Vizuál

KÉP-regény: Pogány Madonna

2022.05.06. 15:55
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról mesél, milyen titkokat rejt a Kiscelli Múzeum.

Mostanság látható az egyik streaming szolgáltató műsorán a részben Magyarországon forgatott Moon Knight (Holdlovag) című sorozat Oscar Isaac és Ethan Hawke főszereplésével. Nagyon szórakoztató, ahogy a magyarországi helyszíneket az éppen aktuális történetszálnak megfeleltetve CGI segítségével átalakították.

Szentendre főteréből alpesi falu lett, a Szépművészeti Múzeumból városnyi művészeti komplexum, az Anker közben pedig megáll a londoni emeletes busz.

Érdemes figyelni, mert telis-tele van viccesebbnél viccesebb átkötésekkel és hátterekkel. Amit viszont nem igazán alakítottak át, az a Kiscelli Múzeum templomtere. Ez az egész romtemplom annyira szokatlan, hogy a filmesek egyszerűen imádják. A Vaják című sorozat varázslóiskoláját is itt rendezték be, de forgott itt a Hellboy 2., a Die Hard 5., valamint a Borgiák című sorozat is.

Ez a múzeum Budapest egyik legrejtélyesebb barokk épülete. Eredetileg trinitárius kolostornak épült a XVIII. században. Ezek a trinitáriusok egyébként török fogságba esett keresztényeket vásároltak ki a rabságból, ami azért elég komoly anyagi hátteret feltételez. Na most, ezt úgy teremtették meg, hogy lemásolták a híres mariazelli Szűz Mária kegyszobrot, felállították a mai Óbudán,

építettek köré egy templomot, és meg is volt az új zarándokhely, ami egy időben igencsak népszerű volt, ezzel az anyagi gondokat ki is pipálták.

Egyébként ezért hívják Kiscellnek az egészet, mert a Nagycell, az ugye Mariazell Ausztriában.

Aztán volt itt később laktanya, meg kórház, meg ruharaktár, sőt, még francia hadifoglyok is raboskodtak a templomtérben. Végül 1910-ben vette meg egy Schmidt Miksa nevű bécsi bútorgyáros. Mikor én errefelé csatangoltam gyerekkoromban, akkor az épületet még mindenki Schmidt-kastélynak hívta. Mikor Miksa bácsi elhalálozott, akkor hagyta az egészet a fővárosra, és az épület átalakult múzeummá. Annak idején egyébként azért bandáztunk erre, mert kerestük a titkos föld alatti folyosókat, amin a legenda szerint le lehet jutni egészen a Zichy-kastélyig, merthogy egykoron a két épület egy rejtélyes alagútrendszerrel volt összekötve.

Ez gyerekfejjel jól hangzott, és bár tényleg találtunk a kastély körül föld alatti járatokat, de egy ponton túl nem tudtunk továbbmenni.

Ja, és mielőtt elfelejtem, ennek a Schmidt Miksának volt a szeretője Mágnás Elza, a híres kurtizán, akit 1914-ben rejtélyes módon meggyilkoltak. Róla szól Szász Attila Félvilág című filmje. Sajtófotósként is rendszeresen jártam ide, mert a cégek is vonzódnak az épülethez. Voltam itt királyi lakomán, világmárkák termékbemutatóin, Halloween-partin, sőt, egyszer a Kiss együttes promófotózásán is. Na, de engem sosem a mainstream múzeum, meg a bulvár érdekelt, hanem mindig a melléképületek, meg persze a kastély körüli parkerdő.

KiscellikastPoganymadonna-124616.jpg

Titokzatos szobor a Kiscelli Múzeumnál (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

Nem mondhatnám, hogy tegnap jártam arra utoljára, de ha arra vetődök, mindig viszek magammal fényképezőgépet, mert még sosem fordult elő, hogy ne futottam volna bele valamilyen vizuális érdekességbe. Ezt a képet, erről a szoborról sok évvel ezelőtt csináltam a múzeum egyik melléképületénél, ahol akkor műhelyek és raktárak voltak. Először Bujtor István Pogány Madonnája jutott eszembe róla, aztán

mikor napokkal később a monitoron megnyitottam, olyan érzésem volt, mintha ez a szobor az egész kastély jelképeként lett volna egy fotóra odakészítve.

