Vizuál

KÉP-regény: Félkészen, elvitelre

2023.03.10. 12:45
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal olyan épületeket jár körül, amelyeket félig kész állapotban is csodálnak a turisták.

Próbáltam egy olyan képet keresgélni erről az épületről, ami tökéletesen kifejezi a jellegzetességeit, de amiből a hardcore rajongók kivételével nem sokan fognak elsőre rájönni, mi is van pontosan a képen. Abban kétségtelenül hasonlít Paks 2-höz, hogy majd egyszer megépül. Talán. Legalábbis a szándék megvan rá. Bár vizuálban az alkotók már most sem állnak rosszul, de a végeredmény látványvideójához képest az építkezés még szinte el sem kezdődött, miközben a tervező síremléke már lassan száz éve az épület altemplomában figyel.

Igen, a barcelonai Szent Család-templomról, a Sagrada Famíliáról van szó, ami a város talán legnagyobb turisztikai látványossága. Végül is csak 1882 óta építik, alig több mint 140 éve, ami annak tükrében legalábbis elgondolkodtató, hogy

a római Szent Péter Bazilikát is felhúzták száz év alatt, ráadásul a 16-17. században, amikor azért a kor technikai hátterét vizsgálva icipicit bonyolultabb volt egy kőtömböt beépíteni a hatodikra, mint manapság.

Bár nem vagyok egy Kőműves Kelemen, de már az is eszembe jutott, hogy a Sagrada Família az örökké épülő templom prototípusa, mert amíg tart az építkezés, a belépőjegybe beépített „fejlesztési költség” folyamatos turisztikai bevételt jelent, és ha egyszer a templom – egy művezető figyelmetlensége miatt – véletlenül mégis elkészül, akkor elméletben ez a tétel eltűnik a városi/egyházi költségvetésből. Az viszont biztos, hogy momentán a templom körüli toronydaruk erdeje annyira hozzátartozik a látványvilághoz, hogy tulajdonképpen az épület részének tekinthető.

Aztán rájöttem, korántsem egyedülálló, hogy egy város legnagyobb turisztikai látványosságát egy félig sem kész épület jelentse. Van még egy ilyen Európában, csak ez nem úgy félkész, mint a Sagrada Família, hanem annak mintegy inverzeként üzemel. Ez ugyanis egyszer már kész volt, csak azóta kikezdte az idő vasfoga, és a maga sajátos lepusztultságával vonzza mágnesként magához a turistákat. A római Colosseumra gondolok, amit Vespasianus császár ideje alatt, 72-ben kezdtek építeni, és alig 10 év alatt fel is húzták.

Ezzel most nem akarok beszólni a katalán építőiparnak, meg tudom, hogy a korlátlan mennyiségű rabszolga alkalmazása jelentősen idő- és költséghatékony egy építőipari beruházásnál,

de megint csak összevetve az ókor technikai hátterét a jelenlegi, több száz tonnákat emelgető, távirányítható, precíziós toronydarukkal, azért a felvetés okoz némi fejtörést. Legalábbis nekem.

SagradaFamiliaBarcelona-124752.jpg

Sagrada Família (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

Az viszont biztos, hogy a turistákat ez az egész kérdéskör egyáltalán nem érdekli. Boldogan rohamozzák meg mindkét félkész épületet, örömmel állják végig bejutás reményében a hosszú sorokat, és lelkesen viszik haza magukkal a bejárat előtt készült szelfiket, a turistashopban vásárolt Sagrada Famíliá-s toronydarut lánccal vagy a Colosseum alakú sörnyitót, hogy aztán ezek örökre eltűnjenek egy kelet-londoni konyha félreeső fiókjában.

Az viszont kétségkívül kifizetődőnek tűnik, hogy különböző és egyéb okokból félkész épületeket mutogatunk jó pénzért a turistáknak. Minden városvezető figyelmébe ajánlom a konstrukciót. Ahol már működik, ott nagyon bejött!

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide>>>

Fejléckép: Sagrada Família (fotó/forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Koltai Lajos és Rudolf Péter veheti át a Savaria Filmszemle életműdíját

A 12. Savaria Filmszemlére minden korábbinál több nevezés érkezett, a vetítések mellett könyvbemutatóval, szakmai beszélgetésekkel, valamint Törőcsik Mari hagyatékából összeállított kiállítással is várják az érdeklődőket. 
Vizuál ajánló

Mátyássy Áron filmjével folytatódik a Filmrendezők klubja

Április 28-án 19 órától a Művész Mozi Bunuel termében láthatja a közönség a 2009-es Utolsó idők című filmet a Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete eseményén. A vetítést követően a rendező mesterkurzust tart a résztvevőknek.
Vizuál kritika

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.
Vizuál ajánló

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem.