Vizuál

KÉP-regény: Kis magyar szaxofónia

2022.04.01. 13:10
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról ír, hogyan találkozott majdnem Kenny Garrett-tel.

Miles Davis ehhez nagyon értett! Fogalmam sincs, hogyan csinálta, de egyszerűen nem volt hajlandó olyan tagokat bevenni a zenekarába, akiből ne lett volna később világsztár. Ha végignézünk Davis muzsikusain, csak a fejünket kapkodjuk! A teljesség igénye nélkül, Davisszel játszott: John Coltrane, Bill Evans, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Chick Corea, Dave Holland, Joe Zawinul, John McLaughlin, Jack DeJohnette, Al Foster vagy Marcus Miller, és csak azért nem folytatom ezt az egészen elképesztő névsort, mert leérnék a lap aljára, és véget érne a poszt.

Miles Davist sajnos sosem fényképeztem. Pont akkor járt utoljára Budapesten, 1991-ben, amikor az én fotográfusi karrierem elkezdődött. Esélyem sem volt, hogy a közelébe férkőzzek, aztán még abban az évben át is költözött a Black & Blue Caféba.

A körülötte megfordult zseniális muzsikusokkal viszont szinte kivétel nélkül volt szerencsém személyesen találkozni, vagy közelről látni őket a színpadon, és ezeket a találkozásokat mindig körülfonta Davis szellemisége.

Az ő hadseregéből indult világhódító útjára Kenny Garrett is, akit sokak minden idők legnagyobb jazz-szaxofonosához, Charlie Parkerhez szoktak hasonlítani. Ráadásul korántsem alaptalanul. Kenny Garrett idén májusban Budapest vendége lesz, ami felidézte bennem egy 1996-os Garrett-koncert emlékét az azóta már megboldogult, de korántsem elsiratott Petőfi Csarnokban.

Több posztot is szenteltem már annak, hogy milyen elképesztő agymenések miatt maradnak le néha a fotósok vagy az újságírók egy-egy Magyarországra látogató világsztárral készülő interjúról, de ami Kenny Garrett 1996-os budapesti látogatása körül történt, az már túlmutatott minden háttérhatalmi összeesküvésen vagy galaktikus ármányon.

Azt azért tudni kell az egészhez, hogy a kilencvenes években még létezett olyan, hogy lemezkiadás.

Nem úgy ment, mint manapság, hogy a művész leszerződik egy koncertszervező céggel, aztán az intézi a zenei forgalmazást, és leszervezi a bulikat.

Ez akkor még külön volt választva, és a magyar koncertszervezők, valamint a lemezkiadó multik, az eltérő gazdasági érdekeik miatt nem mindig szerették egymást annyira, mint ez egy turné lebonyolításának érdekében kívánatos lett volna. A lemezkiadó az egész turnét a lemez promóciójának tekintette, és az eladott példányszámok emelkedését várta tőle, mostanság meg a koncertezés az igazi üzlet, a lemezeladásból, néhány mainstream világsztár esetétől eltekintve alig jön be pénz.

KennyGarrettPetofiCsarnok1996-131119.jpg

Kenny Garrett 1996-ban a Petőfi Csarnokban (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / morPhoto)

Esetünkben a koncertszervezővel dumáltunk le egy Kenny Garrett-interjút, ráadásul az akkor legnépszerűbb magyar kulturális tévéműsorral, a Stúdióval egyetemben. A helyszínre érkezvén aztán, pár perccel a megbeszélt időpont előtt közölték velünk, hogy

fel is út, le is út, mert a lemezkiadó letiltotta az egészet, a koncertszervező különben sem volt jogosult interjúkat lekötni senkivel.

Erre felhívtuk a lemezcéget, mire kiderült, hogy előző nap egy újságíró csinált egy partizáninterjút Garrettel, és ezen a kiadó annyira felbőszült, hogy az összes hivatalos sajtómunkást hirtelen felindulásból elhajtotta. Az, mondjuk, vicces volt, hogy a szaxofon királya közben lejött a hotelszobájából, abban a hitben, hogy interjút fog adni, és ő is akkor tudta meg, hogy mégsem.

A kilencvenes években egyáltalán nem volt ritka, hogy a farok csóválta. Amúgy sajnáltam az egészet, szívesen találkoztam volna vele. Kíváncsi lettem volna a hangszer mögött rejtőző emberre, de mivel ez nem jött össze, maradt az esti koncert, ami egyébként tényleg varázslatos volt. Gyanítom valami hasonló várható májusban is, és bízom benne, hogy valakinek sikerül interjút is csinálni majd vele.

További érdekes fotókért és azok történeteiért kattints ide! >>>

Fejléckép: Kenny Garrett 1996-ban a Petőfi Csarnokban (fotó/forrás: Hegedűs Ákos / morPhoto)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Mozart, Beethoven és Wagner áll a Magyar Állami Operaház következő évadának fókuszában

A Magyar Állami Operaház 2025/26-os évada 385 előadással várja a közönséget, köztük hét új bemutató, harminchatféle repertoár-előadás, tizennégyféle gyermek- és ifjúsági produkció, valamint több mint két tucat koncert és dalest szerepel.
Színház

Elhunyt Galkó Balázs

75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színművész, rendező – adta hírül családja. Egész életét végigkísérték a versek, fia is egy költeménnyel búcsúzott tőle.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Jazz/World

Animációs klip készült a Symbiosis 5 legújabb dalához

Április 28-án hallgathatja meg először a közönség a Symbiosis 5 Locked In A Box című dalát, amelynek sajátos világát a Cseuz Dániel által készített loop animáció egészíti ki. Az új klip cikkünkben is elérhető!
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Szabadság, sebesség, átalakulás – az autózás és a fotográfia összefonódását mutatja be a Mai Manó új kiállítása

Az autók világát állítja középpontba az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című fotókiállítás. Az április 23-án a Magyar Fotográfusok Ház – Mai Manó Házban megnyílt tárlaton számos világhírű művész képe szerepel.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Tükör

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról ír, hogyan, és legfőképpen, miért indít háborút a mesterséges intelligencia ellen, pusztán egyetlen darab tükör segítségével. 
Vizuál hír

Cannes-ban versenyez Kenyeres Bálint rövidfilmje

A magyar rendező No.3 (The Spectacle) című alkotásával száll versenybe az Arany Pálmáért a világ legrangosabb filmfesztiválján. A rövidfilmet több ezer nevezés közül választották be a legjobb tizenegy közé.
Vizuál ajánló

Magyar film napja: ingyenesen nézhetjük újra Makk Károly és Darvas Iván emlékezetes alkotásait

Április 25. és május 4. között tíz klasszikust nézhetünk újra ingyenesen a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet egyúttal a száz éve született Makk Károlyra és Darvas Ivánra is emlékezik.
Vizuál ajánló

Megéri beköltözni az Uránia moziba a magyar film napján

Közönségtalálkozókat és emlékvetítéseket rendeznek a magyar film napján, április 30-án a budapesti Uránia moziban, ahol a közelmúlt sikerei mellett klasszikus alkotásokat, valamint dokumentum- és ismeretterjesztő filmeket is műsorra tűznek.