Vizuál

KÉP-regény: Találkozások a Bem Rockparton

2023.04.28. 14:50
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Török Ádámmal kapcsolatos emlékei közül oszt meg néhányat.

Ádi, Gyugyó vagy Török bácsi, ahogy tetszik, 1997-ben itt kifejezetten nekem fuvolázik, az első kerületi Bem Rockparton, kizárólag a kép kedvéért! Elképesztően sok történet eszembe jutott a tíz napja elhunyt fuvolistáról. Egyik ugrott be a másik után. Ha mindet le akarnám írni, akkor külön KÉP-regény – Török Ádám rovatot indíthatnék, de ezt azért elkerülném, úgyhogy csak két röpke sztorit említek, ami talán érdekesebb, mint a többi.

1993-ban bementem a Bem Rockpartra (hivatalosan I. kerület, Bem rakpart 6. Budavári Művelődési Ház). Az akkor már bőven legendás Mini együttes 25 éves jubileumi koncertjére szerettem volna fotósként akkreditálni magam, és hát, gondoltam, húzok egy merészet, és megkeresem a legautentikusabb figurát, Török Ádámot, hátha rá tudom dumálni, hogy egy hetilapnál gyakornokoskodó húszéves srácot ugyan engedjen már be a Budapest Sportcsarnok tízezres közönsége előtt játszó zenekarhoz. Végül is valahol el kell kezdeni. Na, most

ennek az lett a vége, hogy Török Ádám személyesen nyomtatta ki nekem a színes fénymásolóval a Stage Passt,

majd 10 perc múlva már a büfében sörözve arról beszélgettünk, hogy vajon miért járunk mind a ketten feketében, és hogy milyen vicces, hogy fuvola és fényképezőgép nélkül pont ugyanarra vagyunk képesek mind a ketten.

Hát, ahhoz képest, hogy akkor találkoztam vele személyesen életemben először, ezt meglehetősen sikeres belépőként éltem meg. Mintha Mick Jagger saját kezűleg nyomtatott volna nekem beugrót egy Rolling Stones-bulira. Gyanítom, ez a találkozás jobban megtolta az én fotográfusi karrieremet, mint Ádi zenészi pályafutását, de a képekből azért persze adtam neki, és sokat fel is használt közülük.

A Bem Rockparton, ami teljesen összenőtt Török Ádámmal, viszont korántsem akkor voltam először. Évekkel korábban az azóta elhunyt zseniális zongorista, Farkas Misi barátom Brass Age nevű formációjára kezdtem oda járkálni. Maga a hely nem volt nagy kaland, az akusztika nem egy Zeneakadémia, és az enteriőr sem volt túl izgalmas. A folyosó állandóan túlzsúfolt volt, a büfé pedig szinte megközelíthetetlen. Viszont lehetett csajokkal huncutkodni a sötét sarokban, mert arra nem figyelt a kutya se.

A hely varázsát nem az enteriőr, hanem a fellépők produkciói adták.

A XIX. századi szecessziós villa eredetileg az Andrássy grófok budai rezidenciája volt. Ha jól tudom, egy jótékonysági koncerten maga Liszt Ferenc is fellépett ott egyszer.

Aztán 1966-tól könnyűzenei klubot csináltak belőle. Volt ott Illés, Kex, Syrius, Mini, meg minden, ami blues, jazz, meg jó. Aztán az ezredforduló után a hely jelentősége csökkent, de a feledés homályába sosem merült. Amikor 1994 magasságában találkoztam és összebarátkoztam Göbölyös N. László újságíróval, a Török Ádám sztori teljesen új fordulatot vett. Ők akkor már országos cimborák voltak, Laci a Bem Rockpartra szinte hazajárt, sőt, könyvet is írt Ádiról, Fuvolalovag címmel. Innentől kezdve minden fontosabb eseményen jelen voltam Gyugyó zenei tevékenységében.

TorokAdamBemRockpart1997november-144943.jpg

Török Ádám a Bem Rockparton (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

Nekem egyébként nem is a Mini, hanem sokkel inkább a RABB (Rhythm And Blues Branch) jelentette Török Ádám muzsikáját. A formáció 1991 és 1998 között létezett, és olyan sokszor fotóztam, hogy pontos számot nem is tudnék mondani. Ez a kép viszont emlékezetes maradt, mert tényleg kizárólag nekem játszott a zenekar a tök üres Bem Rockparton. A RABB egy ünnepség keretében búcsúzott a közönségtől, mivel Ádi újra a Mini színeiben folytatta, így „kvázi búcsúkoncertet” tartottak. Manapság már hülyén hangzik, de nyomtatott újság lévén, akkor még este tízkor lapzárta volt, a zenekar viszont akkor kezdte csak a bulit.

