Vizuál

KÉP-regény: Bál, bál, maszkabál!

2020.11.13. 14:00
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a maszkviselésről lesz szó, de a történet nem 2020-ból származik.

Azért az legalább is kemény tud lenni, ahogy a sors rövid távon átformálja, sőt, néha gyökeresen megváltoztatja a hozzáállásunkat egy kérdéshez, főleg akkor, ha a sztori első ránézésre teljesen egyértelműnek tűnik. Esetünkben teljesen átalakította egy fénykép jelentését. Ezt a képet Pekingben csináltam röpke négy évvel ezelőtt. Sajnáltam akkor és ott ezt a srácot, nem is kicsit. Az egész város maszkot hordott, mert akkora volt a szmog, hogy nem lehetett levegőt kapni. A napot egy hétig nem láttam, és a levegőben szálló szutyok lepett be mindent.

Még szép, hogy maszkot hordtak! A szénerőművek uralkodnak az országban, a kínai nagyvárosi lakosság átlagéletkora és egészségi állapota kétségbeejtő.

Peking2016-140047.jpg

Peking, 2016 (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / morPhoto)

Mindig arra gondoltam, hogy ez nálam nem változik állapottá. Visszamegyek Európába, leveszem a maszkot, és ennyi. Közben meg egy amszterdami kocsmában két sör között majd lehet arról elmélkedni, hogy miként csökkenthető a légszennyezettség a Távol-Keleten, meg lehet hüledezni azon, hogy ott egymilliárd ember maszkot hord, és milyen jó, hogy itt meg nem. Mára mi is lett ebből? Alig négy év telt el, és maszkot hord az egész bolygó. A dél-amerikai esőerdő kaboklói ugyanúgy, mint a maorik Új-Zélandon, a maszájok az afrikai szavannán és az európai kocsmakultúra rajongói, immáron kocsma nélkül. Nagyjából csak a maszk maradt. Az most tulajdonképpen mindegy is, hogy nem a pekingi mértékű légszennyezettség lett világméretű, hanem egy vélhetőleg kínai eredetű vírus fertőzte körbe a bolygót, de most mindenki megtanulhatja, hogy milyen maszkban társadalmi életet élni, dolgozni, berúgni, csajozni, pasizni, az utcán lángost enni, a nagymamát piacra vinni, színházba vagy moziba járni (már ha majd kinyitnak egyszer), röviden létezni – ami a kínaiaknak vagy egy évtizede már maszkban is kitűnően megy. Nem lennék meglepve, ha államközi szinten is elkérnénk tőlük a kapcsoskönyvet a kimaszkolt játékszabályokról.

Ha most ránézek erre a képre, már korántsem a srácot sajnálom, hanem sokkal inkább magamat. Most már tökéletesen bele tudom képzelni magam a helyébe, és fel sem merül az az opció, hogy hazamegyek Európába, aztán leveszem a maszkot.

Most már magamat látom négy évvel ezelőtt. A saját sorsomat, amit akkor még el sem tudtam képzelni. Hogy ez önzés lenne? Igen, lehet. De a valós problémát mindig csak akkor érzékeljük, ha szembejön az utcán, aztán majd elválik, hogy csak egy röpke szituáció lesz ebből vagy egy állapot. Meglátjuk. Addig is csőre töltött optikával várom a fejleményeket.

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide>>>

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Zenés színház

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Klasszikus

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Egymillió euró értékben érkeznek műalkotások a Budapest Contemporaryre

A kortárs seregszemle nemzetközi standján 12 galéria 21 művészének 42 alkotása lesz látható és megvásárolható mintegy 1 millió euró értékben. Az idei BCT-t szeptember 26–29. között tartják a Bálnában.
Vizuál hír

Norvég film nyerte a CineFest fődíját

Lilja Ingolfsdottir Szerethető című alkotása a Pressburger Imre-díj mellett további két elismerést is bezsebelt Miskolcon. A szemle gáláján életműdíjat vehetett át Kardos Sándor.
Vizuál hír

Harminchárom napig forog Freund Ádám taxis hiénákról szóló filmje

Várhatóan 2025 végére készül el a rendező első nagyjátékfilmje, a Hiénák, amelynek stábja a következő időszakban Budapest több helyszínén is felbukkan majd. Az alkotók sok humorral átszőtt filmdrámát ígérnek a nézőknek. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Vizuál ajánló

Ha ősz, akkor skandináv filmek!

Szeptember 26. és október 2. között rendezik meg a 11. Skandináv Filmfesztivált a budapesti Art+ Cinemában. A fesztivál során egy héten át a legkiválóbb északi filmek kerülnek vászonra az Art+ Cinema két mozitermében. A programot premier előtti vetítések, hazai forgalmazásba nem kerülő játékfilmek színesítik.