Vizuál

KÉP-regény: A modernista zseni

2022.12.02. 13:45
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal véletlenszerűen kiválasztott képe adott okot rá, hogy felidézze Brazíliavárosban tett látogatását és megossza velünk Oscar Niemeyer iránti rajongásának okát.

Hát, most tényleg nehéz választani! Olyannyira, hogy megmondom az őszintéset, csukott szemmel ráböktem egy képre. Ez az a város, amiről az emberek nem hinnék el, hogy létezik, ha nem látnák! Egy fotográfus barátom megkért rá, hogy ha Brazíliavárosban járok, akkor csináljak neki egy képet. Na, jó, de miről? Azt te pontosan fogod tudni, ha ott leszel! Ez hülye, nyugtáztam magamban, aztán a helyszínen rögtön rájöttem, hogy mire is gondolt.

Bármiről is csinálok ott egy képet, az pont annyira meghökkentő lesz, mintha valami másik bármit fényképeznék ott le.

Ez még 1993-ban hangzott el, amikor először jártam a városban. Azóta voltam ott még egyszer, de a hatás ugyanaz. Egyszerűen varázslatos az egész!

Azért az mekkora kaland lehet, ha azt mondják egy építésznek, hogy itt van egy város, barátom, tervezd meg olyannak, amilyennek akarod és építsd tele azzal, ami eszedbe jut! Én nem tudom, hogy mit kell csinálni ahhoz, hogy ez összejöjjön. A középkorban se volt rá túl sok példa, de a huszadik századból csak két eset jut eszembe: az egyik Antoni Gaudí, aki Barcelonát kaparintotta meg magának, a másik pedig Oscar Niemeyer, aki Brazíliavárost kapta ajándékba a Mikulástól. A Mikulást esetünkben Juscelino Kubitscheknek hívták, aki Brazília elnökeként 1957-ben Niemeyert bízta meg, hogy főépítészi minőségben tervezze meg az új brazil főváros legfontosabb épületeit. Ő pedig olyannyira élt a lehetőséggel, hogy az azóta már bőven több, mint kétmilliós város nemcsak hogy elképesztő építészeti összképet mutat, de

a már-már futurizmusba átcsapó modernizmusa egyedülálló a világon.

Furcsa egyébként, hogy mindez pont Dél-Amerikában valósult meg, és nem, mondjuk, valahol a Távol-Keleten.

JKMemorialBraziliavaros-134237.jpg

JK Memorial - Brazíliaváros (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

Brazíliavárost egy tervezőasztalon találták ki. A semmiből épült fel az ötvenes években, és hivatalosan 1960. április 21. óta Brazília fővárosa. A várost Le Corbusier egyik tanítványa, Lúcio Costa tervezte, a főépítész természetesen Oscar Niemeyer volt.

A levegőből nézve egyébként repülőgép alakja van.

1987 óta Brazíliaváros az UNESCO világörökségeinek listáján is szerepel. Juscelino Kubitschek arra vágyott, hogy ő legyen a hivatalos alapítója Brazíliavárosnak, ezért gyorsan felavatta 1960-ban, pedig akkor még bőven zúgtak a betonkeverők. Ennek ellenére Niemeyer neki köszönhette, hogy ekkora ajándékot kapott a sorstól, úgyhogy külön érdekes, hogy pont a JK Memorialra böktem rá, ami nem más, mint az 1976-ban közlekedési balesetben életét vesztett egykori elnök síremléke. Ezt a figyelemre méltó emlékművet 1980-ban építették Brazíliaváros alapítója, Juscelino Kubitschek tiszteletére, a tervező pedig nem lehetett más, mint Oscar Niemeyer. Az emlékmű alatti belső térben a volt elnök földi maradványai egy gránit szarkofágban nyugszanak, amelynek egyetlen felirata O FUNDADOR – magyarul: az alapító.

