A Várkert Bazár őszi szabadtéri tárlata azokat az emblematikus helyszíneket és történetüket mutatja be, amelyek József nádorhoz kapcsolódnak. A „legmagyarabb” Habsburg főherceg több mint fél évszázadon át (1796–1847) állt az ország élén, és viselt gondot nemcsak Magyarország sorsára, hanem székhelye, Pest-Buda fejlődésére is.
Habsburg-Lotaringiai József Antal főherceg Firenzében született 1776-ban, a későbbi II. Lipót király fiaként. 1796-ban a magyar nemességgel kötött kompromisszum jegyében bátyja, Ferenc király a legmagasabb magyar rendi vezető méltóságba, a nádori tisztségbe választtatta meg József Antalt. Mohács óta a király közelségét nélkülöző magyarok számára hatalmas élmény volt, hogy
végre kaptak egy „saját” Habsburg főherceget, aki a budai Királyi Palotába költözve, kisebbfajta udvartartást működtetve, amolyan „királypótlékot” is jelentett számukra.
Érdeklődők A legmagyarabb Habsburg - József nádor nyomában című szabadtéri kiállításon a Várkert Bazárban (Fotó/Forrás: Hegedüs Róbert / MTI)
Mindemellett József Antal a magyar viszonyokat és gondolkodást alaposan megismerte, így számtalan esetben igyekezett az udvarnál és királyi bátyjánál felkarolni a magyar célokat – sajnos rendszerint kevés megértést kapva. Nem véletlen, hogy néhány évtized múltán Ferenc császár gyakran csak „a vén Rákócziként” emlegette öccsét, utalva rá, hogy József nádor igen messzire is hajlandó volt elmenni a magyar rendek támogatásában. József Antal főherceg nádori feladatai mellett figyelmet fordított székvárosa fejlesztésére is. Egyik fő célja lett, hogy egy modern, külső megjelenésében is rendezett, virágzó fővárost hozzon létre a nemzet számára.
Dr. Nánay Mihály, a tárlat kurátora a megnyitón elmondta, a kiállítás tablói elsősorban József nádor gyakorlati tevékenységére fókuszálnak. A tárlat során tíz darab szabadon álló, kivilágított installációban összesen húsz tablófelületen keresztül mutatják be Habsburg-Lotaringiai József Antal főherceg nádori tisztségének és életének fontos állomásait, döntéseit. A tablók egyik oldalán Kárász Karolina, a Várkapitányság fotográfusának jelenkori képei láthatók, míg a másik felén korabeli metszeteken keresztül követhetjük nyomon József Antal főherceg nádori pályájának színhelyeit.
Habsburg-Lotharingiai Mihály főherceg, József nádor ükunokája, mellette felesége, Krisztiana bajor főhercegnő (Fotó/Forrás: Várkapitányság)
A megnyitón jelen volt Habsburg-Lotharingiai Mihály főherceg, József nádor ükunokája is, aki méltó és szép szabadtéri kiállításként jellemezte az ükapja tiszteletére rendezett tárlatot. Felidézte, hogy József főherceget a Habsburg-dinasztia magyar ágának megalapítójaként tartják számon. Támogatása nélkül hiába fogantak volna meg „a reformkor vitathatatlanul legnagyobb alakja”, Széchenyi István gróf korszakalkotó gondolatai, de nagyrabecsüléssel nyilatkozott a nádorról a sok kérdésben radikális Kossuth Lajos is. „Szívvel-lélekkel magyarnak vallotta magát, büszke volt arra, hogy ereiben Árpád vezér vére csörgedezik, hiszen a Habsburgok őse III. Béla egyik lányát vette feleségül” – emlékezett ükapjára a főherceg.
A kiállítás szeptember 26-tól november végéig várja a látogatókat a Várkert Bazár Glorietthez vezető rámpáján.
Fejléckép: Érdeklődők A legmagyarabb Habsburg - József nádor nyomában című szabadtéri kiállításon a Várkert Bazárban (forrás: Várkapitányság)