A Google térkép alkalmazás segítségével így a firenzei múzeumba akár a nyitvatartási időn túl és a világ másik feléről is bekukkanthat bárki egy virtuális séta keretében. A program úgy működik, mint a Google Street View vagy Earth alkalmazás, ami a valódi utcaképet mutatja 360 fokban. A látogató barangolhat a termekben padlótól a plafonig szemügyre véve azokat.
A Firenze szívében álló Uffiziben rendelkezik a világ legátfogóbb gyűjteményével az olasz reneszánsz mesterek műveiból. Olyan alkotások függnek a falain, mint Botticelli Vénusz születése, Caravaggio Bacchusa és Michelangelo A Szent család című tondója. Nem véletlenül zarándokolnak ide a művészet szerelmesei évszázadok óta. Most ezt bárki megteheti a saját kanapéján ülve.
A hazai múzeumokat is elérte a digitalizálási hullám, számos itthoni intézmény digitalizálja a gyűjteményét, melyet aztán a nagyközönség számára is hozzáférhetővé tesz. A Néprajzi Múzeum például a költözést használja ki és a csomagolással egyidejűleg QR-kódokkal látnak el minden tárgyat a hímes tojástól a cserépedényekig. Az így összeálló adatbázis tartalmazza majd az összes hozzáférhető információt a tárgyakról.
Az Országos Széchényi Könyvtár, az MTA és a költő hagyatékát kezelő több intézmény a teljes Arany-életmű digitalizálását végzi épp. Nemcsak intézmények, hanem lelkes magánzók is kiveszik a részüket a tárgymentésben: a szabadon hozzáférhető archív fotókat gyűjtő Fortepan neve már fogalom lett.
digitalizálják a világ legnagyobb kottagyűjteményét, a Guggenheim Museum 200 könyvét is szabadon hozzáférhetővé tette online, de 1880 és 1918 közötti poszterek, például Mucha és Toulouse-Lautrec-plakátok is letölthetőek a netről. Sőt, ha valaki szeretné, egy program segítségével kipróbálhatja A sikoly festőjének ecseteit.
(via My Modern Met)