Vizuál

KÉP-regény: Taxik a jó levegőn

2023.05.12. 13:10
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról írt, milyen tapasztalatokat szerzett Buenos Aires-i útja során a taxisokkal.

Egyszer New York kapcsán írtam már a tömegközlekedés és a taxik okozta dilemmáról, ami tulajdonképpen csak azért volt érdekes, mert New Yorkban a busz nem biztos, hogy jön, taxiból meg hiába van sok, valaki mindig elviszi az orrunk elől. Most a kérdéskör dél-amerikai szegmensét vizsgáltam meg, a kísérleti terep pedig Buenos Aires volt. Láttam már olyan várost, ahol sok taxi van, de azt, hogy a tömegközlekedés jelentős része is a taxizásra van felépítve, merőben új jelenségként éltem meg.

A taxizásnak három alaptípusát lehet Buenos Airesben megkülönböztetni.

Van a mezítlábas városi taxi, ami hulla olcsó és bárhová elvisz, csak az integetésre nem mindig áll meg. Nos, hogy mikor igen és mikor nem, az teljesen hektikus, és a jelenség pontos okát több tesztkísérlet ellenére sem sikerült megállapítani.

A kettes típus az úgynevezett prémium taxi, ami pontosan olyan, mint a másik, ugyanolyan szakadt kocsikkal és ugyanolyan, kizárólag spanyolul beszélő sofőrökkel működik, mint a mezei változat. Az teszi prémiummá, hogy a taxióra kétszer olyan gyorsan pörög, mint a nem prémium kollégánál. Hogy az ember éppen melyikbe ül be, az viszont csak utólag derül ki, úgyhogy van némi játékos izgalom egy átlagos argentin városi taxizásban. Sőt, a taxizásra, a turisták által gyakran látogatott helyeken rátelepült egy külön iparág, amelynek munkatársai a következő reklámszlogennel dolgoznak:

Segítek neked taxit találni, ha akarod, ha nem, még akkor is, ha ez nélkülem is menne!

 Nagyon előzékenyek, még a kocsi ajtaját is kinyitják kérés nélkül, csak amikor az ember beül, akkor derül ki, hogy ezt a tevékenységet ugyan önkéntesen végzik, de nem társadalmi munkában. Azt nem próbáltam ki, hogy mi van akkor, ha nem adok neki valamennyi pénzt a semmiért, úgyhogy a teljesen precíz következtetéshez további vizsgálatok szükségesek.

BuenosAiresTaxikaloversenypalyaelott-130159.jpg

Buenos Aires, taxik a lóversenypálya előtt (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

A harmadik típusú taxi a reptéri hiéna, és mivel ezzel találkozik az ember leghamarabb, hajlamos téves következtetéseket levonni a Buenos Aires-i taxisok sokszínű világáról. A reptéri hiéna előre mond egy összeget, amennyiért bevisz a városba, de legnagyobb meglepetésemre ez mintegy húsz százalékkal alacsonyabb, mint a reptér hivatalos bérautó szolgáltatása. És ez még nem minden! A pénzt is jobban váltják a hivatalos árfolyamnál!

A taxisok, főleg a reptériek ugyanis banki szolgáltatást is nyújtanak.

Argentínában száz százalék feletti az infláció, és az emberek csak elködösült tekintettel sóvárognak egy olyan pénzromlás után, mint a magyar. Igen, ilyen is van, bár elég messze kell utazni, ha valaki személyesen akarja átélni a jelenséget. A brutális infláció miatt a százdolláros bankjegy Argentínában nagy kincs. Mivel senki nem tudja, hogy egy hét múlva mennyit fog érni, ezért aki teheti, hajlandó többet is fizetni érte a hivatalos árfolyamnál, mert pontosan tudja, hogy legkésőbb egy hónap múlva már keresni fog az árfolyamnyereségen. Van, aki így is le akar húzni, annak fényében mondjuk, hogy éppen vasárnap van, és úgysincs nyitva a bank, de ez nem jellemző. Amikor húszezer körüli helyi pénzegységet adott a bank száz dollárért, egy taxis simán adott érte harmincezret.

A kocsik egyébként mindhárom típusnál ugyanolyan sárga-fekete színűre vannak festve, és az átlag életkorukat húsz év körülire tippelném.

Az utak viszont meglepően jó állapotban vannak a városban, úgyhogy lehet, ezért nem esnek szét a szakadt verdák.

