Intesa Sanpaolo igazgatóságának elnöke. Gian Maria Gros-Pietro hozzátette: a pénzintézet kulturális programja keretében nyitotta meg a Gallerie d'Italiát, azaz a Milánó, Nápoly és Vicenza városközpontjában álló műemlék épületekben kialakított múzeumokat.
A budapesti kamaratárlathoz olyan témát kerestek, amely közel áll a magyar közönséghez, ám jellegzetesen olasz, így esett a választásuk a velencei barokk látképekre.
Bár a szerzők közül Canaletto a legismertebb barokk festő, hasonló jelentőségű az életében mellőzött Francesco Guardi is. Marieschi ifjúkori munkájában az egyik legtipikusabb velencei motívumot, a Canale Grandét, Hendrik Frans van Lint rendkívüli alapossággal kidolgozott vászna pedig az annak torkolatában található Santa Maria della Salute fogadalmi templomot jeleníti meg.
Az olajképeken megjelenő épületeken és panorámákon keresztül betekintést kapunk Velence egykori életébe, és megfigyelhetjük a neves festők stiláris különbségeit, ugyanazon téma más-más művészi megközelítésű feldolgozását. Míg Canaletto (Giovanni Antonio Canal), Guardi és Marieschi Velencében élt és alkotott, addig a negyedik veduta szerzője, az antwerpeni Hendrik Frans van Lint nagy valószínűséggel soha nem is járt a lagúnák városában. A legvalószínűbb, hogy személyes élmények helyett csak pályatársai Velencében készült munkáira támaszkodott művei alkotásakor.
Massimo Rustico, Olaszország magyarországi nagykövete emlékeztetett arra, hogy Itáliában a művészet és a bankok világa a középkor óta szorosan összefonódik, és ennek a hagyománynak a továbbélését tanúsítja ez a tárlat is. Baán László, a Szépművészeti Múzeum-Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója kiemelte annak fontosságát, hogy a pénzintézetek a társadalmi felelősségvállalás útján komoly értékeket hozzanak létre. Az pedig külön öröm, hogy Intesa Sanpaolo kezdeményezésének eredményéből most a Magyar Nemzeti Galéria és a látogatói is részesülnek - jegyezte meg.
Fejléckép: Michele Marieschi: A Canale Grande látképe a Rive del Vinnel és a del Carbonnal (1730-1735 körül) forrás: Intesa Sanpaolo gyűjtemény Gallerie d’Italia - Palazzo Leoni Montanari, Vicenza / MNG