A Kossuth-díjas, Nemzet Művésze és Balázs Béla-díjas, világszerte elismert Jankovics Marcell (1941-2021) formabontó filmjében a pazar színvilágú, álomszerű képek folyamatosan egymásba alakulnak, ornamentikus, geometrikus mintázatokba rendeződnek.
Az 1981-ben készült egész estés rajzfilm a Fehérlófia című magyar népmesén alapul, cselekménye az avar, hun és magyar eredetmondák jelképtárából merítkezik.
Miért különleges?
Fehérlófia szereplői kozmikus-természeti archetípusokat jelenítenek meg (napszakokat, évszakokat, történelmi korszakokat), amelyek a film avantgárd megoldásait is inspirálták. Virtuóz módon animált képi világa álomszerűnek hat, fő szervezőelve az ornamentika.
A pusztai népek mondáira épülő avantgárd mesefilm lenyűgöző látványvilága absztrakt geometrikus formákra és körkörös, mandalaszerű kompozíciókra épül.
A jelenetek tobzódnak a folyamatos átváltozásokban és a lüktető színekben, egyedi hangzású, atmoszferikus kísérőzenéje morajlásszerű zörejekből áll. A Vajda István hangmérnök által kreált ambientszerű, atmoszferikus kísérőzene évekkel megelőzte korát. A mese történelmi aktualizálását erősíti, hogy a film zárójelenete már az ökokatasztrófát vetíti előre: a modern metropolisz sziluettje mögött látható címszereplő tündöklő napkoronáját gomolygó szmogfelhő takarja el.
Világsiker
A Fehérlófiát minden idők legjobb ötven animációs filmje közé választották az 1984-ben Los-Angeles-ben megrendezett „animációs olimpián”. A 4K felbontású digitálisan felújított változat, mely a Filmio-n ingyenesen nézhető csütörtöktől vasárnap éjfélig, a Nemzeti Filmintézet Filmarchívum igazgatóság és a Los Angeles-i Arbelos Film együttműködésében készült el 2019-ben. Ennek köszönhetően újra világszerte látható az egyetemes animáció történet kiemelkedő alkotása.
„A film különös, pszichedelikus látványvilágát erősíti, hogy a film grafikai tervezői (Jankovics Marcell, Richly Zsolt és Hegedűs László) a Fehérlófia figuráiban a klasszikus rajzanimációs eljárással szemben egy leginkább csak szerzői rövidfilmekben alkalmazott technikát alkalmaztak, amikor a karakterek körvonalát nem húzták ki fekete kontúrvonallal, így a mozgó figurák nem válnak el élesen a statikus hátterektől. Jankovics Marcell nagyívű animációs mozifilmje a magyar kultúra évszázados értékeinek egyedi átirata, amely az újrateremtés és a nemzeti identitást erősítő ismeretátadás gesztusával születtek” - olvasható a Filmarchívum blogján, ahol a rendezővel készült beszélgetés is megtekinthető.
Fehérlófia
színes magyar animációs film, 1981, rendező: Jankovics Marcell
forgatókönyvíró: Jankovics Marcell, György László, tervező: Jankovics Marcell, Richly Zsolt, Hegedűs László, operatőr: Bacsó Zoltán, zeneszerző: Vajda István, szinkronhangok: Cserhalmi György, Pap Vera, Szabó Gyula, 80 perc, felújítás: 4K restaurált
Fejléckép: jelenet a Fehérlófia c. filmből / Fotó: Nemzeti Filmintézet