Vizuál

KÉP-regény: Negyedik hullám

2021.11.05. 15:40
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a koronavírus elleni védekezésről, illetve annak hiányáról mesélt.

Azt mondják bulvárberkekben, hogyha egy képen van kutya, esetleg macska, gyerek, meg egy kedves nagypapa vagy nagymama, akkor annak a képnek nyert ügye van. A dologban lehet valami, mert ha megnézzük a közösségi médiát, akkor a lájkbajnokságban előkelő helyen állnak az ilyen típusú képek.

Még akkor is, ha – mint esetünkben – a kutya-macska-nagypapa tengely ugyan egyértelműen körvonalazható, de ez a kép egyáltalán nem a népszerű fényképek házibajnokságára készült. Sőt, nagyon nem! Egy fotósorozatot kezdtem csinálni kb. egy éve a szenvedő bolygóról, lassan normálissá váló abnormalitásról, a mindent átszövő konteókról, járványról, klímaváltozásról.

Igen, tudom, hogy már írtam erről a témáról, de attól tartok, hogy még fogok is.

Most például onnan jutott eszembe az az ügy, hogy ránéztem a magyarországi koronavírus számokra, és finoman fogalmazva: lehangoló képet festett ez az egész. Háromezer feletti kórházi beteg, 83 halott és alig ötezren kaptak oltást egy nap alatt. Hogy egy klasszikust idézzek:

Lehet még egy picikét itt teszetoszáskodni, de nem sokat.

Hétfőn értem vissza Budapestre, amikor bevezették újra a látogatási tilalmat a kórházakban meg a maszkhasználatot a tömegközlekedésben, és azóta is azt látom, hogy idős emberek tömkelege mozog a városban, buszon, villamoson, metrón; a bevásárlóközpontok tele vannak maszk nélküli emberekkel, a szórakozóhelyek csurig vendégekkel, a mozik nyitva, az oltás ellen meg rengetegen ágállnak. Azt sem tudom, hogy az október 23-i tömegrendezvények mennyire tettek jót a magyar járványhelyzet alakulásának.

Budapestiutcakep_vagott-150937.jpg

Budapesti utcakép (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / morPhoto)

Ez a bácsi a képen legalább felvette a maszkot. De vajon be van oltva, és vajon tényleg annyira fontos dolga volt, hogy belevetette magát a városi forgalomba? Egyébként a jelenség, mondhatni, nem magyar tipikum. Horvátországban vagy Romániában ugyanez van, sőt, ott még kisebb az átoltottság, ezért sokkal magasabb a halálozás.

Attól a háztól nem messze, ahol ez a kép készült, van egy buszmegálló, ahol egy erdélyi bácsi öveket árult és erőteljes hangon acsarkodva, remegő kézzel magyarázta az ott ácsorgó maszkos néniknek, hogy vegyék tudomásul, hogy kamu az egész, a maszknak semmi értelme, nincs is járvány, meg különben is, miért nem vesznek tőle egyetlen övet sem!

Nagyot fordult a világ! Ha a bácsinak igaza van, akkor nagyjából mindenki hülye, és Merkely Bélától Karikó Katalinig idióta tudósokkal van tele a világ, és mindenki dobálja el a diplomáját, meg a maszkot, mondjon fel az egyetemen és végezzen végre valami rendes munkát, mondjuk, menjen el sírásónak vagy virágárusnak. „Ha már elpusztul a világ / Legyen a sírjára virág”.

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide>>>

Fejléckép: Budapesti utcakép/ Fotó: Hegedűs Ákos / morPhoto

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem. 
Vizuál hír

Bukovszky Orsolya és Pigler Emília az idei két Friss Csillag

Május 29. és június 4. között rendezik meg a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivált. Az idei év különösen fontos mérföldkő a fesztivál történetében: ez lesz az első Oscar-kvalifikáló kiadás.
Vizuál ajánló

Dokumentumfilm készült a budapesti romkocsmákról 

A kulturális élet számos ismert alakjának közreműködésével készült el Sipos Bence Romokból című dokumentumfilmje, amelynek alkotói elsőként kísérelnek meg hiteles lenyomatot adni a fővárosi romkocsmák történetéről, jelenéről és jövőjéről. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: Az ősélmény

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos... ezúttal azonban mégsem.