Vizuál

KÉP-regény: Háttériparosok

2020.05.24. 09:50
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Most a háttéremberekre irányítja a reflektort.

Nem tudom, hányan emlékeznek rá, de valamikor a kilencvenes évek végén még rendeztek koncerteket a Budavári Palota Oroszlános udvarában. Szerintem zseniális helyszín volt, nem tudom, hogy miért maradt ez abba (jelenleg is tartanak koncerteket ezen a helyszínen - a szerk.), de nekem még volt hozzá szerencsém, meg persze maradt néhány fényképem is. Ezt a képet tudatosan kerestem meg. Annak ellenére, hogy nincs rajta világsztár, és őszintén szólva lövésem sincs, hogy hívják ezt a világosító formát, aki a színpad felett rögzített lámpasort próbálja beállítani. De ez nem is fontos igazán. 1997-et írtunk, Orszáczky Jackie és a Colosseum készült koncertezni az Oroszlános udvarban, és a délutáni soundchecken tettük tiszteletünket, egyrészt erősen interjúra hangolva, másrészt pedig fotográfiai kíváncsiságomat az is piszkálta, hogyan készülnek egy ilyen bulira Chris Farlowe-ék.

Aztán jött ez a technikus és erősen ellopta a showt!

bp1997ColosseumOroszlanosudvar-153245.jpg

Colosseum Oroszlános udvar (Fotó/Forrás: morpho)

Sokat beszélnek mostanság a kórházi ápolókról, akik emberfeletti munkájukkal próbálják enyhíteni egész generációk szenvedéseit. Akik éjjel-nappal a kórházakban robotolnak, hogy a lélegeztető gépekre kapcsolt COVID -19 fertőzöttek túlélési esélyeit növeljék, akik félretették saját biztonságukat is a gyógyítás érdekében.

Erről jutott eszembe a technikus, az összes technikus, akiket nem ismer a kutya sem, miközben azon dolgoznak, hogy legyen koncert, „csak hang legyen és fény”, hogy a szupersztárok egyáltalán fel tudjanak menni a színpadra,

ahol aztán megszólal majd a muzsika, ami a láthatatlan szürke eminenciások nélkül sosem szólalna meg! Nélkülük nincs koncert, nincs előadás, de most mégis mindenki csak arról beszél, hogy milyen szörnyű helyzetbe kerültek az előadók, merthogy nincs fesztivál, nincs buli, bezárt a bazár. Ez a forma nagyon megmaradt. Valami hihetetlen, hogy mennyit dolgozott ott, akkor, az orrunk előtt az Oroszlános udvarban. Mint egy droid, akit rákapcsoltak a hálózatra. „Menj át a másik oldalra, gyere vissza, nézd meg lentről te is, most menj fel újra…” Már nekem volt kellemetlen, de tényleg! Rengeteg roadot láttam már, de valahogy nem akartam lefényképezni egyiket sem. De ő, akkor és ott, azt gondoltam, hogy megérdemel egy fényképet. Egyszerűen jár neki, és kész!

Ők azok, akik most tömegével veszítették el a munkájukat, de nem kerülnek be ezzel a hírekbe.

A zseniális világosító, a briliáns hangosító, akinek megszólal a kezében a színpad, most alkalmi munkákból próbál megélni. Megpróbálja előhívni, hogy húsz évvel ezelőtt ő még vízvezetéket is szerelt vagy villanyt. Csatornapucolást, esetleg burkolást vállalt, vagy árufeltöltőnek állt egy szuper-hipermarketben. Közben meg azon veszekszik a zenész szakma, hogy jogosan vagy jogtalanul kapott-e pénzt az Artisjustól X vagy Y.

És ezzel a technikussal mi lesz? Ő csak simán haljon éhen, hiszen végül is nem csinál semmit, csak lehetővé teszi az Artisjus támogatottjának, hogy felmehessen a színpadra. Ez meg ugye, kit érdekel?

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide>>>

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Október 21-én búcsúztatják Novák Tatát

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfusról nyilvános búcsún emlékezhetnek meg tisztelői, az Erkel Színházban rendezett megemlékezésen.
Könyv

Per Petterson: Tizennyolc évesen azt gondoltam, ha nem válok íróvá, boldogtalan ember leszek

Per Petterson a PesText vendégeként érkezett Budapestre szeptember végén, a programsorozat előtt beszélgettünk vele írói indulásáról, gyermekkoráról, valóság és emlékezet furcsa viszonyáról, valamint az önmagukat megíró regényekről.
Plusz

Grecsó Krisztián tart rendhagyó tárlatvezetést a Közlekedési Múzeum kiállításán

A Magyar Műszaki és Közlekedési és Múzeum Mivel megyünk? – Energiamix a közlekedésben címmel nyitotta meg idén szokásos éves időszaki kiállítását. Október 16-án az ismert író a tárlat ihlette szövegeivel kalauzolja végig a látogatókat.
Klasszikus

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Vizuál

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

El Greco, Ország Lili és Weöres Sándor előtt is tiszteleg új kiállításán Keserü Ilona

Hommage – Tiszteletadás címmel nyílt kiállítás Keserü Ilona festőművész alkotásaiból a Műcsarnokban. A tárlat a művész számára fontos mesterek, pályatársak, barátok emléke előtt tiszteleg, miközben az életmű legfőbb motívumait is a látogatók elé tárja.
Vizuál hír

Ismét lehet jelentkezni az Esterházy Art Awardra

A kiállítással egybekötött díjátadó 2025. június 5-én lesz, a Ludwig Múzeumban. A pályázat kiírója az Esterházy Privatstiftung. Pályázni online úton, 2025. január 31-ig lehetséges.
Vizuál ajánló

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Kiégés

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal két lesújtó tanulmány hatására egy fényképpel illusztrálja az emberiség élelmezési helyzetének aktuális állapotát. 
Vizuál kritika

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?