Vizuál

KÉP-regény: Mementó a WTC árnyékában

2023.11.03. 13:45
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal szokatlan halottak napi megemlékezést olvashatunk tőle.

1994-ben csináltam ezt a képet. Akkor voltam először New Yorkban, és akkor még senki sem gondolta, hogy a Világkereskedelmi Központ két ikertornya hét év múlva az azóta teljesen megváltozott világ mementója lesz. Bár ha jobban belegondolok, azért voltak erre utaló jelek. 

Világszerte kevesen tudják, de a World Trade Center

eredetileg nemcsak a két 110 emeletes ikertoronyból állt, hanem egy hét épületből álló épületkomplexum volt Manhattanben.

A tornyok körül álló részek is a WTC szerves részei voltak. A hat hektáros területen álló épületeket Jamaszaki Minoru és Emery Roth tervezte, és az egész cumó a hetvenes évek elejére készült el. Nagyjából velem egyidős lenne, ha létezne még. A komplexum olyan hatalmas volt, hogy saját irányítószámot rendeltek hozzá (10048). 

Nekem huszonkét évesen nem sok információm volt a WTC-ről. Nagyjából annyit tudtam róla, hogy ez a legmagasabb épület New Yorkban (akkor még az volt), és hogy a világ egyik legnagyobb pénzügyi központja. Azt is tudtam, hogy 1993-ban elkövettek ellene egy terrortámadást. Az északi torony alagsori garázsában robbantottak fel egy bombává alakított kisbuszt. Hatan meghaltak, rengeteg volt a sebesült, és nagyon komoly károk keletkeztek az épületben.

New Yorkban élő kollégám dobta fel, hogy ha már ott vagyok, csináljak pár képet az épületről,

aminek a környéke egyébként még ottlétemkor, másfél évvel a bombatámadás után is le volt zárva a forgalom elől, és a kép perspektívájánál jobban nem is lehetett megközelíteni. 

Akkor értettem meg, hogy miért tulajdonítottak ennek a helyszínnek ekkora jelentőséget a terroristák, és gyártottak ilyen hatalmas szimbolikus fő gonoszt az ikertornyokból. Ez a hatalmas épület a fellegekbe törő tornyaival, a New Yorkban is kirívónak számító megjelenésével

a gyűlölt nyugati világ dekadenciájának jelképe lett a terroristák erősen leegyszerűsítő gondolkodásában.

Azt, mondjuk, lazán figyelmen kívül hagyták, hogy az épületben dolgozó több ezer hivatalnok, könyvelő, titkárnő nagyjából semmilyen kapcsolatban nem áll a Wall Street farkasaival, de a jelképek már csak ilyenek. 

Az is érdekes, hogy amikor arra jártam, egész délután ilyen bús borongós idő volt, ezért nem is nagyon tudtam volna másmilyen hangulatú képet csinálni. Mondhatnám persze, hogy már akkor megéreztem, hogy ez az épület egyszer még sokkal fontosabb lesz, mint egy mezei felhőkarcoló, de ez egyszerűen nem igaz. A képet csak azért csináltam, hogy ne sértsem meg a kollégámat, ha már előjött ezzel a „zseniális” ötlettel, hogy pont egy felhőkarcolót fotóztat le velem New Yorkban, ahol közismerten ilyen típusú épületből ezen kívül nincs egy darab sem. A kép pedig azért lett eredetileg fekete-fehér, mert elfogyott a színes filmem, a borult időt meg nyilván egy ciklon rendelte be.

Szóval az egészhez nem sok közöm volt. Talán csak annyi, hogy én nyomtam meg a gombot.

NewYorkWTC1994-133546.jpg

A New York-i WTC 1994-ben (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

Aztán el is felejtettem az egészet 2001. szeptember 11-ig. A világ legnagyobb terrortámadásban az ikertornyok teljesen megsemmisültek, csaknem 2500 ember halálát okozva ezzel. Amikor megláttam a tévében a támadás képeit, rögtön eszembe jutott a ’94-es sztori, de a képet sehol sem találtam. Már-már le is mondtam róla, de

aztán évekkel később egy költözéskor rábukkantam a New York-i negatívokra,

és a képet felraktam a honlapomra. Máshol viszont nem jelent meg soha. 

A halottak napja kapcsán merült fel, hogy vajon melyik képpel tudnám legjobban kifejezni a bennem bujkáló érzéseket. Két napig gondolkoztam, hogy mi az, ami eltér a szokásos temetői kliséktől, mégis működik. Hát így került elő a WTC-ről készült kép a kilencvenes évekből, aminek elkészülte ráadásul nem is az én ötletem volt, de mégis az elmúlás mellett – az azóta felépült vadi új WTC hatalmas felhőkarcolójával – az újjászületést is jelképezi.

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide! »»»

Fejléckép: A New York-i WTC 1994-ben (fotó/forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Klasszikus

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Könyv

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Animációs film készül Szabó Magda legismertebb meseregényéből

Magyar-kanadai-német koprodukcióban készül egész estés animációs mozifilm a Tündér Lalából. A Nemzeti Filmintézet támogatásával készülő produkció gyártására félmillió euró támogatást szavazott meg legutóbbi ülésén az Európa Tanács koprodukciós filmalapja, az Eurimages.
Vizuál ajánló

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál ajánló

Januárban a mozikba kerül a film, ami a Barbie-t és az Oppenheimert is lenyomta Olaszországban

Január elején érkezik a mozikba Paola Cortellesi Miénk lesz a holnap című vígjátéka, amely az 1940-es évek Rómájába kalauzolja el a nézőket. Az alkotást a 14. Mozinet Filmnapok során premier előtt is láthatjuk.
Vizuál ajánló

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Vizuál hír

Az Áradás című film nyerte az Anilogue fődíját

Martinus Klemet észt alkotó Nyam című filmje nyerte az a 22. Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivál rövidfilmes versenyének fődíját, míg az egész estés kategóriában Gints Zilbalodis lett rendező Áradás című animációja vitte el a fődíjat.