Vizuál

KÉP-regény: Én a vízilovakkal vagyok

2023.04.21. 16:55
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Most elmeséli, mi köze van a népes kolumbiai víziló populációnak a közel harminc éve halott Pablo Escobarhoz.

Úgy egy hete olvastam, hogy Kolumbiában elgázoltak egy nílusi vízilovat az autópályán. Így elsőre nyilván az az ember reakciója, hogyan került a víziló az állatkertből az autópályára? Hát, sehogy. Kolumbiában ugyanis van egy elég jelentős vízilópopuláció, ami meglehetősen szürreális körülmények között jött létre, ráadásul ez nem is igazán örömteli tény a helyi lakosoknak. Kissé belegondolva,

nem tudom, hogy ha a Tisza-tóban telepednének meg a vízilovak, a helyi horgászok vajon mit szólnának hozzá,

de gyanítom, hogy nem lenne atrocitásmentes egy erről szóló tiszafüredi lakossági fórum.

A történet 1981-re datálható vissza, mikor is bizonyos Pablo Escobar, a hírhedt kolumbiai drogbáró négy vízilovat hozatott Hacienda Nápoles nevű, fényűző birtokára. Harminc évvel a halála után a már száz példányt számláló populáció kíváncsi egyedei meg szabadon kószálnak az autópályán.

A kép története pedig eredetileg Afrikában kezdődött úgy húsz évvel ezelőtt, amikor egy kenyai forma – bizonyos dr Erik – elmagyarázta, hogy miként kerültek onnan a vízilovak Escobarhoz, aki akkor már vagy tíz éve halott volt. A képen látható víziló is abból a populációból származik, amiből Escobar is vásárolt magának, és mivel egy nílusi víziló olyan negyven évig is elél, 2003-ban még bőven éldegéltek Escobar vízilovai, csak akkor ez még nem tűnt fel senkinek.  

ViziloakenyaiNyugat-Tsawonemzetiparkban-170441.jpg

Víziló a kenyai Tsawo Nemzeti Parkban (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

Érdekes egyébként, hogy egy afrikai állatorvos többet tudott erről, mint maguk a kolumbiaiak, akiket akkor még nem nagyon érdekelt az egész. Escobar egyébként nem csak vízilovakat, hanem egyéb afrikai állatokat is berendelt, csak a zsiráf, meg a zebra látványosabb és valahogy kelendőbb volt, ezért ezeket a drogbáró halála után simán elpasszolták, míg a vízilovak meg ottmaradtak a birtokon, és mivel az éghajlat erősen hajaz az afrikaira, rohamos szaporodásnak indultak. Ez mára odáig jutott, hogy

a világ második legnagyobb, Afrikán kívüli nílusi vízilópopulációja Kolumbiában van, miközben a Nílusban, amiről az állat a nevét kapta, már nem él egy darab sem.

Röviden vázolva: nagyobb eséllyel futunk össze egy nílusi vízilóval egy Bogotába vezető autópálya mentén, mint a Nílusban.

Dr Erik egyébként azt is elmagyarázta, hogy a nílusi víziló alapjáraton nem egy túlságosan jámbor állat, csak az állatkertekben tűnik úgy, ezért az afrikai szavannán csak kellő távolságból fényképezzem. Érdekes, hogy állatkerti tapasztalatok alapján mennyire hamis kép alakul ki a valósághoz képest egy afrikai állatról egy európai gyerek agyában. Ezt egyébként a kolumbiai halászok is benézték, merthogy most már olyan nagy lett a helyi vízilópopuláció, hogy a sorozatos támadások és a helyben őshonos fajok kiszorítása miatt leginkább szabadulnának tőlük, csak nem nagyon tudják, hogy ezt hogyan kéne végrehajtani. Lelövöldözni nem akarják őket, mégiscsak vízilovakról van szó, ezért felmerült már a sterilizálás, illetve az elköltöztetés ötlete is.

Csakhogy nem igazán akar senki befogadni több tucat vízilovat, pláne amióta jól látható, hogyan jártak a kolumbiaiak.

Egyébként az állatok szerintem egyáltalán nem tehetnek arról, hogy egy pszichopata drogbáró a saját, dél-amerikai farmjára hurcoltatta őket Afrikából, arról meg végképp nem, hogy eddig senkinek sem tűnt fel, hogy már ilyen sokan vannak. Úgyhogy bárhogy is folytatódjon a történet, én mindenképpen a vízilovakkal vagyok!

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide>>>

Fejléckép: Víziló a kenyai Tsawo Nemzeti Parkban (fotó/forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Zenés színház

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Vizuál

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Klasszikus

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Vizuál ajánló

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Vizuál ajánló

Hol van a művész helye a gépi alkotás világában? – kezdődik a 10. pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál

Október 11. és 13. között rendezik meg Sepsiszentgyörgyön a 10. pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivált, amely hiánypótló kulturális kínálatot nyújt a székelyföldi régióban.
Vizuál magazin

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.
Vizuál ajánló

Három kortárs alkotást láthat a közönség a 8. Szlovén Filmnapokon

A Toldi Moziban lesz látható Szlovénia idei Oscar-nevezettje, a Megváltás kezdőknek, amelyet a kritikusok Bong Joon-ho Élősködők című filmjéhez hasonlítottak. Vetítik emellett a megtörtént eseten alapuló Megfigyelést, valamint A test című dokumentumfilmet is.