A kiállítás újszerűségét jelzi, hogy a tematika szakít a hagyományos fiú-lány játék hangsúlyozásával, inkább másféle szempontok alapján csoportosították a kiállítási tárgyakat; a látogatók találkozhatnak a családdal, az otthonnal, a babákkal, a közlekedéssel, a gyárral, valamint számos egyéb tematikai egységgel. A közönség kultúrtörténeti, pszichológiai, neveléstörténeti, gyártástechnológiai kontextusba helyezve ismerheti meg az egyes tárgyakat és tematikus egységeket.
Népessy Noémi, a múzeum igazgatója elmondta, hogy az 1973-ban alapított intézmény alapvetően a helytörténet kutatásával és feldolgozásával foglalkozik, ám első vezetője érdeklődött a játékkultúra iránt, ő kezdte el gyűjteni a főváros területéről a játéktörténettel kapcsolatos tárgyakat. A múzeum gyűjteményében jelenleg csaknem 7-8 ezer darab tárgyat őriznek.
Csukás István is ott volt a kiállítás megnyitóján, ahol elmondta, hogy a játék a gyerekek birodalma, eszköze, mindene és világa. Egy eszköz arra, hogy a gyermek "megismerje és meghódítsa a világot, amely a gyerekkor legfőbb feladata". A játék magába hordozza a történelmet és hagyományt, és őrzi a gyerekkort.