Úgyhogy a kedvemért összehoztak délután egy kis ízelítőt, hogy meg tudjam csinálni a képeket, amit aztán úgy adtunk le, mintha az esti koncerten készültek volna.

Apró csalás volt ugyan, de az ötlet Török Ádámtól származott, így végül belementem. Nehéz volt vele bármiben is vitatkozni. Talán egyszer majd rájövünk Török Ádám titkára, bár Ádinak tudtommal sosem volt titkára (bocs). Ezt abból gondolom, mert ha lett volna, akkor nem saját kezűleg nyomtatja ki nekem a sajtóbelépőket a jubileumi koncertre, és talán sosem ismerem meg ennyire az egyetlen magyar rockfuvola-zsenit!

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide>>>

Fejléckép: Török Ádám a Bem Rockparton (fotó/forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

„Tudomásul kell venni, hogy ennyi az idő” – elérhető Török Ádám utolsó tévéinterjúja

Kapcsolódó

„Tudomásul kell venni, hogy ennyi az idő” – elérhető Török Ádám utolsó tévéinterjúja

A 75 éves korában, április 18-án elhunyt fuvolista a TV13-nak adta utolsó interjúját két héttel halála előtt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Kiderült, mi lesz a Tompos Kátyának szánt adományok sorsa

A tavasszal elhunyt színművész kezelésére összegyűlt adományok nem maradhatnak az örökösöknél, azok felhasználásáról az adományozóknak kell nyilatkozatot tenni. 
Színház

Gubás Gabi: „Ha megtalálod azt, aki passzol hozzád, akkor a csillagokat is le tudod hozni az égről”

Jason és Phoebe egy zseniális írópáros két tagja, sikeres darabokat írnak együtt, de a saját szerelmi életüket képtelenek megfejteni. A Thália Színház friss bemutatójában Allisont, az elismert darabszerző feleségét alakító Gubás Gabit kérdeztük.
Vizuál

Megvannak a Golden Globe-díj idei jelöltjei

Az Európai Filmdíjak után a tengerentúlon is tarolhat Jacques Audiard legújabb filmje, amely összesen tíz jelöléssel várhatja a januári gálát. A díjra mások mellett Hugh Grant, Demi Moore, Kate Winslet és Angelina Jolie is esélyes.
Könyv

„Ez mennyiben saját út?” – Grecsó Krisztián a Lírástudók vendége

Az Apám üzent című regény nyomozás a családi múlt után, ami során feltárulnak az előző generációk férfimintái. Grecsó Krisztiánt az autofikció divatjáról és saját történeteiről kérdezte Grisnik Petra.
Klasszikus

Újabb fesztivállal bővül a tizedik alkalommal megrendezett Fesztivál Akadémia Budapest programja

Koncertek, mesterkurzusok, zenei versenyek, határokat feszegető események Budapesten és az ország számos pontján – ez a sokszínűség jellemzi a Fesztivál Akadémia Budapestet, amely tavasszal már az Őrségben is várja a művészetbarátokat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: „szúkelzsemel”

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a kairói tevepiacon tett, örkényien groteszk látogatását idézi fel. 
Vizuál hír

Több mint háromszáz filmet neveztek a 44. Magyar Filmszemlére

„Örömteli ez a nagy érdeklődés, mert azt mutatja, hogy minden filmes műfajban születnek új alkotások és bíztató, hogy sok a jelentkezők között a pályakezdő filmes” – fogalmazott a szemle igazgatója a rekordszámú nevezés kapcsán. 
Vizuál ajánló

„Benned is rejlik egy film” – üzeni nekünk Cserhalmi György a BIDF plakátján

Január 25. és február 2. között rendezik meg a 11. Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivált (BIDF), amely során tizenegy városban hatvan filmmel és csaknem kétszáz vetítéssel várják az érdeklődőket.
Vizuál hír

Megvannak a Golden Globe-díj idei jelöltjei

Az Európai Filmdíjak után a tengerentúlon is tarolhat Jacques Audiard legújabb filmje, amely összesen tíz jelöléssel várhatja a januári gálát. A díjra mások mellett Hugh Grant, Demi Moore, Kate Winslet és Angelina Jolie is esélyes.
Vizuál ajánló

Gazdag Gyula klasszikusával folytatódik a Filmrendezők Klubja

December 16-án a Hol volt, hol nem volt című 1986-os film kerül terítékre a Magyar Játékfilmrendezők Egyesületének mesterkurzusán. A vetítést követően a közönség ezúttal is beszélgetést hallgathat meg a rendezővel a Művész Moziban.