Vizuál

KÉP-regény: Morituri te salutant

2025.04.04. 15:55
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azon töpreng, vajon miért nyáron utaznak az emberek a déli országokba.

Idén májusban a római Colosseumban gladiátorként is kipróbálhatja magát néhány lelkes turista, aki tavaly decemberben becsekkolt az ismert online szállásfoglalási rendszer által meghirdetett gladiátorlottóra, és akkora mázlija volt, hogy pont az ő nevét dobta ki a tűz serlege. Ha valaki személyesen akarja megtekinteni a műsort, akkor május 7-én és 8-án végignézheti, ahogy az önkéntes „gladiátorok” az amfiteátrum színpad alatti folyosóiról felmennek a küzdőtérre, ahol nem tudom, hogy pontosan mi fog majd történni, de az biztos, hogy lesz közönség, meg császár, meg küzdelem, és gondolom, majd valaki győzni is fog, de hogy a vesztesekkel mit terveznek, arról nem olvastam semmit a hírügynökségi beharangozókban.

Annyit lehet csak tudni, hogy a részvétel ingyenes (mondjuk az ókorban sem fizette be magát senki egy jó kis élet-halál harcra), de az útiköltséget mindenki saját magának csengeti, amiből akár arra is lehet következtetni, hogy néhányuknak a hazaútra már úgysem kell repülőjegyet venniük. Egyébként azt is kiderítettem, hogy

a jelentkezőket a harc előtt alaposan felkészíti a Római Hagyományőrző Csoport nevezetű társaság, akik mindent tudnak az ókori gladiátorküzdelmekről,

harci technikákról és a korabeli fegyverek használatáról. Ez akár még jól is elsülhet, már csak a májusi időpont miatt is! Senki nem merte megkockáztatni, hogy július közepén rendezzék meg a viadalt, mert gyanítom, a szervezők komolyan fontolóra vették annak a lehetőségét, hogy néhányan, akár a nézők közül is, tényleg holtan esnek össze az arénában.

Az időszámítás szerint 80-ban Titus császár által átadott, egykor 70 ezer néző befogadására képes Colosseum Olaszország egyik legnagyobb látványossága, amit évente hétmillió (!!) turista keres fel, leginkább a nyári hónapokban.

Nem egészen értem, hogy miért van az, hogy az emberek még mindig a július-augusztus hónapokat választják szabadságuk eltöltésére,

miközben a negyvenfokos hőmérsékleti viszonyrendszerben a nagyvárosok ilyenkor gyakorlatilag elviselhetetlenek.

A Colosseumba bejutni július közepén szerintem simán felveszi a versenyt bármilyen gladiátorküzdelemmel. Már az épület megközelítése is egy komoly kihívás, aztán a bejáratnál elkezdődik a közelharc, míg végül a hőguta végez a küzdőtérre bejutott, de már egyre kevésbé lelkes német turistákkal. Tulajdonképpen ki lehetne írni a bejárathoz, közvetlenül a hőmérő mellé, hogy „Ave Caesar, morituri te salutant!” azaz Üdvözlégy, Caesar, a halálba indulók köszöntenek! Ez volt az ókori gladiátorok bevonulási jelmondata a küzdelmek előtt, és a klímakrízis hatására

a nyaranta a világ nagyvárosait meglátogató turisták is simán elindulhatnának úgy otthonról, hogy közben ezeket a szavakat mormolják.

Át kéne gondolni ezt az egészet, és arra kéne biztatni mindenkit, hogy a tavasz végén vagy az ősz elején vegyék ki a szabadságukat, nyáron meg ücsörögjenek inkább a légkondis munkahelyükön, a frigót meg töltsék fel otthon hideg sörrel, és nézzenek tévésorozatokat vagy mittudomén.

RomaColosseum2006-155404.jpg

A római Colosseum 2006 őszén (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / morphoto)

De valamiért, talán megszokásból, mégis mindenki a nyári hónapokat választja, és vele együtt a szenvedést. A hírek tele vannak a kiszáradás meg a hűguta miatt kórházban kikötő vagy elhalálozó nyugdíjas turistákkal, és kivétel nélkül az elviselhetetlen hőséggel kezdődnek az élménybeszámolók, már ha valaki kibírja az egész hercehurcát. A jelenség abszurditását leginkább az támasztja alá, hogy a mediterrán nagyvárosokban élő helyiek tömegével utaznak északi rokonaikhoz vagy barátaikhoz a nyári hónapokban, és például

a Spanyolországban élő barátaim valahogy mind júliusra és augusztusra tervezik a magyarországi, londoni vagy amszterdami rokonlátogatásokat,

pedig olyankor az említett városokban is elviselhetetlen klimatikus viszonyok uralkodnak.

