Vizuál

John Malkovich még Meryl Streeppé is képes átváltozni

2018.02.28. 11:35
Ajánlom
Dalí, Che Guevara vagy Sztravinszkij - Malkovich talán csak ikerkislánynak álcázva nem téveszti meg elsőre a nézőt. Sandro Miller fotográfus a hollywoodi sztárral szövetkezve játszott újra egy sor ikonikus fotót, amelyeket március 1-től megtekinthetünk a Műcsarnokban. Galéria!

1999-ben A John Malkovich menet című szürreális első filmmel mutatkozott be a Spike Jonez-Charlie Kaufman rendező-forgatókönyvíró páros. Történetükben az anyagi gondokkal küszködő, elvetélt bábművész és kényszerirodista (John Cusack) egyik iratszekrényében titkos ajtót talál, melyen át egyenesen John Malkovich fejébe lehet csúszdázni, és egy meghatározott időre a hollywoodi sztár bőrében lehet bújni. A film egyik jelenetben egy étteremnyi ember változik különféle Malkovichokká, akik kizárólag a Malkovich szót ismételgetik. (Állítólag épp amiatt esett az alkotópáros választása a színészre, mert tetszett nekik a neve hangzása.)

Sandro Miller 2014-es projektjének kiindulópontja mintha épp a film alapgondolatának a megfordítása lenne: 

ott bárki John  Malkovich-csá válhatott, itt John Malkovich válhat bárkivé.

A szinte kölykösen csúfolódó gesztus nem erőfitogtatás - ilyet mi is tudunk -, hanem annak szemléletes érzékeltetése, mennyire magáévá tette Sandro Miller ezt a harmincöt képet, amelyek meghatározták pályáját. Miller 16 évesen, Irving Penn képeinek hatására döntötte el, hogy fényképezni akar. A fotózás alapjait - a kompozíció, a fény és a portré művészetét - részben maga sajátította el a tárlaton is felidézett művészek albumait tanulmányozva. 

Sandro Miller három évtizeddel később már a világ egyik legkeresettebb reklámfotósa. Megrendelői között megtaláljuk a Forbes, a GQ és az Esquire magazint, az American Express-t, a Coca-Colát és a BMW-t.

John Malkovich-csal a kilencvenes években találkozott a fotós, amikor a Steppenwolf színház társulatát fotózta. A párosnak azóta több közös munkája is volt, így nem meglepő, hogy Malkovich azonnal igent mondott, amikor Miller felkereste az ötlettel és a 35 eredeti fotóval.  

John a legbriliánsabb és legproduktívabb ember, akit ismerek. Zsenialitása páratlan. Bármilyen hangulatot vagy ötletet pillanatok alatt magáévá tesz

- nyilatkozta Malkovich a fotográfusról. A tárlat képeinek hitelességét a fotós hozzáértése - a beállítások, képkivágás és a fények  tökéletes rekonstruálása -, illetve a színész teljes átalakulása együttesen adja.

Az anyag a műfaji bravúr mellett a két alkotó tökéletes összhangjáról árulkodik.

A szellemi elődei előtt tisztelgő fotós fényképei egyúttal a színjátszásról, a színész mesterségéről is érvényes állítást fogalmaznak meg. 

John Malkovich  Albert Einstein, Che Guevara, John Lennon vagy Andy Warhol alakjában mintha A John Malkovich menetben elmondottakat fogalmazná meg újra. Belelátja magát a híres emberek személyiségébe, vagy a maga képére alakítja azokat.

Malkovich a film kapcsán tíz évvel ezelőtt a New York Times-nak megfogalmazott  felvetései részben a kiállítás tükrében is értelmezhetőek, illetve más fénytörést adnak a képeknek. "Úgy gondolom, hogy a film a színészmesterségről szól. Arról, hogy kinyitsz egy ajtót és valaki más elméjében találod magad, arról, hogyan menekülhetsz el a saját agyadból 15 percre, és tapasztalhatod meg a szépséget, az izgalmat és az erotikát még a legunalmasabb dolgokban is. Valójában azonban valami még ennél is vészjóslóbb áll a hátterében.

A gondolat, hogy ma virtuálisan éljük az életünket. Örömeinket, bánatunkat és gyengeségeinket is más emberek nyilvánosság előtt zajló életén keresztül éljük meg. Ez a művészet vége, mert a művészet az életből merít."

Malkovich Malkovich Malkovich | Tisztelet a kamera mestereinek

Műcsarnok
2018. március 1. - május 13.

Exkluzív tárlatvezetések

március 1. 18:00
Sandro Miller fotográfus prezentációja után Szarka Klára fotótörténész, a kiállítás kurátora beszélget a művésszel. Angol-magyar nyelvű program, tolmácsolást biztosítanak.
Belépés aznapi kiállítási jeggyel. Előzetes regisztrációt kérünk a [email protected] címen.

március 6. 18:00
Exkluzív tárlatvezetés Keleti Éva Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar fotográfus, érdemes és kiváló művésszel

március 13. 18.00
Exkluzív tárlatvezetés Udvaros Dorottya Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésznővel

március 20. 18.00
Exkluzív tárlatvezetés Karafiáth Orsolya költő, fordító, pubicistával

április 10. 18.00
Exkluzív tárlatvezetés Falusi Mariann Artisjus-díjas dzsesszénekes, rádiós- és televíziós műsorvezetővel

április 17. 18.00
Exkluzív tárlatvezetés Cseh László olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok, százszoros magyar bajnok úszóval

Filmvetítés

A John Malkovich menet
március 7. 18:00
Előadó: Cieklinski Sándor

Budapest FotóFesztivál 2018

A kiállítás egyben a Budapest FotóFesztivál nyitótárlata. Az idén második alkalommal megrendezett, két hónapon átívelő kiállítássorozat keretében a kortárs és a klasszikus magyar, valamint a nemzetközi fotográfia értékeit, újdonságait mutatják be február 28. és április 20. között. 

A fesztivál gerincét 2 sztárkiállítás adja, mely ismert magyar és külföldi fotósok munkáiból mutat be válogatást. Emellett olyan Budapesten működő kulturális intézetek, fotográfiával foglalkozó galériák és múzeumok kapcsolódnak be a programba, mint a Kiscelli Múzeum, a B32 Galéria, a Deák 17 Galéria, a Fővárosi szabó Ervin Könyvtár, a FUGA, a Hadtörténeti Múzeum vagy a Petőfi Irodalmi Múzeum.

A rendezvénysorozattal párhuzamosan változatos programok, workshopok, múzeumpedagógiai foglalkozások színesítik, de lesznek szakmai események, portfolio review, photobook bemutató, illetve fotómaraton is.

A részletes programok ide kattintva elérhetőek.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.
Vizuál ajánló

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem. 
Vizuál hír

Bukovszky Orsolya és Pigler Emília az idei két Friss Csillag

Május 29. és június 4. között rendezik meg a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivált. Az idei év különösen fontos mérföldkő a fesztivál történetében: ez lesz az első Oscar-kvalifikáló kiadás.
Vizuál ajánló

Dokumentumfilm készült a budapesti romkocsmákról 

A kulturális élet számos ismert alakjának közreműködésével készült el Sipos Bence Romokból című dokumentumfilmje, amelynek alkotói elsőként kísérelnek meg hiteles lenyomatot adni a fővárosi romkocsmák történetéről, jelenéről és jövőjéről.