1. Sziget ArtZone
Az idei ArtZone helyszínen minden megtalálható, ami egy kicsit is képzőművészet. A Magyar Mozgó Képtár nemzetközi alkotótáborában te is kipróbálhatod a festészetet vagy rajzolhatsz fák közé kifeszített vásznakra, míg a Kisképző tanáraival és diákjaival képző- és iparművészeti workshopokon vehetsz részt. Többen tartanak workshopot a Jurányi Galériában eddig kiállító alkotók közül is.
Ez alkalommal sem marad el a videóművészet: több kiváló mapping és videómúvész alkotásai mellett Be Rit berlini videóművész installációjával emlékeznek arra, hogy a fal már huszonöt éve a múlté. Az ArtZoneban egész héten megtekinthető Kovács 'KoPé' Péter Alternative Budapest címet viselő tárlata. Képein jellegzetes budapesti helyszínek láthatóak a popkultúra emblematikus elemeivel megspékelve.
Az Art Moments művészeti fesztivál sátrában a magyar kortárs képzőművészet legfrissebb alkotásaiból kaphatsz színes, szagos, képes, hangos ízelítőt. A BETON Workshop alkotóival ékszereket betonozhatsz magadnak, de a kedvenc süti formád is kiöntheted, ha pedig már rád férne egy kis pihenés, a Mylo Pillow-val elkészítheted saját szempárnádat is.
2. Before I Die
A Befire I Die egy interaktív, nyitott művészeti projekt, amely vár mindenkit, aki megosztaná a gondolatait, vagy éppen keresne egyet. Idén egy egész fal áll a látogatók rendelkezésére, hogy kifejezzék, mire vágynak. A Sziget közössége a hét folyamán gondolataival építheti ezt a végtelen bakancslistát.
A vietnámi származású Candy Chang desinger-művész munkásságával arra törekszik, hogy a várost és annak lakóit több érzelemre sarkallja, elmélkedésre, ábrándozásra sarkallja a társadalmat és minél több lehetőséget adjon, hogy az emberek megosszák egymással a vágyaikat, reményeiket, félelmeiket, a történeteiket.
3. Múzeumi Negyed
A Múzeumi Negyed már hetedik éve van jelen a Sziget fesztiválon a Fidelio KultúrZóna területén a hazai intézmények színes kínálatával. Az Aquincumi Múzeum sátrában antik hősök, szörnyek, félistenek és istenek elevenednek meg, ékszerkészítéssel, fejtörő tesztekkel és római játékokkal várják az érdeklődőket.
Emlékszel még a Frutti cukorkára? Hány fesztivált bírna ki egy öntött talpú Dorco cipő? Utazz vissza az időben csaknem száz évet, az Iparművészeti Múzeum a két világháború közötti magyar plakátművészetet bemutató kiállításával, ha pedig kedvet kaptál, készítsd el saját plakátodat a Szigeten!
Az idén 120 éves Mai Manó Ház sátrában századfordulós vizitkártyát készíttethetsz magadról neves kortárs fotósokkal, 21. századi formában, miközben megismerheted a Mai Manó Ház múltját és jelenét. A Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria sátrában Avantgardrób címmel minden nap kézműves és kreatív foglalkozásokat tartanak, az elkészült alkotások pedig hazavihetők.
A kArton az idén a Magyar Képregény Szövetséggel és a csehországi Komixxx Projecttel közösen jelenik meg a Múzeumi Negyedben, ahol a már jól bevált ComicJammal, azaz közös képregényrajzolással és a tavaly debütált PaintJammal, azaz a közös, percről percre változó utcai festéssel várnak mindenkit.
A Közlekedési Múzeum sátrában kezet és agyat is megmozgató programok várják a megfáradt szigetlakókat. Akinek van hozzá kedve sapkát, napellenzőt és kitűzőt készíthet magának, aki pedig a gondolkodtató feladatokat kedveli jobban, közlekedési témájú logikai játékokkal szórakoztathatja magát.
A debreceni MODEM is kitelepül a Szigetre, ahol a fesztiválra érkező sok ezer holland fiatal kedvében járva idén Erwin Olaf kortárs holland fotográfus művészetének dedikálják sátrukat. A tabukat nem ismerő művész munkáiból az első átfogó magyarországi kiállítás 2014 októberétől lesz látható a MODEM falai között.
Az Országos Mentőszolgálat mini irányító-központot létesít, ahol a látogatók a mentőhívás helyes módjával ismerkedhetnek meg és az elsősegélynyújtás, újraélesztés vagyis a sürgősségi ellátás legfontosabb lépéseit is elsajátíthatják szakemberektől.
Első alkalommal vesz részt a Sziget Fesztiválon Magyarország legújabb vizuális intézménye, a Robert Capa Központ. Csináld-magad játékokkal, kiegészítőkkel és aktuális kiállításuk kapcsán egy legendás fotóügynökség képeinek emlékével leszel gazdagabb.
"Szolgálaton kívül" is képviselteti magát a NAV a Múzeumi Negyedben, ahol lehetőséged nyílik elkészíteni saját szerencse sorsjegyedet, megismerkedhetsz a szerencsejáték gyökereivel, de a kalandvágyók pénzügyőr egyenruhát is magukra ölthetnek egy fénykép erejéig. Sátortárlattal jelentkezik a Petőfi irodalmi Múzeum, amelyen megnézheted, hol és hogyan forgatta a könyveket kedvenc szerződ.
4. Századok sátra
A Sziget Fesztiválköztársaságban külön Magyar Nemzeti Múzeum-tartomány épül egy óriás gömbsátorral, amely 21. századi látványeszközökkel, világszínvonalú attrakcióval készül a fesztivállakók számára.
A látogatókat az óriási félgömbbe lépve idő- és térutazás várja: padló- és mennyezetvetítés, videomapping, infografikai és fátyolvetítés segítségével végigutazhatunk Magyarországon és a századokon.
5. Hello Wood
Negyedik alkalommal költözik ki a Szigetre a Hello Wood, ízelítőt adva az egy hetes alkotótábor legsikerültebb fa-csodáiból. Az építész és designer fiatalok idén a Találd meg az egyensúlyt! mottó jegyében kísérleteztek együtt a szakma nagyjaival, akik a világ legizgalmasabb építészirodáiból érkeztek a táborba.
Az egyensúly által ihletett művek mellett a csapat a Sziget közönségét idén is látványos installációkkal kápráztatja el: a két éve debütált, gigantikus méretű Colosseum lesz a fesztivál elektronikus zenei központja, a Tojás-pavilonokban bárki szabadon meditálhat két koncert között, és ismét belendül a hetven embert is elbíró óriáshinta.
6. WAMP Design Piac
A WAMP egy havi rendszerességgel jelentkező designvásár és társas esemény, amely kiemelkedő magyar designerek ékszereit, táskáit, ruháit és ajándéktárgyait kínálja. A design piac egy hétre Magyarország legnagyobb nyári eseményére is kiköltözik, ahol húsz alkotó termékei várják a fesztiválozókat a WAMP faházaiban.