Vizuál

KÉP-regény: Londoni piknik

2022.10.21. 15:15
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a piknikezésen mint életformán és a kulturális lehetőségeken tűnődött.

Teljesen mindegy, hogy ki lakik a Buckingham-palotában, Londonban semmi sem változik. Legalábbis vizuálban vizsgálva. A St. James’s Parkban évtizedek óta pontosan ugyanúgy tolják a BLT szendvicset és küldik utána a whiskyt, és szemmel láthatóan ezzel jól el is vannak. Sokan csinálják azt, hogy mozi vagy színház előtt beiktatnak egy laza pikniket, mintegy megalapozva az előadás okozta esetleges katarzisnak.

Ezt egyébként mindig is irigyeltem a britektől,

mármint ezt a szemléletet, hogy a hagyománytisztelet és az aktuális kulturális áramlatok nem zárják ki egymást.

Miért is tennék? Mert amúgy ihatnának két felvonás közt is whiskyt a színházi büfében, de ez így, a Buckingham-palota tövében valahogy mégis más. Budapesten akkor lehetett ilyen képeket csinálni, amikor a covid alatt bezártak a kocsmák, és az emberek, a közösségi élmények után kutatva, a parkokba jártak sörözni vagy borozni. Sőt, volt, aki megadta a módját, és vitte a poharakat is. A különbség csak annyi, hogy ezt muszájból csinálták, és nem ültek be utána egy előadásra. Hát, azt mostanság se nagyon fognak.

A tél közeledtével Európa-szerte sorban zárnak be a kulturális intézmények, mert nem tudják kigazdálkodni az energiaszámlákat,

a nézők meg nem tudják kifizetni a többszörös jegyárakat. Ez, mondjuk, a londoniakat annyira nem érinti, mert a meleg óceáni levegőben máshogy élik meg a belépők árképzését, mint a közép-európai országok gázszagú valóságában.

Nem is olyan rég keseregtem, hogy milyen szörnyű, hogy a járvány miatt nincsenek kulturális események, és amíg a zenészek megtanulják, hogy milyen érzés pizzafutárnak lenni, addig a társadalmak zenére, mozira vagy képzőművészetre fogékony rétege, jobb híján, lassan belefullad a gomba módra szaporodó streamingszolgáltatók sorozattengerébe.

Erre most az van, hogy alig két évvel később, már megint ugyanaz a helyzet, azzal a különbséggel, hogy nem kell maszkot hordani.

A művészmozik és a színházak most is bezárnak, az éttermek és a sportlétesítmények dettó.

Viszont az agyunkat nem tudjuk, és nem is akarjuk bezárni márciusig, mert lassan beleőrülünk a sötétségbe. Sőt, van egy komplett generáció, akinek teljesen ellopják a fiatalságát, akik csak nyomokban ismerik meg az egyetemi bulik és a karácsonyi vásárok hangulatát. Az elmúlt négy évben volt itt minden: covid miatt lezárt klubok, őrült időjárás miatt elmaradt szabadtéri koncertek, most meg az elszálló energiaárak miatt télire a rolót lehúzni kényszerülő mozik és színházak. Ennyi idő alatt van, aki lassan elvégzi a középiskolát!

LondonStJamessPark-150955.jpg

Piknikezők a londoni St. James’s parkban (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

Azon morphondíroztam (bocs), hogy ki kéne találni valami olyan kulturális tevékenységet, ami független a járványoktól, a klímakrízistől és az inflációtól. De mivel mindig a streaminghez keveredtem vissza, eszembe jutottak a parkokban piknikező britek. Lehet, hogy ők már alkalmazzák a megoldást évszázadok óta?

Lehet, hogy a közösségi élményhez nem is feltétlenül kell kulturális esemény, hanem elég egy pad, a szendvics és a whisky a St. James’s Parkban?

Függetlenül attól, hogy mi megy a mozikban, és hogy ki lakik éppen a Buckingham-palotában?

Momentán egyébként senki, mert felújítják az egészet. A király is biztos valamelyik parkban piknikezik Kamillával. Ráadásul a britek olyan szintre fejlesztették már ezt a műfajt, hogy a törzspiknikezőknek emlékpadokat állítanak. A képen látható pad hátulján lévő felirat magyarul így hangzik:

Margaret McLean (1926-2009) emlékére, aki negyven évig élvezhette ezt a parkot a családjával együtt.

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide>>>

Fejléckép: Piknikezők a londoni St. James’s parkban (fotó: Hegedűs Ákos / Morphoto)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Színház

Ismét meghirdették a független előadóművészeket támogató Staféta pályázatot

Október 31-ig lehet jelentkezni a főváros által meghirdetett pályázatra, amely az önálló munkásságuk elején járó előadó-művészek és előadó-művészeti formációk vezetői számára biztosít további megmutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.
Plusz

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Vizuál

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.
Vizuál ajánló

Három kortárs alkotást láthat a közönség a 8. Szlovén Filmnapokon

A Toldi Moziban lesz látható Szlovénia idei Oscar-nevezettje, a Megváltás kezdőknek, amelyet a kritikusok Bong Joon-ho Élősködők című filmjéhez hasonlítottak. Vetítik emellett a megtörtént eseten alapuló Megfigyelést, valamint A test című dokumentumfilmet is.
Vizuál ajánló

Ikonikus budapesti helyszín és a művészet – 6. alkalommal hirdet kreatív logópályázatot a Westend

Hatodik alkalommal hirdeti meg az idén 25 éves Westend a kreatív tervezőpályázatát, amelynek során a logóban található nagy W betű formájába bárki szabadon beleálmodhatja elképzeléseit. A pályázat leadási határideje október 27. éjfél.
Vizuál hír

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.
Vizuál ajánló

Az ókori Mezopotámia művészetét bemutató, átfogó kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban

Az Istenek és démonok királysága – Mezopotámia Kr. e. 1000-500 című tárlat október 5-én nyílik meg, és egészen február elejéig látogatható. A szervezők szerint hasonló léptékű kiállítás tízévente csak egy-kettő van a világban.