A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ a magyar fotográfia területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó alkotók munkájának elismeréseképpen 2014-ben alapította meg az 5 millió forint összdíjazású Robert Capa Magyar Fotográfiai Nagydíjat, melynek odaítéléséről a magyar és nemzetközi szakemberekből álló zsűri két lépcsőben döntött. A tavaly októberben megnevezett három, egyenként 500+200 ezer forintos ösztöndíjban részesült alkotó – Koleszár Adél, Kovalovszky Dániel és Bartha Máté – elmúlt egy éves munkáját értékelve döntött végül a zsűri Bartha Máté Kontakt című projektje mellett, aki 3 millió forintos pénzjutalomban részesült.
Kontakt
(részlet a projekt leírásából)
„Hajnali ébresztő, futás és torna a csípős hidegben, majd olajozott rendben felszolgált reggeli, amit az erre beosztott szervízcsapat takarít el. A tisztek – maguk is gyerekek – magabiztosan irányítják a 40–50 fős közösséget, akik megtanulnak parancsoknak engedelmeskedni, sorakozni, menetelni, és azt, hogy csúnya beszédért, szemetelésért és elhagyott felszerelésért fekvőtámaszok járnak. Valódi fegyverek replikáival tanulnak lőni, az idő nagy részét azonban a természetben való túléléssel kapcsolatos ismeretek elsajátításával töltik. A táborokat nagyszabású, csapatok között folyó harci játék zárja. Jó pár ilyen folyamatot követtem figyelemmel, felvéve a táborok ritmusát, napirendjét. Hazafele menet mindig az járt a fejemben, vajon csak a kíváncsiság az, ami újra meg újra visszavisz a tőlem oly távoli világhoz?
Sokaknak komoly fizikai és pszichés megterhelést jelent a sátrazás, vagy a telefonok használatának tilalma, a tűréshatár kitolását célzó tréningek pedig néha ijesztőek. Sárban kúszva vagy a nap alatt izzadva üvöltő gyakorlatvezetők között a résztvevők közül nem egy kiszáll menet közben, vagy már az elején úgy dönt, hogy ezt kihagyja.
Az esti tábortűznél viszont már büszkén mesélnek egymásnak a próbatételről. És miközben kamaszkoruk sűrűjébe érnek, talán először néznek szembe elvárásokkal, szabadsággal, határokkal, fájdalommal, barátsággal és szerelemmel”
Nézd meg a teljes anyagot ide kattintva!
Bartha Máté Pécsen született, dokumentarista fotóit saját blogján, a nonrelevant.tumblr.com-on publikálja, miközben érzékeny és emlékezetes riportokat készített a régi vs-nek, a régi origónak, a Roomnak, PS magazinnak. A Fiatal Fotóművészek Stúdiójának tagja, 2013-ban Pécsi József ösztöndíjat kapott. Jelenleg az SZFE Dokumentumfilm-Rendező Művész mesterképzésének hallgatója. Bajnok című filmjét – melyben Vanessza, a fiatal roma lány egy rangos boxgálára készül – a Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon (BIDF) díjazták.
Az október 17-ei, Capa Központban tartott díjátadón a fejenként 500+200 ezer forintos támogatással járó Capa-nagydíj ösztöndíjakat is kihirdették, amit Bánhegyesy Antal: Ortodoxia, Hajdú D. András: Szofi élete, valamint Hermann Ildi: Az utolsó túlélők – itthon maradt magyar zsidók hiányzó történetei című pályaművéért ítélte oda a zsűri.