Vizuál

Keserü Ilona egyik képe a Virág Judit Galéria aukciójának legdrágábban eladott tétele

2022.11.14. 10:10
Ajánlom
Keserü Ilona 28 millió forintért leütött, Kócos nap című alkotása lett a Virág Judit Galéria november 13-án tartott 10. Háború utáni és kortárs aukciójának legdrágábban elkelt tétele.

A jubileumi árverés során a képek jelentős része gazdára talált, több tétel is élénk licitnövekedés mellett kelt el.

Keserü Ilona, a neoavantgárd világhírű képviselője Kócos nap című, 1991-es alkotása 22 millió forintos kikiáltási árról indulva érte el a 28 milliós leütést.

A festő 1991-es alkotása az 1982-ben indított Utókép című sorozathoz készült, a név egy optikai jelenségre utal.

A lehunyt szemhéj mögött felvillanó látványról (a fényjelenség utóképéről) van szó, amit előzőleg valami erősen kontrasztos kép válthat ki, mint például, ha a napba nézünk – olvasható az árverés katalógusában lévő tanulmányban.

keserul_ilona_kocos_nap1-111812.jpg

Keserü Ilona: Kócos nap, 1991 (Fotó/Forrás: Virág Judit Galéria)

Keserü egy másik képét a Nudelman-gyűjtemény részeként árverezték el. A Mind 7 című festmény 19 millió forintért kelt el.

Nudelman László a hetvenes évek közepe óta vásárol festményeket, a legjobb kortárs magyar művek közül sok szerepel kollekciójában.

Ennek részeként lehetett licitálni még Nádler István Gyász IV. című ikonikus festményére is, amely a Gyászsorozat negyedik, egyben utolsó darabja; édesapja halála kapcsán a veszteség témáját dolgozza fel. A festményt 15 millió forintos kikiáltási árról indulva 20 millió forintnál ütötték le, míg a geometrikus-absztrakt irányzatot képviselő Fajó János Zöld rés című festménye 3,6 millió forintról indult és 12 millióért vásárolták meg. A festő egyik másik műve, az 1997-es Fehér rés II. 5 millió forintról jutott 9 millióig, és ugyanennyiért kelt el Nádler István Feketebács című képe. Maurer Dóra, a magyar avantgárd jeles képviselője Overlappings sorozatának egy korai, konceptuális darabja a színek transzparenciáját helyezi középpontba. Az Overlappings 27. No 417. című mű 15 millió forintért kelt el, kikiáltási ára 9 millió volt. Kikiáltási áron, 12 millió forintért kelt el Bálint Endre Van Gogh éjszakája című festménye, Bak Imre Álom és valóság című alkotásáért 10 millió forintig folytatódott a licit,

Ország Lili Ikon című festménye 9 millió forintos árat ért el.

Ország Lili elfeledett tévéfelvétele – Különleges felfedezéssel zárult a Fidelio kutatása

Kapcsolódó

Ország Lili elfeledett tévéfelvétele – Különleges felfedezéssel zárult a Fidelio kutatása

Mostanáig senki nem tudott annak a negyvenöt évvel ezelőtt készült televíziós riportnak a létezéséről, ami a Fidelio kutatásának köszönhetően került elő Ország Liliről. A hosszas kutatómunka eredményeként meglelt felvételt a művész születésének évfordulója alkalmából tárjuk a nyilvánosság elé.

Victor Vasarely, az op-art legjelentősebb képviselője Anadir című, 1974 körül készült geometrikus falikárpitja 1,4 millió forintról indulva végül 6 millió forintért kelt el.

Fejléckép/Forrás: Virág Judit Galéria

 

„Versenytárs nélkül nincs előremenetel” – interjú Virág Judittal

Kapcsolódó

„Versenytárs nélkül nincs előremenetel” – interjú Virág Judittal

Újabb mérföldkőhöz érkezett a Virág Judit Galéria és Aukciósház: 25 évvel ezelőtt, 1997. május 31-én nyitották meg kapujukat a Falk Miksa utcában. Történetükhöz több magyar aukciós rekord is köthető, erről és a hazai műtárgypiac újjászületéséről is beszélgettünk Virág Judittal.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.
Vizuál hír

Tőkés Anna animációs filmje is versenyez Annecyban 

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába.
Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.