Vizuál

KÉP-regény: A magányos biciklista

2023.03.24. 15:10
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy Amsterdam belvárosában heverésző biciklista és egy ENSZ-jelentés apropóján gondolkodott el, hogy vajon mennyi időnk maradt elkerülni a klímakatasztrófát.

Idillikus vidéki hangulat: a magányos kerékpáros kalapját arcába húzva leheveredik a nagy tölgyfa alá, mikoris a tóparton megpihenve az egésznapos szántás emberpróbáló megviseltetései után igyekszik feltöltődni a lemenő nap utolsó sugaraiból. Egyébként tényleg van némi falusi feelingje ennek a képnek, de szó sincs erről.

A magányos biciklista Amsterdam kellős közepén, a Vondelparkban henyél,

és mivel a lakosság jelentős része bringával közlekedik, ezért itt százával heverésznek a biciklisták, csak nem mindig ilyen jó fényben, amit megér lefényképezni.

A Vondelpark egy 47 hektáros nyilvános városi park Amszterdamban. Olyan, mint Londonban a Hyde Park, New Yorkban a Central Park vagy Budapesten a Városliget. Minden metropolisban meghagytak néhány gyeptéglányi területet, amolyan „vissza a természethez” jelleggel. Tavaly nyáron ezekben a parkokban nem igen járkáltak emberek, a forróság pokoli volt, a fű meg sárga. 2022-ben volt minden idők legforróbb nyara, és a tavaly tapasztalt hőmérsékletek az iparosodás előtti időkhöz képest 1,1 fokkal magasabbak, de már 1991–2020 átlagát is 0,3 fokkal meghaladják.

Március 20-án került nyilvánosságra az IPCC, vagyis az ENSZ kormányközi, klímaváltozást vizsgáló testületének vadiúj összefoglaló jelentése, amelyből nagyvonalakban kiderül, hogy hányadán állunk momentán a klímakrízis bolygóra gyakorolt hatásaival. Röviden összefoglalva pocsékul. Itt van példának mindjárt az amsterdami magányos biciklista. A címet Conan Doyle-tól kölcsönöztem, az egyik Sherlock Holmes-novella címét lenyúlva. Conan Doyle kora, a Viktoriánus Anglia, a második ipari forradalom csúcspontja, az a korszak, ahonnan az egész klímakrízis elindult és ahová szeretnénk visszatérni. A párizsi éghajlatvédelmi egyezmény legfőbb célkitűzése a hőmérséklet emelkedésének 1,5 Celsius-fok alatt tartása az iparosodás előtti szinthez képest.

AmsterdamVondelpark-150717.jpg

Amsterdam, Vondelpark (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

Ha belegondolok, a gőzmozdonytól meg a szövőgéptől elég hamar eljutottunk a benzines autók uralmáig, de már ez is véget érni látszik lassan. Most először látok egyébként olyan klímajelentést, ahol hosszasan taglalják, hogy

azok szenvednek a legjobban a klímaváltozás hatásaitól, akik a legkevesebbet tesznek a felmelegedésért.

A fejlett ipari nagyvárosokban remekül élnek az emberek, Jockey Ewing ki se látszik a Cadillac-ből, miközben Afrikában, Közép- és Dél-Amerikában, Ázsiában, a legkevésbé fejlett országokban emberek milliói szomjaznak és éheznek, és ők kapják a legtöbbet az aszályokból és árvizekből, miközben nincs autójuk, nem ülnek repülőre és nem fűtik télen a medencét a nyáron légkondis felhőkarcoló tetején. Hát, nem is tőlük várjuk a megoldást a problémára, sokkal inkább a lassan horribilis energiamennyiséget felhasználó ipari nagyhatalmaktól, ahol viszont korántsem elég a kormányzati elszántság (már ahol van ilyen), de a társadalmak és persze az egyéneknek is sokat kell tenni a változásért.

Amsterdamban, mondjuk, rengeteg ember bringával jár, és nem is tudom, hogy mikor láttak szmogot utoljára, miközben Budapesten meg arról vitatkoznak, hogy a közösségi közlekedés vagy az autózás legyen-e a városi prioritás. Az ilyen kérdéseken szerintem már rég túl kéne lenni. Már csak azért is, mert

a kutatók szerint biztosra vehető, hogy a globális felmelegedés úgy tíz év múlva eléri a 1,5 Celsius-fokot.

Ha nem csökkentjük 2030-ig a mostani szint felére a kibocsájtást, akkor a másfél fokból hirtelen kettő lesz, a képen látható srác meg egy gumimatracon fog heverészni a vízibiciklije mellett, a Vondelpark hűlt helyén hullámzó forró tengeren. Persze ennek is megvan a varázsa, de ha itt fogunk tartani, akkor egész Európa találkozni fog azzal a brutális vízhiánnyal, ami tavaly nyáron már beköszöntött a kontinens déli régióiban.

Az IPCC jelentés legfontosabb pontja talán az, hogy már tudjuk, hogyan lehetne elkerülni a klímakatasztrófát, de ehhez képest, ahogy Hoeszung Lee IPCC elnök fogalmazott: „sétálunk, miközben rohannunk kellene”. Legalább arra a rohadt biciklire üljünk már fel végre!

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide>>>

Fejléckép: Amsterdam, Vondelpark (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Október 21-én búcsúztatják Novák Tatát

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfusról nyilvános búcsún emlékezhetnek meg tisztelői, az Erkel Színházban rendezett megemlékezésen.
Könyv

Per Petterson: Tizennyolc évesen azt gondoltam, ha nem válok íróvá, boldogtalan ember leszek

Per Petterson a PesText vendégeként érkezett Budapestre szeptember végén, a programsorozat előtt beszélgettünk vele írói indulásáról, gyermekkoráról, valóság és emlékezet furcsa viszonyáról, valamint az önmagukat megíró regényekről.
Plusz

Grecsó Krisztián tart rendhagyó tárlatvezetést a Közlekedési Múzeum kiállításán

A Magyar Műszaki és Közlekedési és Múzeum Mivel megyünk? – Energiamix a közlekedésben címmel nyitotta meg idén szokásos éves időszaki kiállítását. Október 16-án az ismert író a tárlat ihlette szövegeivel kalauzolja végig a látogatókat.
Klasszikus

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Vizuál

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Multimedia show Marc Chagall ihletésében

Multimedia show Marc Chagall saját gondolataiból, verseiből a jól ismert képek 3D-s vetített formájában, a képekre és a gondolatokra, versekre komponált zenével november 3-án a Rumbach Zsinagógában.
Vizuál ajánló

El Greco, Ország Lili és Weöres Sándor előtt is tiszteleg új kiállításán Keserü Ilona

Hommage – Tiszteletadás címmel nyílt kiállítás Keserü Ilona festőművész alkotásaiból a Műcsarnokban. A tárlat a művész számára fontos mesterek, pályatársak, barátok emléke előtt tiszteleg, miközben az életmű legfőbb motívumait is a látogatók elé tárja.
Vizuál hír

Ismét lehet jelentkezni az Esterházy Art Awardra

A kiállítással egybekötött díjátadó 2025. június 5-én lesz, a Ludwig Múzeumban. A pályázat kiírója az Esterházy Privatstiftung. Pályázni online úton, 2025. január 31-ig lehetséges.
Vizuál ajánló

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Kiégés

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal két lesújtó tanulmány hatására egy fényképpel illusztrálja az emberiség élelmezési helyzetének aktuális állapotát.