Ezt a képet a Colosseumban egyébként októberben csináltam. Naná. Egy júliusi barcelonai nyaralást követően döntöttem úgy, hogy nyáron maximum vízpartra vagyok hajlandó elutazni, és ott is érdemes figyelemmel kísérni a víz hőmérsékletének alakulását, mert termálfürdők például a téli Budapesten is vannak, ráadásul ahhoz elég felszállni egy városi buszra. Őszintén szólva nem látom túl rózsásnak a városi turizmus jövőjét, de már a jelenét se. A turisták a modern kor gladiátoraiként üdvözlik Cézárt, és egyre kevesebb sikerrel próbálják legyőzni az évről évre rosszabbodó klímaválságot. Csakhogy ez a csata nem megnyerhető. Sosem volt az.

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide! »»»

Fejléckép: A római Colosseum 2006 őszén (fotó/forrás: Hegedűs Ákos / morphoto)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is azt üzeni: Jobbulást!

Sztárok összefogásával született meg a PIROS ORR bohócdoktorok JOBBULÁST! című dala, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy nézzünk másképp a betegségre. Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is feltűnik a dal videoklipjében.
Zenés színház

Mozart, Beethoven és Wagner áll a Magyar Állami Operaház következő évadának fókuszában

A Magyar Állami Operaház 2025/26-os évada 385 előadással várja a közönséget, köztük hét új bemutató, harminchatféle repertoár-előadás, tizennégyféle gyermek- és ifjúsági produkció, valamint több mint két tucat koncert és dalest szerepel.
Vizuál

Magyar film napja: ingyenesen nézhetjük újra Makk Károly és Darvas Iván emlékezetes alkotásait

Április 25. és május 4. között tíz klasszikust nézhetünk újra ingyenesen a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet egyúttal a száz éve született Makk Károlyra és Darvas Ivánra is emlékezik.
Színház

Elhunyt Galkó Balázs

75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színművész, rendező – adta hírül családja. Egész életét végigkísérték a versek, fia is egy költeménnyel búcsúzott tőle.
Színház

9 kihagyhatatlan előadás az idei MITEM kínálatából

20 ország 27 társulatának 30 előadása látható a 12. Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozón, azaz a MITEM-en. A nemzetközi fesztivál, amelynek helyszíne a Nemzeti Színház, április 25-én kezdődik, és egy hónapon át tart.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Szabadság, sebesség, átalakulás – az autózás és a fotográfia összefonódását mutatja be a Mai Manó új kiállítása

Az autók világát állítja középpontba az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című fotókiállítás. Az április 23-án a Magyar Fotográfusok Ház – Mai Manó Házban megnyílt tárlaton számos világhírű művész képe szerepel.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Tükör

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról ír, hogyan, és legfőképpen, miért indít háborút a mesterséges intelligencia ellen, pusztán egyetlen darab tükör segítségével. 
Vizuál hír

Cannes-ban versenyez Kenyeres Bálint rövidfilmje

A magyar rendező No.3 (The Spectacle) című alkotásával száll versenybe az Arany Pálmáért a világ legrangosabb filmfesztiválján. A rövidfilmet több ezer nevezés közül választották be a legjobb tizenegy közé.
Vizuál ajánló

Magyar film napja: ingyenesen nézhetjük újra Makk Károly és Darvas Iván emlékezetes alkotásait

Április 25. és május 4. között tíz klasszikust nézhetünk újra ingyenesen a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet egyúttal a száz éve született Makk Károlyra és Darvas Ivánra is emlékezik.
Vizuál ajánló

Megéri beköltözni az Uránia moziba a magyar film napján

Közönségtalálkozókat és emlékvetítéseket rendeznek a magyar film napján, április 30-án a budapesti Uránia moziban, ahol a közelmúlt sikerei mellett klasszikus alkotásokat, valamint dokumentum- és ismeretterjesztő filmeket is műsorra tűznek.