Vizuál

KÉP-regény: A kutya megette a telet?

2022.05.27. 15:00
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azon tűnődik, mi lett a téllel.

Tavaly decemberben egy vicces nyári kutyafotózás viszontagságaival vezettem fel a közelgő telet, ami végül, ha nem is érdeklődés hiányában, de valahol a klímakrízis ölelésében megint csak elmaradt. Most, a nyár elején egy erősen nosztalgikusnak is nevezhető, alig harminc évvel ezelőtt készült, téli kutyás képet hajtottam fel az archívumom legmélyebb bugyraiból, amire egyébként egy fél napom ráment, de nem adtam fel, és így legalább mindenki láthatja, hogy milyen volt az, amikor télen még volt hó a pilisi erdőkben.

1992-ben egy cimborám dobta be, hogy kutyaszánhúzó versenyt rendeznek a Lajos-forrásnál, a Visegrádi-hegységben, és igaz, hogy még hasonlót se fotóztam korábban, sőt, sportot se nagyon, de aki Jack Londonon nőtt fel, az nem hagyhat ki egy ilyen bulit. Azóta sem tudom, hogyan került oda ez az egész, csak annyi volt meg, hogy valami kutyatápgyártó cég volt a főszponzor. Az egész verseny hangos ugatásba burkolódzott szánkózásra emlékeztetett, és hát aranyláznak nyoma sem volt.

Inkább úgy tűnt, mintha gyerekek szánkópartit rendeztek volna az erdőben, azzal a kikötéssel, hogy csak az indulhat, aki minimum fél tucat kutyát is hoz magával.

Van egy régi magyar szólás, miszerint „Nem ette meg a kutya a telet”. Utánanéztem a Magyar szólástárban, és jelentés gyanánt azt találtam, hogy: „nem szokott elmúlni a tél komolyabb hideg nélkül”, avagy „hiába jön enyhülés a tél vége felé az időjárásban, még egyáltalán nincs vége a télnek”. Hát, ezt ideje lenne újragondolni, mert

nekem nagyon úgy tűnik, hogy a télnek vége van. Nem az ideinek, hanem úgy általában. Lehet, hogy a kutya nem ette meg, csak egyszerűen elvitte.

Felrakta egy szánkóra, és lelécelt vele. Nekünk meg itt maradt a hó nélküli szárazság.

Tudom, hogy eltelt harminc év, meg minden, de akkor is, manapság teljesen valószerűtlennek tűnik egy kutyaszánverseny a Pilisben. Mondjuk idén a pekingi téli olimpiát teljes egészében műhavon rendezték meg. Az összes pályán egész nap hóágyútűz ropogott. Ezt azért kicsit talán túlzás lenne belőni a Visegrádi-hegységben egy kutyaszánverseny kedvéért, de havat lassan csak régi képekről mutathatunk a gyerkőcöknek. „Na, gyere, Jenőke, most elmesélem, hogy milyen volt egy hógolyó!”

KutyaszanversenyaPilisben1992-150047.jpg

Kutyaszánverseny a Pilisben (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

A nyár meg mindeközben durván túlteljesít, és akkor még egy nagyon gyenge eufemizmust alkalmaztam. De most már tényleg ott tartunk, hogy

a Trónok harca híres mondata, hogy „Közeleg a tél”, nagyobb fantasztikum lesz, mint az Éjkirály zombihadserege.

Pedig harminc évvel ezelőtt ezen a versenyen bizony elég keményen meg kellett harcolnom az elemekkel, mert nemcsak hogy térdig érő hóban, mínusz tíz fokban kellett botorkálni az erdőben, de még el is tévedtem, aztán meg füleltem, hogy merről jön kutyaugatás. Csakhogy szánhúzás közben ezek az ebek nem nagyon ugatnak – gondolom, inkább a légzéstechnikára figyelnek. Végül aztán favágók igazítottak útba, így szénné fagyva találtam vissza a verseny útvonalára, és az akkor még létező turistaházban forralt borba loccsantott vodkával próbáltam visszaverni az akkor még létező, kutyahideg tél kőkemény támadását.