Akkor már ismertem az épület történetét, és a jelenség kicsit átment a szürreálba. Azóta sem tudtam eldönteni, hogy a szerzetesek Mária-szobrát, a legendás alagútrendszerben kísértő Mágnás Elzát vagy a Holdlovag egyiptomi isteneit kellene belelátni ebbe a nőalakba. Biztos van egy adekvát magyarázata is az egésznek, de őszintén mondom, hogy annyira nem is vagyok kíváncsi rá. Addig meg maradjunk a Pogány Madonnánál!

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide>>>

Fejléckép: Titokzatos szobor a Kiscelli Múzeumnál (fotó/forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is azt üzeni: Jobbulást!

Sztárok összefogásával született meg a PIROS ORR bohócdoktorok JOBBULÁST! című dala, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy nézzünk másképp a betegségre. Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is feltűnik a dal videoklipjében.
Zenés színház

Mozart, Beethoven és Wagner áll a Magyar Állami Operaház következő évadának fókuszában

A Magyar Állami Operaház 2025/26-os évada 385 előadással várja a közönséget, köztük hét új bemutató, harminchatféle repertoár-előadás, tizennégyféle gyermek- és ifjúsági produkció, valamint több mint két tucat koncert és dalest szerepel.
Vizuál

Magyar film napja: ingyenesen nézhetjük újra Makk Károly és Darvas Iván emlékezetes alkotásait

Április 25. és május 4. között tíz klasszikust nézhetünk újra ingyenesen a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet egyúttal a száz éve született Makk Károlyra és Darvas Ivánra is emlékezik.
Színház

Elhunyt Galkó Balázs

75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színművész, rendező – adta hírül családja. Egész életét végigkísérték a versek, fia is egy költeménnyel búcsúzott tőle.
Színház

9 kihagyhatatlan előadás az idei MITEM kínálatából

20 ország 27 társulatának 30 előadása látható a 12. Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozón, azaz a MITEM-en. A nemzetközi fesztivál, amelynek helyszíne a Nemzeti Színház, április 25-én kezdődik, és egy hónapon át tart.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Szabadság, sebesség, átalakulás – az autózás és a fotográfia összefonódását mutatja be a Mai Manó új kiállítása

Az autók világát állítja középpontba az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című fotókiállítás. Az április 23-án a Magyar Fotográfusok Ház – Mai Manó Házban megnyílt tárlaton számos világhírű művész képe szerepel.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Tükör

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról ír, hogyan, és legfőképpen, miért indít háborút a mesterséges intelligencia ellen, pusztán egyetlen darab tükör segítségével. 
Vizuál hír

Cannes-ban versenyez Kenyeres Bálint rövidfilmje

A magyar rendező No.3 (The Spectacle) című alkotásával száll versenybe az Arany Pálmáért a világ legrangosabb filmfesztiválján. A rövidfilmet több ezer nevezés közül választották be a legjobb tizenegy közé.
Vizuál ajánló

Magyar film napja: ingyenesen nézhetjük újra Makk Károly és Darvas Iván emlékezetes alkotásait

Április 25. és május 4. között tíz klasszikust nézhetünk újra ingyenesen a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet egyúttal a száz éve született Makk Károlyra és Darvas Ivánra is emlékezik.
Vizuál ajánló

Megéri beköltözni az Uránia moziba a magyar film napján

Közönségtalálkozókat és emlékvetítéseket rendeznek a magyar film napján, április 30-án a budapesti Uránia moziban, ahol a közelmúlt sikerei mellett klasszikus alkotásokat, valamint dokumentum- és ismeretterjesztő filmeket is műsorra tűznek.