A restaurált filmek világszerte jegyzett nemzetközi fesztiváljának célja, hogy bemutassa az európai filmarchívumok rejtett kincseit, valamint a magyar film értékeit a közönségnek. A szeptember 13. és 18. között zajló esemény idei alaptémája Budapest – Bécs – Hollywood.
A szervezők ugyanis az álomgyár közép-európai gyökereire fókuszálnak, az egykori Osztrák-Magyar Monarchia területéről származó, legendás alkotókra.
Így hollywoodi magyarokról szóló előadásokkal is találkozhatunk a programok között.
A képre kattintva galéria nyílik meg!
A szervezők 2000 ingyen akkreditációt biztosítanak a diákok számára, míg az V. kerületi lakosoknak foglalt helyek állnak majd rendelkezésükre a Szent István téri vetítésekre és a Toldi Mozi programjaira is.
A zempléni születésű Hollywood-alapítók, Adolph Zukor és William Fox, a rendező Kertész Mihály, Bánky Vilma, Lugosi Béla, Rózsa Miklós, Rudolph Maté, Peter Lorre (Löwenstein László), Joe Pasternak, Paul Lukas, a gyakran magyarokkal, például Alexandre Traunerrel dolgozó osztrák rendező legenda, Billy Wilder, és a szinte mindig magyarokkal dolgozó német származású Ernst Lubitsch csak pár név azok közül, akik Hollywood aranykorát építették – a filmmaraton a legjobb filmjeik bemutatásával emlékezik rájuk.
A nyitógálán rögtön Kertész Mihály egyik remekművét, a King Creole-t élvezhetjük, méghozzá Elvis Presley főszereplésével, amely saját bevallása szerint is legjobb alakítása.
Emellett idén is láthatjuk a hazai filmtörténet klasszikusait, amelyeket a Nemzeti Filmarchívum frissen újított fel. A szervezők elhozzák nekünk a magyar animáció aranykorát a Pannónia Filmstúdió és a Kecskemétfilm Stúdió díjnyertes alkotásainak megidézésével.
Nem maradhat ki természetesen a Macskafogó sem.
Kapcsolódó
„Tulajdonképpen végigröhögtem az egész életem” – Beszélgetés Ternovszky Bélával
Színészettel, írással, az orvostudománnyal és a filozófiával is kacérkodott, végül a rajzfilmekben találta meg a hivatását. Márciusban Kossuth-díjjal ismerték el, aminek „baromira örül”. Ternovszky Bélával életpályájáról beszélgettünk, természetesen szóba került a magyar animációs film aranykora és a Macskafogó is.
Megismerhetjük, hogy a Pathé filmgyár által 100 évvel ezelőtt amatőr filmhasználatra kifejlesztett keskenyfilmformátum hogyan hódította meg az egész világot. De idén sem maradhat el a Nyitott archívumok szekció, amelyben a világ filmarchívumainak kincseiből válogathat a közönség.
Igazi kuriózumként első alkalommal India egzotikus világába is elrepítenek minket a maraton szervezői. Nem utolsó sorban a Vörös hering válogatás Magyarország szocialista korszakának hétköznapjait, traumáit mutatja be mások mellett Mészáros Márta és Keleti Márton művein keresztül.
A maratonon ezúttal sem maradhatnak el a szakmai és ifjúsági programok,
valamint a filmkoncertek, amelyek során élő zenei kísérettel élvezhetjük a filmvetítéseket – a két művészet találkozása felejthetetlen élmény!
A különszám ide kattintva tölthető le!