Vizuál

KÉP-regény: Találkozások 2

2022.06.10. 15:30
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról mesél, miért olyan különleges a Trafóban fotózni.

A múlt héten ott maradtam abba, hogy esélytelennek tűnt bejutni a Trafóba a Barbara Thompson / Jean-Luc Ponty koncertre. Hosszas fejtörés után, végül leküzdve minden büszkeségemet, felhívtam azt a bizonyos lányt, aki nem szigorúan szakmai szempontok mentén szerveződött az életemben, és akkor éppen egy rádiónál dolgozott, hogy ugyan adjon már be a szervezőknek egy interjúkérelmet, mert ha azt megadják, akkor talán fotózni is lehet. Akkor még nem volt elterjedt, hogy egy rádiónak vagy bármi másnak saját honlapja van, ezért el kellett magyarázni a nem éppen rugalmas menedzsmentnek, hogy nem „képes rádióról”, hanem a fotó internetes megjelenéséről van szó, amit szerintem csak évekkel később fogtak fel, de végül belementek egy Jean-Luc Ponty interjúba, és hát, ha az interjúra beengedtek fotózni, akkor nyilvánvalónak tűnt, hogy a koncertre is be kell, és ha már egyszer bent vagyok, akkor már Barbara Thompsonról sem fognak letiltani. Nem állítanám, hogy egyszerű és buktatóktól mentes megoldás, de végülis sikerrel jártam.

Az est másik főszereplője Jean-Luc Ponty. (1942. szeptember 29.) Vele is Göbölyös N. Laci hozott össze először, még 1995-ben, amikor is Stanley Clarke és Al Di Meola társaságában az azóta porrá égett Budapest Sportcsarnokban léptek fel a The Rite of Strings turné keretében. Amúgy a modern dzsessz stílusteremtő muzsikusa, 1977 óta öthúros elektromos hegedűket használ, alsó C-húrral. Mikor először hallottam, nem is hittem volna, hogy egy francia ember ilyet is tud.

A koncert helyszínén, a Trafóban fotózni nem igazán könnyű.

Egyszerűen képtelenség olyan helyre állni, hogy ne zavard a közönséget. Mindig útba vagy valakiknek, aminek az lesz a vége, hogy tíz perc elteltével szabályosan kiutálnak, és ráadásul még igazuk is van. Mikor elkezdtem ezt az egész koncertfotósdit, akkor sokszor eszembe jutott, hogy én vajon mit szólnék ahhoz, ha előttem állna valaki egy kamerával és kitakarná a fél színpadot. Vagy az egészet!

Jean-LucPontyaTrafoban2001-152543.jpg

Jean-Luc Ponty a Trafóban (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

Aztán egy idő után már nem érdekelt, mert rájöttem egy érdekes összefüggésre. Konkrétan arra, hogy azért a másnapi újságban mindenki elolvassa a reflexiókat és megnézi a fényképeket, sőt, sokan emlékül el is teszik maguknak. (Na jó, ma már inkább felveszik a telefonnal, bár ezt nem igazán értem, de ez most mindegy.) Viszont aki meg nem jutott be, az csak a sajtóból informálódhat. Telefonnal meg olyan képet, mint egy profi, úgysem lehet csinálni, szóval, ránk szükség van, mint az esküvői fotósra, pedig azt is mindenki utálja, de ez van. Ráadásul, amikor két fellépő jön egymás után, akkor kétszer kell kiállni a közönség elé, ezért ilyenkor duplán utálnak, úgyhogy célszerű a kettő között átvenni egy másik pólót, vagy inget, mert akkor sokan azt hiszik, hogy már valaki más van ott.

Akárhogy is, de a Barbara Thompson / Jean-Luc Ponty történetnek komoly folytatásai voltak.

Az, hogy újra találkoztam ezzel a két nagyszerű zenésszel, sok mindent átértékelt bennem. Például rájöttem arra, hogy mégiscsak az a bizonyos lány lesz az igazi, akivel a Ponty-interjút csináltuk. Bár ez akkor sajnos nem csak rajtam múlott. Barbara Thompson meggyógyult, Jean-Luc Ponty pedig azon az estén lett a nagy kedvencem. Azóta is tart a dzsessz-hegedű varázslat, amit senki más nem tud. Bárhol, bármikor fut bele az ember, egyszerűen megunhatatlan.

