Mostanság látható az egyik streaming szolgáltató műsorán a részben Magyarországon forgatott Moon Knight (Holdlovag) című sorozat Oscar Isaac és Ethan Hawke főszereplésével. Nagyon szórakoztató, ahogy a magyarországi helyszíneket az éppen aktuális történetszálnak megfeleltetve CGI segítségével átalakították.
Szentendre főteréből alpesi falu lett, a Szépművészeti Múzeumból városnyi művészeti komplexum, az Anker közben pedig megáll a londoni emeletes busz.
Érdemes figyelni, mert telis-tele van viccesebbnél viccesebb átkötésekkel és hátterekkel. Amit viszont nem igazán alakítottak át, az a Kiscelli Múzeum templomtere. Ez az egész romtemplom annyira szokatlan, hogy a filmesek egyszerűen imádják. A Vaják című sorozat varázslóiskoláját is itt rendezték be, de forgott itt a Hellboy 2., a Die Hard 5., valamint a Borgiák című sorozat is.
Ez a múzeum Budapest egyik legrejtélyesebb barokk épülete. Eredetileg trinitárius kolostornak épült a XVIII. században. Ezek a trinitáriusok egyébként török fogságba esett keresztényeket vásároltak ki a rabságból, ami azért elég komoly anyagi hátteret feltételez. Na most, ezt úgy teremtették meg, hogy lemásolták a híres mariazelli Szűz Mária kegyszobrot, felállították a mai Óbudán,
építettek köré egy templomot, és meg is volt az új zarándokhely, ami egy időben igencsak népszerű volt, ezzel az anyagi gondokat ki is pipálták.
Egyébként ezért hívják Kiscellnek az egészet, mert a Nagycell, az ugye Mariazell Ausztriában.
Aztán volt itt később laktanya, meg kórház, meg ruharaktár, sőt, még francia hadifoglyok is raboskodtak a templomtérben. Végül 1910-ben vette meg egy Schmidt Miksa nevű bécsi bútorgyáros. Mikor én errefelé csatangoltam gyerekkoromban, akkor az épületet még mindenki Schmidt-kastélynak hívta. Mikor Miksa bácsi elhalálozott, akkor hagyta az egészet a fővárosra, és az épület átalakult múzeummá. Annak idején egyébként azért bandáztunk erre, mert kerestük a titkos föld alatti folyosókat, amin a legenda szerint le lehet jutni egészen a Zichy-kastélyig, merthogy egykoron a két épület egy rejtélyes alagútrendszerrel volt összekötve.
Ez gyerekfejjel jól hangzott, és bár tényleg találtunk a kastély körül föld alatti járatokat, de egy ponton túl nem tudtunk továbbmenni.
Ja, és mielőtt elfelejtem, ennek a Schmidt Miksának volt a szeretője Mágnás Elza, a híres kurtizán, akit 1914-ben rejtélyes módon meggyilkoltak. Róla szól Szász Attila Félvilág című filmje. Sajtófotósként is rendszeresen jártam ide, mert a cégek is vonzódnak az épülethez. Voltam itt királyi lakomán, világmárkák termékbemutatóin, Halloween-partin, sőt, egyszer a Kiss együttes promófotózásán is. Na, de engem sosem a mainstream múzeum, meg a bulvár érdekelt, hanem mindig a melléképületek, meg persze a kastély körüli parkerdő.
Nem mondhatnám, hogy tegnap jártam arra utoljára, de ha arra vetődök, mindig viszek magammal fényképezőgépet, mert még sosem fordult elő, hogy ne futottam volna bele valamilyen vizuális érdekességbe. Ezt a képet, erről a szoborról sok évvel ezelőtt csináltam a múzeum egyik melléképületénél, ahol akkor műhelyek és raktárak voltak. Először Bujtor István Pogány Madonnája jutott eszembe róla, aztán
mikor napokkal később a monitoron megnyitottam, olyan érzésem volt, mintha ez a szobor az egész kastély jelképeként lett volna egy fotóra odakészítve.
Akkor már ismertem az épület történetét, és a jelenség kicsit átment a szürreálba. Azóta sem tudtam eldönteni, hogy a szerzetesek Mária-szobrát, a legendás alagútrendszerben kísértő Mágnás Elzát vagy a Holdlovag egyiptomi isteneit kellene belelátni ebbe a nőalakba. Biztos van egy adekvát magyarázata is az egésznek, de őszintén mondom, hogy annyira nem is vagyok kíváncsi rá. Addig meg maradjunk a Pogány Madonnánál!
További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide>>>
Fejléckép: Titokzatos szobor a Kiscelli Múzeumnál (fotó/forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)