Vizuál

KÉP-regény: Bye bye, Szása!

2023.09.22. 16:05
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy régi szovjet laktanyában szerzett élményeit eleveníti fel.

Paul McCartney mesélte a Beatles antológiában, hogy amikor a Yesterday akkordjai eszébe jutottak, akkor annyira ismerősnek tűntek, hogy azt gondolta, hogy ez nem is neki jutott eszébe, hanem már megírta valaki, és a rádióban hallotta a dallamot. Aztán mikor eldúdolta másoknak, akkor mondták neki, hogy ez a dallam eddig nem létezett, ezt ő találta ki. Sir Paul, aki akkor még nem volt Sir, végül belenyugodott a dologba, és megírta a dal szövegét. Na, én pont így vagyok a Mátyásföldi Szovjet Laktanyával. Azért nem írtam meg eddig ezt a sztorit, mert teljesen biztos voltam benne, hogy egyszer már megírtam, pedig dehogy. Van róla egy képgaléria a honlapomon, ez zavarhatott meg, de KÉP-regény még nem íródott róla, pedig egész jó kis történet.

Mátyásföldön, az Erzsébetligetnek elnevezett villanegyedben épült fel 1953-ban a II. Rákóczi Ferenc Katonai Középiskola, amelyhez jelentős méretű sportpálya és egy nagyobb park is tartozott. 1956 októberétől 1991-ig az épület a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok (Déli Hadseregcsoport) főparancsnokságaként működött. Az iskolaépület ma a Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Karának ad otthont, míg a volt szovjet ingatlan az önkormányzat tulajdonába került.

A szovjet csapatok több mint negyven év szigorúan ideiglenes magyarországi tartózkodást követően, 1991. június 16-án hagyták el Magyarországot. Én ’91 szeptemberében iratkoztam be a két évig tartó fotós suliba, és bár nem ott kezdődött a fotográfiával való kalandom, de akkortól vált a történet versenyszerűvé. Az iskolában voltak úgynevezett kötelező felvételi napok. (Ez nem azt jelentette, hogy kéthetente újra kellett felvételizni, hanem fényképfelvételeket készítettünk különböző külső helyszíneken.) Ez jellemzően valami jellegtelen vagy inkább lényegtelen helyszín volt, ahol inkább a legközelebbi italmérést kerestük, mint a fotótémát, de hébe-hóba becsúszott egy-két érdekesség.

Volt valami tanterv szerűség, ami mentén haladtunk, és amikor az épületbelső fotózás jött szembe, nem volt senkinek semmilyen használható ötlete, hogy ezt mégis hol, meg hogyan, meg különben is! Volt viszont egy tanárunk, aki meglehetősen otthonosan mozgott a XVI. kerületben, és önkormányzati kapcsolatai révén elintézte, hogy bejussunk az egykori Mátyásföldi Szovjet Laktanya épületébe nem egész egy évvel a szovjet hadsereg kivonulás után, 1992 májusában.

Ha belegondolok, hogy ez már több mint harminc éve volt, nem is tudom, hogy mit mondjak!

Akkor nem fogtam fel ennek az egésznek a történelmi jelentőségét, hova is jutottam én be tulajdonképpen, de szerencsére megvannak a képek, így aztán nem kell a múlt ködében vakon tapogatóznom. Már egy éve volt, hogy Gorbacsov elvtárs is itt hagyott bennünket, de még akkor is erős bástyaként figyelte a falról Iván és Szása napi rutinját a ’92-re teljesen amortizálódott épületben.

Hallottam legendákat arról, hogy a kivonuló oroszok mindent elloptak, és gyakorlatilag csak a téglákat hagyták meg, de a saját szememmel látni ezt az egészet, az azért mégiscsak más volt!

Tényleg mindent elvittek, ami mozdítható és/vagy bármire használható volt.

Néhány kibelezett tévékészülék, pár üres vodkásüveg és persze Gorbacsov vigyázó tekintete a falon – ennyi maradt a tök üres laktanyában, egyébként kicsontozták az egészet a pincétől a padlásig.