Az zavaró csak kissé, hogy senki nem beszél a spanyolon kívül semmilyen nyelven, így aztán néha nehézkes a navigáció a sofőrrel. Hozzá kell azért tennem, hogy volt egy olyan kreatív forma, aki spanyolul rábeszélt a telefonjára és a beállított fordítóprogram kiírta angolul a szöveget. Sajnos ez a jelenség nem igazán terjedt el a városban, pedig szerintem lenne igény rá, még akkor is, ha leginkább a helyiek taxiznak. Mivel ezt nagyon sokan teszik, és amúgy is rengeteg az autó, Buenos Aires (magyarul: jó levegő) már csak nevében hordozza a spanyol hódítók névadásának eredeti elképzeléseit.

Azért azt hozzá kell tennem a konklúzióhoz, hogy Buenos Airesben bármilyen taxiba is ül be az ember, az az EU bármely tagállamának legolcsóbb bérautószolgáltatásának a töredékébe fog kerülni, és alapból sokkal egyszerűbb és biztonságosabb, mint a hetvenes évek Budapestjét idéző, lajhárként cammogó, sokszor a megállókban meg sem álló autóbuszjáratok.

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide>>>

Fejléckép: Buenos Aires, taxik a lóversenypálya előtt (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Új fénytörésben – Barta Dóra a Turandotról

Hosszú idő után új rendezésben láthatjuk az Operaházban Turandot, a kínai hercegnő történetét. Barta Dóra rendező-koreográfussal a novemberi bemutató kapcsán beszélgettünk.
Vizuál

Gusztustalanul jó ez a film – A szer kritika

Coralie Fargeat filmje egy igazán provokatív allegórián keresztül mutat rá, hogy a modern kori szépségfelfogásunk egyenes úton vezethet az öngyűlölethez. A szer egyszerre abszurd médiakritika, nyomasztó lélektani dráma és provokatív testhorror.
Színház

Elhunyt Tatár Eszter rendező

A Jászai Mari-díjas alkotót, aki a MMA Színházművészeti Tagozatának Díját is elnyerte, kilencvenkét éves korában érte a halál. Munkásságáról egykori munkahelye, a Nemzeti Színház emlékezett meg.
Vizuál

Kiosztották a Verzió Filmfesztivál díjait

November 10-én adták át a 21. Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál elismeréseit: a zsűri az Apa, Az életed nélkülem, a Queendom, a Nincs más föld, valamint a Dalok a lassan égő földről című alkotásokat ítélte a legjobbnak.
Színház

Utolsó alkalom, hogy kultelőadásokat ajándékozz karácsonyra

Már csak 2025 tavaszáig láthatók a Kultúrbrigád előadásai, így aki egy különleges színházi élménnyel szeretne kedveskedni szeretteinek, gyorsan ragadja meg az alkalmat a jegy- vagy az utalványvásárlásra!

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Egy hónap múlva sajtból lesz a Hold

December 12-én érkezik a mozikba Orosz Dénes Hogyan tudnék élni nélküled? című új magyar zenés, romantikus vígjátéka. A Demjén Ferenc slágerei köré szőtt balatoni történetben a hazai színjátszás fiatal tehetségei szólaltatják meg a dalokat.
Vizuál kritika

Gusztustalanul jó ez a film – A szer kritika

Coralie Fargeat filmje egy igazán provokatív allegórián keresztül mutat rá, hogy a modern kori szépségfelfogásunk egyenes úton vezethet az öngyűlölethez. A szer egyszerre abszurd médiakritika, nyomasztó lélektani dráma és provokatív testhorror.
Vizuál hír

Kiosztották a Verzió Filmfesztivál díjait

November 10-én adták át a 21. Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál elismeréseit: a zsűri az Apa, Az életed nélkülem, a Queendom, a Nincs más föld, valamint a Dalok a lassan égő földről című alkotásokat ítélte a legjobbnak.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Dal Európáért

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arra emlékezik vissza, amikor 1995-ben Magyarországon járt Ennio Morricone.
Vizuál hír

Így utazott Debrecenből Budapestre az egyik leghíresebb magyar festmény

A debreceni Déri Múzeum kölcsönadta Munkácsy Mihály Golgotáját a Szépművészeti Múzeumnak, ahol hamarosan nagyszabású jubileumi tárlat nyílik a magyar művész munkásságából. Cikkünkben galéria is található.