1999-ben A John Malkovich menet című szürreális első filmmel mutatkozott be a Spike Jonez-Charlie Kaufman rendező-forgatókönyvíró páros. Történetükben az anyagi gondokkal küszködő, elvetélt bábművész és kényszerirodista (John Cusack) egyik iratszekrényében titkos ajtót talál, melyen át egyenesen John Malkovich fejébe lehet csúszdázni, és egy meghatározott időre a hollywoodi sztár bőrében lehet bújni. A film egyik jelenetben egy étteremnyi ember változik különféle Malkovichokká, akik kizárólag a Malkovich szót ismételgetik. (Állítólag épp amiatt esett az alkotópáros választása a színészre, mert tetszett nekik a neve hangzása.)
Sandro Miller 2014-es projektjének kiindulópontja mintha épp a film alapgondolatának a megfordítása lenne:
ott bárki John Malkovich-csá válhatott, itt John Malkovich válhat bárkivé.
A szinte kölykösen csúfolódó gesztus nem erőfitogtatás - ilyet mi is tudunk -, hanem annak szemléletes érzékeltetése, mennyire magáévá tette Sandro Miller ezt a harmincöt képet, amelyek meghatározták pályáját. Miller 16 évesen, Irving Penn képeinek hatására döntötte el, hogy fényképezni akar. A fotózás alapjait - a kompozíció, a fény és a portré művészetét - részben maga sajátította el a tárlaton is felidézett művészek albumait tanulmányozva.
Sandro Miller három évtizeddel később már a világ egyik legkeresettebb reklámfotósa. Megrendelői között megtaláljuk a Forbes, a GQ és az Esquire magazint, az American Express-t, a Coca-Colát és a BMW-t.
John Malkovich-csal a kilencvenes években találkozott a fotós, amikor a Steppenwolf színház társulatát fotózta. A párosnak azóta több közös munkája is volt, így nem meglepő, hogy Malkovich azonnal igent mondott, amikor Miller felkereste az ötlettel és a 35 eredeti fotóval.
John a legbriliánsabb és legproduktívabb ember, akit ismerek. Zsenialitása páratlan. Bármilyen hangulatot vagy ötletet pillanatok alatt magáévá tesz
- nyilatkozta Malkovich a fotográfusról. A tárlat képeinek hitelességét a fotós hozzáértése - a beállítások, képkivágás és a fények tökéletes rekonstruálása -, illetve a színész teljes átalakulása együttesen adja.
Az anyag a műfaji bravúr mellett a két alkotó tökéletes összhangjáról árulkodik.
A szellemi elődei előtt tisztelgő fotós fényképei egyúttal a színjátszásról, a színész mesterségéről is érvényes állítást fogalmaznak meg.
John Malkovich Albert Einstein, Che Guevara, John Lennon vagy Andy Warhol alakjában mintha A John Malkovich menetben elmondottakat fogalmazná meg újra. Belelátja magát a híres emberek személyiségébe, vagy a maga képére alakítja azokat.
Malkovich a film kapcsán tíz évvel ezelőtt a New York Times-nak megfogalmazott felvetései részben a kiállítás tükrében is értelmezhetőek, illetve más fénytörést adnak a képeknek. "Úgy gondolom, hogy a film a színészmesterségről szól. Arról, hogy kinyitsz egy ajtót és valaki más elméjében találod magad, arról, hogyan menekülhetsz el a saját agyadból 15 percre, és tapasztalhatod meg a szépséget, az izgalmat és az erotikát még a legunalmasabb dolgokban is. Valójában azonban valami még ennél is vészjóslóbb áll a hátterében.
A gondolat, hogy ma virtuálisan éljük az életünket. Örömeinket, bánatunkat és gyengeségeinket is más emberek nyilvánosság előtt zajló életén keresztül éljük meg. Ez a művészet vége, mert a művészet az életből merít."
Malkovich Malkovich Malkovich | Tisztelet a kamera mestereinek
Műcsarnok
2018. március 1. - május 13.
Exkluzív tárlatvezetések
március 1. 18:00
Sandro Miller fotográfus prezentációja után Szarka Klára fotótörténész, a kiállítás kurátora beszélget a művésszel. Angol-magyar nyelvű program, tolmácsolást biztosítanak.
Belépés aznapi kiállítási jeggyel. Előzetes regisztrációt kérünk a [email protected] címen.
március 6. 18:00
Exkluzív tárlatvezetés Keleti Éva Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar fotográfus, érdemes és kiváló művésszel
március 13. 18.00
Exkluzív tárlatvezetés Udvaros Dorottya Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésznővel
március 20. 18.00
Exkluzív tárlatvezetés Karafiáth Orsolya költő, fordító, pubicistával
április 10. 18.00
Exkluzív tárlatvezetés Falusi Mariann Artisjus-díjas dzsesszénekes, rádiós- és televíziós műsorvezetővel
április 17. 18.00
Exkluzív tárlatvezetés Cseh László olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok, százszoros magyar bajnok úszóval
Filmvetítés
A John Malkovich menet
március 7. 18:00
Előadó: Cieklinski Sándor
Budapest FotóFesztivál 2018
A kiállítás egyben a Budapest FotóFesztivál nyitótárlata. Az idén második alkalommal megrendezett, két hónapon átívelő kiállítássorozat keretében a kortárs és a klasszikus magyar, valamint a nemzetközi fotográfia értékeit, újdonságait mutatják be február 28. és április 20. között.
A fesztivál gerincét 2 sztárkiállítás adja, mely ismert magyar és külföldi fotósok munkáiból mutat be válogatást. Emellett olyan Budapesten működő kulturális intézetek, fotográfiával foglalkozó galériák és múzeumok kapcsolódnak be a programba, mint a Kiscelli Múzeum, a B32 Galéria, a Deák 17 Galéria, a Fővárosi szabó Ervin Könyvtár, a FUGA, a Hadtörténeti Múzeum vagy a Petőfi Irodalmi Múzeum.
A rendezvénysorozattal párhuzamosan változatos programok, workshopok, múzeumpedagógiai foglalkozások színesítik, de lesznek szakmai események, portfolio review, photobook bemutató, illetve fotómaraton is.
A részletes programok ide kattintva elérhetőek.