Furcsa, hogy Oscar Niemeyer az ötvenes években részt vett Brazíliaváros megalkotásában, de ő tervezte a városalapító Kubitschek emlékművét is. Időben valahogy sokkal távolibbnak tűnt nekem az ő munkássága. Mindez mégis azért lehetséges, mert Oscar Niemeyer „mindössze” tíz évvel ezelőtt, 104 évesen, 2012. december 5-én költözött át felhővárosba. Egészen elképesztő, hogy élete utolsó perceiben is épületeket tervezett, amelyek rendre meg is valósultak. Niemeyer modernizmusa nem csak a brazil fővárost, hanem egész Brazíliát, sőt, az egész világot meghódította.

Nem is beszélve rólam, aki harminc éve töretlen rajongója vagyok.

Ráadásul olyannyira, hogy még most sem tudok választani egyetlen kedvenc Niemeyer épületet, templomot, jachtklubot, emlékművet vagy kaszinót sem. De tervezett szállodát és bankot is. Hirtelen nem is tudom, hogy mit nem.

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide>>>

Fejléckép: JK Memorial - Brazíliaváros (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Elhunyt Quincy Jones

A többszörös Grammy-, Tony- és Primetime Emmy-díjas amerikai zeneszerző, producer kilencvenegy éves korában hunyt el november 3-án éjszaka Los Angelesben, szerettei körében. Quincy Jones a 20. századi popkultúra egyik legmeghatározóbb alakja volt.
Színház

Elhunyt Forgács Gábor

A színész, humorista és szinkronszínész halálhírét lánya, Győrfi-Forgács Beáta tette közzé a közösségi oldalán. Forgács Gábor hetvenhat éves korában hunyt el november 4-én reggel.
Vizuál

KÉP-regény: Placebo-hatás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Placebo együttes énekeséről, Brian Molkóról hozott egy felvételt 2001-ből, és arról ír, miért bánkódhat az, aki kimaradt az analóg korszakból. 
Tánc

Kallós Zoltán gyűjtéseiből készült koncerttel lép fel a Fonóban a Duna Művészegyüttes népi zenekara

A Duna Művészegyüttes zenekara, a Göncöl zenekar koncertje a kétszeres Kossuth-díjas erdélyi magyar néprajzkutató, Kallós Zoltán népzenei gyűjtéseiből válogat koncertjén, amely a Fonó Budai Zeneház színpadán november 29-én 19 órától lesz látható.
Klasszikus

José Cura számára személyes ügy a fogyatékkal élők támogatása

José Cura argentin tenor és karmester ellátogatott a Salva Vita Alapítvány budapesti központjába, hogy találkozzon a szervezet munkatársaival és speciális igényű ügyfeleivel. A világsztár december 3-án fellép a szervezet jótékonysági koncertjén is.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Placebo-hatás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Placebo együttes énekeséről, Brian Molkóról hozott egy felvételt 2001-ből, és arról ír, miért bánkódhat az, aki kimaradt az analóg korszakból. 
Vizuál hír

Leváltották a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyetteseit

„Új idők, új szelek, új működési rend” – egyebek közt ezzel indokolta Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke, miért váltak meg Hammerstein Judittól és Virágos Gábortól.
Vizuál hír

A felhők felett két héttel tovább kék az ég – meghosszabbították Gaál Kata kiállítását

Szeptember 13-án nyílt meg a Várfok Galériában Gaál Kata A felhők felett mindig kék az ég című kiállítása, amelynek zárlatára eredetileg október 31-én került volna sor, ám a galéria most bejelentette, hogy a tárlatot két héttel tovább, november 16-ig még látogathatja a közönség.
Vizuál interjú

Immerzív utazás az emberi psziché és a természet rejtett birodalmaiban – A Light Art Múzeum legújabb kiállításán jártunk

A LAM Phantom Vision című, 2025. június 30-ig megtekinthető új tárlatáról a két kurátorral, Bencsik Barnabással és Szalai Borbálával beszélgettünk.
Vizuál gyász

Elhunyt az underground filmjeiről híres Paul Morrissey, Andy Warhol egykori alkotótársa

Paul Morrissey 86 éves volt. Noha világéletében konzervatívnak vallotta magát, Warhol „szupersztárjaival” – modellekkel, drag queenekkel és transznemű színészekkel – forgatta underground filmjeit – írja a hvg.hu a Guardianre hivatkozva.