GNL pedig még mindig a barátom. Bármilyen távol is sodor minket az élet, vagy bármilyen gondok is nyomasszanak, mindig megtaláljuk a közös hangot. A zene hangját. Mert hát, végülis csak kétféle zene van. Jó zene, meg rossz zene. De azért az nem árt, ha ez ember meg tudja különböztetni egymástól a kettőt. Ehhez csak egy zeneszerető jó barát kell, néhány nagyszerű muzsikus, meg persze az a bizonyos lány.

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide>>>

Fejléckép: Jean-Luc Ponty (fotó: Hegedűs Ákos / Morphoto)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Lakatos György: „Ha csak egy gyermeken sikerült segíteni, már megérte”

Egy tragédia indította el, ám az azóta eltelt évtizedek alatt már több mint ezer beteg gyermeket sikerült támogatni. Lakatos György fagottművésszel, a kalocsai Kék Madár Fesztivál alapítójával beszélgettünk az idei eseménysorozat előtt.
Vizuál

Zsigmond Emőke alakítja Jane Austent a BBC új dokumentumsorozatában

Dramatizált jelenetekben, korabeli díszletek és ruhák között, nem utolsósorban az Örkény Színház színművészének alakításában elevenedik meg a brit közmédia új produkciójában a kétszázötven éve született Jane Austen.
Könyv

Beleolvasó – Berka Attila: Gryllusok – Egy család történetei

Berka Attila könyvében a hat Gryllus – Dániel, Vilmos, Dorka, Samu, Ábris és Alma – szabadon, azt és úgy mesélnek, amit és ahogy csak szeretnének. Megosztják velünk, mi a titkuk. Vagyis éppen azt, hogy valójában nincs is titok.
Plusz

Új Süsü-szobor került Csukás István síremlékére

A 2020-ban elhunyt legendás író-költő sírját tavaly decemberben rongálták meg, a művész örökösei ismét legyártatták az eredeti, Süsüt ábrázoló szobrot.
Vizuál

Gödöllőre költözteti a kormány a Mezőgazdasági Múzeumot a Vajdahunyad várából

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Gödöllői király kastélyban tartott sajtóeseményen jelentette be a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár költözését – írta meg a Magyar Nemzet. Az új intézmény várthatóan 2029-ben nyílhat meg.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Feszült drámának ígérkezik François Ozon új filmje

Június 26-tól láthatja a hazai közönség a francia kultrendező legújabb, Ha megérkezik az ősz című alkotását, amelynek főhőse egy nagymama, aki véletlenül megmérgezi a lányát és az unokáját. Cikkünkben megtekinthető a film előzetese.
Vizuál ajánló

Egy éjszaka, amikor minden életre kel – június 21-én újra Múzeumok Éjszakája!

Országszerte közel 470 intézmény több mint 2700 programmal várja az érdeklődőket, melyek között koncertek, filmvetítések, interaktív események, családi- és gyermekprogramok, tárlatvezetések, workshopok, valamint meglepetések is szerepelnek.
Vizuál ajánló

Izgalmas filmes programokkal érkezik a Freeszemle

Június 13. és 15. között a Freeszfe ismét megrendezi éves művészeti fesztiválját, amelyen idén is különleges filmes programokkal várják az érdeklődőket a CEU Nádor utcai épületében. Mutatjuk, mivel készülnek a szervezők.
Vizuál ajánló

Jókai korát idézi meg az idei Múzeumok Éjszakája – több mint 470 közgyűjtemény 2700 programján

A nyári napfordulóhoz legközelebb eső hétvégén, június 21-én újra életre kel minden a Múzeumok Éjszakáján. A sokszínű kínálat garantált, hiszen több mint 460 intézmény mintegy 2700 programmal készül hazánk legnagyobb és legnépszerűbb kulturális rendezvényére.
Vizuál hír

Gödöllőre költözteti a kormány a Mezőgazdasági Múzeumot a Vajdahunyad várából

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Gödöllői király kastélyban tartott sajtóeseményen jelentette be a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár költözését – írta meg a Magyar Nemzet. Az új intézmény várthatóan 2029-ben nyílhat meg.