A Skót Nemzeti Galéria (NSG) munkatársai éppen egy közelgő kiállításra készülve megröntgenezték Vincent van Gogh az intézmény tulajdonában lévő Parasztasszony feje című festményének hátulját, amikor legnagyobb meglepetésükre arról a holland festő nézett vissza rájuk – adta hírül a BBC News. Az alkotás hátoldalát ragasztó- és kartonrétegek borították.
A képen egy szakállas, kalapos, ülő férfi látható a nyakán lazán megkötött kendővel. Feszült tekintettel néz, arcának jobb oldalára árnyék vetül, bal füle világosan kirajzolódik.

Röntgenkép Vincent van Gogh eddig ismeretlen önarcképéről (Fotó/Forrás: National Galleries of Scotland Instagram-oldala)
karrierje egy meghatározó szakaszában festette az önarcképet a hátoldalára, akkor, amikor Párizsba költözött, ahol nagy hatást gyakoroltak rá a francia impresszionisták.
A festmény halála után 15 évvel az amszterdami Stedelijk Múzeumhoz került kölcsönbe, úgy vélik, ekkor ragasztották a vásznat a kartonra, majd pedig bekeretezték. A szakértők szerint vélhetően „befejezettebbnek” tekintették a parasztasszonyt, mint az önarcképet.
Az alkotás többször cserélt gazdát, 1951-ben került Skóciába, Alexander és Rosalind Maitland birtokába, ők ajándékozták 1980-ban az NSG-nek.
A galéria szakértői szerint a karton és a ragasztó eltávolításához igen óvatos restaurátori munkára lesz szükség, jelenleg is kutatják, hogyan lehetne mindezt kivitelezni anélkül, hogy kárt tennének a Parasztasszony fejében.
Hatalmas felfedezés ez, többet tudunk meg általa van Gogh életéről
– fogalmazott Lesley Stevenson a BBC-nek. Az intézmény vezető kurátora egyúttal azt is elmondta, valóságos sokként élte meg, amikor rájöttek, hogy van Gogh tekint rájuk a hátoldalról.