Vizuál

KÉP-regény: A trombitavirág

2022.06.24. 13:35
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos, akinek ezúttal egy falból előbukkanó váratlan vendégről az emberiség múltja, jelene és jövője jutott eszébe. 

Profán kis történetnek tűnik ez. Egy késő tavaszi nagytakarítás közben elhúzza az ember az ágyat a faltól, mert ott is ki akar porszívózni, és legnagyobb meglepetésére azzal szembesül, hogy a kerti trombitavirág átverekedte magát a falon, benőtte magát a szobába és ott elkezdett vadul szárba szökkenni. Az első gondolatom az volt, hogy egy gyors mozdulattal kitépem az egészet, aztán a mozdulatból végül a fényképezőgép előhalászása lett.

Eszembe jutott az egészről az emberiség pillanatnyi helyzete a világban. A fogyasztói társadalmak és a nemzetközi pénzvilág harca, a globalizáció, a hatalmi játszmák, a covid, a klímakrízis, meg persze a háború. A Föld nevű bolygó az évmilliárdok, évmilliók alatt már sokszor átalakult. A Naprendszer harmadik bolygója kb. négy és fél milliárd éve alakult ki, és

az emberiség jelenléte olyannyira jelentéktelen időintervallumot ölel fel a Föld életében, mint egy félresikerült tüsszentés, vagy még annyit sem.

A modern ember olyan háromszázezer évvel ezelőtt jelenhetett meg Afrikában, és az első értelemre utaló régészeti leletek sem régebbiek ötvenezer évesnél.

A bolygó már nagyon sok mindent és mindenkit látott megszületni és kipusztulni a prokariótáktól a dinoszauruszokig.

Ha az emberiség szép lassan, vagy nagyon is gyorsan, de kivégzi önmagát, ez a bolygó akkor is itt lesz, és egyáltalán nem fogja érdekelni, hogy éppen emberek élnek a felszínén vagy kétfejű erszényes vörösfenyők.

Mi is csak egy faj vagyunk a sok közül, egy olyan faj, ami – annyi más fajjal együtt – bármikor kipusztulhat, főleg, ha még tudatosan dolgozik is rajta.

Atrombitavirag-131537.jpg

A trombitavirág (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

Ezt a vidám történetet juttatta eszembe ez a kis növény, ami először betolakodónak tűnt, de aztán ráébredtem, hogy ő tulajdonképpen a túlélés, a talpon maradás szimbóluma. Aki meg tudott nőni a téli sötétségben, az ágy mögött, síri csöndben, mindentől elrejtve. Aztán hirtelen megjelenik egy ember, aki tavasszal rákapcsolja a villanyt, elhúzza az ágyat és azonnal kiírtja, mint valami gyomot. Arra jöttem rá, hogy már a szabadban sem vesszük észre a növényeket, már nem látjuk meg magunk körül azt a világot, amiben élünk.

Elhittük, hogy a béke és a jólét birodalma örökké tart majd, és nekünk semmit sem kell tennünk a saját sorsunk érdekében.

John Fitzgerald Kennedy idézetét kicsit átalakítva, mindenkinek tudomásul kéne vennie, hogy „Ne azt kérdezd, mit tud érted tenni a bolygó, inkább azt, hogy te mit tudsz tenni a bolygóért”.  Ha ez átmenne az emberiség jelentős részének agyába, és legalább csak egy picit elgondolkodna rajta, akkor sokkal nyugodtabban mennék nyaralni. Merthogy most egy kicsit megválok a klaviatúrától, közelebb húzom magamhoz a fényképezőgépet és nyári szabira küldöm a morphoblogot. Augusztus végére igyekszem felszívni magam és megújult energiákkal, vadi új képekkel folytatni a sztorizást. Addig is mindenkinek jó nyaralást és a lehetőségekhez képest sok nyugodt gondolkodást kíván a morpho.

Ja, igen, hogy végülis mi lett a szobában a kis trombitavirág sorsa, azt nem árulom el, inkább mindenkinek a fantáziájára bízom.  

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide>>>

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.
Könyv

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Jazz/World

Hajdu Klára: „A jazz egy nagy játszótér”

Az általában viccesen említett 15 percnyi hírnév tárta előtte szélesre a jazz kapuját. Ám a kapun túl már saját tehetsége, kitartása segítette tovább. Hajdu Klára zenekart vezet, éneklést tanít, és néha elgondolkodik azon, hogyan tolja minél messzebb magától a mobiltelefont.
Vizuál

Koltai Lajos és Rudolf Péter veheti át a Savaria Filmszemle életműdíját

A 12. Savaria Filmszemlére minden korábbinál több nevezés érkezett, a vetítések mellett könyvbemutatóval, szakmai beszélgetésekkel, valamint Törőcsik Mari hagyatékából összeállított kiállítással is várják az érdeklődőket. 
Klasszikus

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Cannes-ban versenyez Kenyeres Bálint rövidfilmje

A magyar rendező No.3 (The Spectacle) című alkotásával száll versenybe az Arany Pálmáért a világ legrangosabb filmfesztiválján. A rövidfilmet több ezer nevezés közül választották be a legjobb tizenegy közé.
Vizuál ajánló

Magyar film napja: ingyenesen nézhetjük újra Makk Károly és Darvas Iván emlékezetes alkotásait

Április 25. és május 4. között tíz klasszikust nézhetünk újra ingyenesen a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet egyúttal a száz éve született Makk Károlyra és Darvas Ivánra is emlékezik.
Vizuál ajánló

Megéri beköltözni az Uránia moziba a magyar film napján

Közönségtalálkozókat és emlékvetítéseket rendeznek a magyar film napján, április 30-án a budapesti Uránia moziban, ahol a közelmúlt sikerei mellett klasszikus alkotásokat, valamint dokumentum- és ismeretterjesztő filmeket is műsorra tűznek.
Vizuál hír

Koltai Lajos és Rudolf Péter veheti át a Savaria Filmszemle életműdíját

A 12. Savaria Filmszemlére minden korábbinál több nevezés érkezett, a vetítések mellett könyvbemutatóval, szakmai beszélgetésekkel, valamint Törőcsik Mari hagyatékából összeállított kiállítással is várják az érdeklődőket. 
Vizuál ajánló

Mátyássy Áron filmjével folytatódik a Filmrendezők klubja

Április 28-án 19 órától a Művész Mozi Bunuel termében láthatja a közönség a 2009-es Utolsó idők című filmet a Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete eseményén. A vetítést követően a rendező mesterkurzust tart a résztvevőknek.