Hogy ez a tél-jelenség személy szerint kinek, mennyire hiányzik, azt nem tudom, de a legnagyobb probléma tutira nem az vele, hogy ma már lehetetlen kutyaszánversenyt rendezni a pilisi erdőkben.

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide>>>

Fejléckép: Kutyaszánverseny a Pilisben (fotó/forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Művészeit díjazta a Magyar Állami Operaház az évadzáró gálán

308 operaházi, 63 Eiffel műhelyházas és 9 Erkel színházi nagytermi előadásán mintegy 300 ezer nézőt fogadott 141. évadában a Magyar Állami Operaház. Az intézmény a Csillagóra gálán díjátadóval összegezte az évadot, ami azonban még augusztus közepéig tart.
Klasszikus

Hat magyar zongorista vehet részt a Bartók Világverseny élő fordulóiban

A több mint 51 ezer euró (20 millió forint) összdíjazású, zongoristáknak rendezendő szeptemberi megmérettetés rangos nemzetközi zsűrijének elnöke a New York-i Juilliard School tanszékvezetője, Yoheved Kamplinsy lesz.
Klasszikus

„Ha nagy művészek mellett állsz a színpadon, az megváltoztatja a perspektívádat” – beszélgetés Abouzahra Amira hegedűművésszel

Kisgyerekkora óta ismeri a hazai közönség a fiatal hegedűművészt, Abouzahra Amirát, aki idén az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima díjban részesült magyar zeneművészet kategóriában.
Vizuál

Magyar Mozgókép Fesztivál: a Hogyan tudnék élni nélküled? kapta a legjobb játékfilm díját

Orosz Dénes zenés vígjátékát több kategóriában is elismerték. A szemle gáláján díjat érdemelt ki többek között a Véletlenül írtam egy könyvet, a KIX, a Holnap meghalok, a Cipők és Paták, valamint az Ők tudják, mi a szerelem című alkotás is.
Zenés színház

15 sor zenés színház: Együtt! – Szentivánéji álom

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő írás a Magyar Állami Operaház és négy művészeti egyetem Együtt! című produkciójáról szól. 15 sor zenés színház.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál gyász

Elhunyt Bertalan Tivadar

Életének 95. évében, június 21-én Budapesten elhunyt Bertalan Tivadar Kossuth-díjas festőművész, grafikus, látványtervező, író. Bertalan Tivadar Újpest és Budapest díszpolgára volt, az MMA saját halottjának tekinti.
Vizuál hír

Magyar Mozgókép Fesztivál: a Hogyan tudnék élni nélküled? kapta a legjobb játékfilm díját

Orosz Dénes zenés vígjátékát több kategóriában is elismerték. A szemle gáláján díjat érdemelt ki többek között a Véletlenül írtam egy könyvet, a KIX, a Holnap meghalok, a Cipők és Paták, valamint az Ők tudják, mi a szerelem című alkotás is.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A vaskapu

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy festőivé rozsdásodott vaskapu történetéről, illetve a hozzá fűződő személyes emlékeiről ír. 
Vizuál hír

Meghirdették az ARC közérzeti pályázatot

A 25. ARC közérzeti pályázat idén is felelősségteljes, igazságkereső és felszabadító képkészítésre hívja a pályázókat, ismét Újbuda Önkormányzatával együttműködve, a Bikás parkban mutatják be a kiállítást szeptember elejétől. A pályázatok leadási határideje: július 25. 12 óra.
Vizuál hír

Dokumentumfilm készül a száz éve született Makk Károlyról

Tíz dokumentumfilm, egy rövidfilm és három animációs alkotás gyártását támogatja a Nemzeti Filmintézet. Az Aranycsapatról, a száz éve született Makk Károlyról, a II. világháború utáni hollandiai gyermekmentő akcióról, valamint Fazekas Mihály és Brunszvik Teréz életéről is készül dokumentumfilm.