Matyasfoldiszovjetlaktanya1992majus-155352.jpg

Mátyásföldi szovjet laktanya, 1992. május (Fotó/Forrás: Morpho)

Meghökkentő volt, milyen szinten önellátó volt az egész laktanya. Mint egy város a városban. A körletekben minden volt a tantermektől a kocsmákig, mindez megtűzdelve saját könyvesbolttal és színházteremmel. Vicces volt, amikor mindenféle állványokkal és fényképezőgépekkel felszerelkezve beszabadult oda kb. egy tucat fotóstanonc, és az egész épületkomplexumot elkezdtük körbefényképezni, mint valami nyugati ügynökbrigád, akik a szovjetek titkait akarják kifürkészni.

A szovjeteknek egyébként nem voltak titkaik, csak néhány régi cirill betűs színházjegyet meg egy orosz nyelvű Magyarország-térképet találtunk az üres vodkásüvegek között. Az atomtitkokat magukkal vitték, vagy ellopta valaki a seregből. Abba mindenesetre érdekes belegondolni, hogy a katonák ezt tekintették a kánaánnak, és nagyon nem voltak feldobva, amikor hazarendelték őket egy novoszibirszki laktanyába.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Koreai tenor nyerte a 6. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyt

A szeptember 7-én a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn tizenkét énekes mutathatta meg tehetségét, amely után a zsűri a koreai Jihoon Parkot találta a legjobbnak.
Klasszikus

Elizaveta Kulagina nyerte a Fidelio különdíját a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyen

A huszonhat éves orosz szoprán a döntőben Offenbach és Sztravinszkij áriáit adta elő. A különdíjakat a szeptember 8-i, operaházi gálán adták át a versenyzőknek.
Vizuál

Pedro Almodóvar nyerte a fődíjat a Velencei Filmfesztiválon

A Spanyol rendező legújabb filmjében az eutanázia és a klímaváltozás kérdéseivel is foglalkozik. A művész köszönőbeszédében arról is beszélt, hiszi, hogy minden ember alapvető joga méltósággal búcsúzni a világtól.
Tánc

A szerelem a központi témája a Duna Művészegyüttes legújabb bemutatójának

A Szerelemkert című produkció válogatást nyújt neves koreográfusok rég nem látott műveiből, kiegészülve az együttes jelenlegi repertoárján lévő koreográfiáival. A bemutató október 3-án lesz látható a Nemzeti Táncszínházban.
Klasszikus

Belga zene áll az idei Európai Hidak fesztivál fókuszában

A szeptember 16. és 22. között, a Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar által közösen megrendezett Európai Hidak programsorozat Budapest és Brüsszel között épít kulturális átjárót.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

MMA-díjazottak munkáiból nyílt kiállítás a Pesti Vigadóban

Augusztus 31-én nyílt meg és szeptember végéig látogatható a Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozat díjazottjainak munkáiból összeállított tárlat.
Vizuál ajánló

Elképzelt valóságok – a P.S.E.U.D.O. alkotócsapat kiállítása a Kispont galériában

Az A Fehér Vera, Budavári Csaba és Hegedűs Ákos/morpho fotóit Magyary Ágnes és Weiner Sennyey Tibor szövegeivel kiegészítő tárlat megnyitóját szeptember 13-án tartják a Kispont galériában.
Vizuál ajánló

Valóság a zárt szemhéjak mögött – a látható világon túlra vezet minket a Light Art Museum új kiállítása

2025 júliusáig látogatható a budapesti múzeum legújabb, Phantom Vision – Az érzékelés mélyáramlatai című kiállítása, amely arra tesz kísérletet, hogy újrafogalmazza a valóság érzékelésére vonatkozó kérdéseinket.
Vizuál hír

Costa-Gavras nyitja meg a Budapesti Klasszikus Film Maratont

A görög-francia rendezőlegenda a főváros legnagyobb filmfesztiváljának díszvendégeként személyesen mutatja be a Zenedoboz című Arany Medve-díjas filmjét a Maraton megnyitóján szeptember 17-én. A fesztiválra érkező Wim Wenders üzent a budapesti közönségnek.
Vizuál hír

Pedro Almodóvar nyerte a fődíjat a Velencei Filmfesztiválon

A Spanyol rendező legújabb filmjében az eutanázia és a klímaváltozás kérdéseivel is foglalkozik. A művész köszönőbeszédében arról is beszélt, hiszi, hogy minden ember alapvető joga méltósággal búcsúzni a világtól.