Vizuál

KÉP-regény: Így etesd a sirályaidat

2023.09.29. 14:00
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt szemlélteti, hogyan dobhatjuk fel a fényképeinket némi street food, a turisták, valamint a sirályok segítségével. 

A nyári szünet előtti utolsó poszt a sirályokról szólt. Arról, hogy milyen régi és bensőséges viszonyom van a sirályokkal, pedig tulajdonképpen az egész teljesen véletlenül alakult így. Viszont most mutatok egy példát arra, miként lehet tudatosan felhasználni a madarakat, esetünkben a sirályokat arra, hogy feldobjanak egy képet, még akkor is, ha az a kép egyébként sirályok nélkül sem lenne igazán rossznak mondható.

KÉP-regény: A sirály

Kapcsolódó

KÉP-regény: A sirály

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról mesélt, hogyan is kezdődött madárfotózós korszaka, és miért praktikus, ha van a közelben néhány sirály.

A madarak megjelenése egy fényképen mindig is hálás dolog. A főtéma mellett szinte a semmiből lehet elővarázsolni egy másodlagos képelemet, csak meg kell kérni valakit, hogy tapsoljon egyet és zavarja fel a környéken ücsörgő galambokat, azok végigrepülnek a képen, és már meg is vagyunk. Létezik olyan fotográfus, aki bármelyik profi bűvészt lepipálva a kabátujjából varázsolja elő a galambokat, hogy feldobjon egy unalmas utcarészletet. Hát, én ennyire azért nem vagyok penge, úgyhogy

jobb híján külső segítséget szoktam igénybe venni a madarak előszuggerálásához, ami néha egész komoly nehézségekbe ütközik.

Jelen esetben Londonban ütköztem abba a problémába, hogy a naplementés, Big Ben-es, parlamentes háttér elé kéne még valami, amitől másmilyen lesz majd a kép, mint az összes többi naplementés, Big Ben-es, parlamentes, amit a London Eye környéki szuvenír boltok képeslapárusai nagy tételben rásóznak a már szelfizni is lusta turistákra.

Hogy minek vesznek még mindig a turisták képeslapokat, az komoly fejtörést okoz. Van rá ugyan több magyarázatom is, de igazándiból egyik sem áll túl erős lábakon. Elküldeni biztos, hogy nem szokták, arra ott van a telefonba épített kamera és az e-mail. Ezzel az ajándék opciót is kilőttük. Van még az a verzió, hogy teleragasztgatják vele otthon a hűtőszekrényt, de ha mindenki ezt csinálná, kereskedelmileg akkor sem érné meg az egész. Nem akarok tovább fárasztani senkit ezzel a problémakörrel, de ha valaki szokott venni képeslapokat, kérem, segítsen nekem megoldani ezt a rejtélyt.

Szóval, a sirályok nyilván nem fognak maguktól az orrom előtt repkedni, ezért aztán a nemes cél érdekében valamilyen csalit kell használni. Közismert, hogy a gyerekek imádnak állatokat etetni. Ezzel nyolc éves korom környékén magam is így voltam, de aztán valahogy kinőttem az egészből, ráadásul a mai gyerekek már korántsem olyan lelkesek, mint anno az én korosztályom volt, sőt, ők is inkább fényképeket gyártanak a madáretetés helyett. Ha ez így megy tovább, kábé

az évtized közepére a Föld a nyolcmilliárd fényképész bolygójává válik, én meg mehetek újra állatokat etetni. Már ha lesznek még.

LondonTemzepart-125649.jpg

London, Temzepart (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

A trükk a következő. Az egyszeri fotográfus vásárol a közelben egy szendvicset, bagettet, perecet, akármit. Aztán megvárja a naplementét, odaáll a Temze korlátjához, és elkezdi látványosan dobálni a levegőben röpködő sirályoknak a kenyérdarabkákat. Mikor már az összes londoni sirály odagyűlt, akkor ez felkelti a turisták gyerkőceinek érdeklődését, akik azonnal rácsatlakoznak a történetre és etetik tovább, immár helyettünk a sirályfalkát, így a felszabaduló kezünkkel meg tudjuk ragadni a fényképezőgépet és le tudjuk gyártani az immár sirályos, naplementés, Big Ben-es, parlamentest.

Ez tulajdonképpen a street foodnak egy módosított változata,

amikor az utcán kapható gyorskajával nem magunkat etetjük meg, hanem a sirályokat, meg persze a turistákat, akik egyáltalán nem veszik észre, hogy fel lettek áldozva a fotográfia oltárán. A másik opció az, hogy az ember letáborozik a Temzeparton és megvárja, amig naplementekor véletlenül pont elrepül néhány sirály közvetlenül az orra előtt. Valószínűleg ez is járható, bár én még nem próbáltam. Ha valaki mégis ezt az utat választja, akkor viszont javaslom, hogy azért egynél jóval több szendvicset vigyen magával.

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide! »»»

Fejléckép: London, Temzepart (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Színház

Ismét meghirdették a független előadóművészeket támogató Staféta pályázatot

Október 31-ig lehet jelentkezni a főváros által meghirdetett pályázatra, amely az önálló munkásságuk elején járó előadó-művészek és előadó-művészeti formációk vezetői számára biztosít további megmutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.
Plusz

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.
Vizuál

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.
Vizuál ajánló

Három kortárs alkotást láthat a közönség a 8. Szlovén Filmnapokon

A Toldi Moziban lesz látható Szlovénia idei Oscar-nevezettje, a Megváltás kezdőknek, amelyet a kritikusok Bong Joon-ho Élősködők című filmjéhez hasonlítottak. Vetítik emellett a megtörtént eseten alapuló Megfigyelést, valamint A test című dokumentumfilmet is.
Vizuál ajánló

Ikonikus budapesti helyszín és a művészet – 6. alkalommal hirdet kreatív logópályázatot a Westend

Hatodik alkalommal hirdeti meg az idén 25 éves Westend a kreatív tervezőpályázatát, amelynek során a logóban található nagy W betű formájába bárki szabadon beleálmodhatja elképzeléseit. A pályázat leadási határideje október 27. éjfél.
Vizuál hír

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.
Vizuál ajánló

Az ókori Mezopotámia művészetét bemutató, átfogó kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban

Az Istenek és démonok királysága – Mezopotámia Kr. e. 1000-500 című tárlat október 5-én nyílik meg, és egészen február elejéig látogatható. A szervezők szerint hasonló léptékű kiállítás tízévente csak egy-kettő van a világban.