Vizuál

Két magyar alkotás is versenyez a legrangosabb animációsfilm-fesztiválon

2025.03.18. 11:10
Ajánlom
Bejelentették az Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztivál szervezői a júniusi seregszemle rövidfilm válogatását. A világelső animációs szemle versenyébe meghívták Vácz Péter Kutyafül című legújabb munkáját, míg Ulrich Gábor Capriccio című alkotása az Off-Limits programban lesz látható.

Vácz Péter, a Nyuszi és Őz című, világszerte több mint 125 fesztiváldíjat elnyert animáció alkotójának a karantén ideje alatt született meg a fejében egy különleges, gyerekkori hangulatokat és benyomásokat felidéző film ötlete. A Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával készült Kutyafül főhőse, Berci az iskolából hazaérve szülei veszekedésének nyomait találja az üres lakásban. Ahogy a csendes térben elfojtott érzelmei felszínre törnek, haragját és agresszióját feszült, érzelmekkel teli interakciókban vezeti le a lakásba beszabadult kutyájával. A ritka délután időtlensége és kutyája stabil jelenléte segítenek Bercinek átélni a megbocsátás csendes, átalakító erejét. A rövidfilm gyártója a Filmfabriq, producere Osváth Gábor.

A Kutyafül világpremierje a fesztivál nagy presztízsű rövidfilmes versenyében lesz.

Vácz Péter budapesti animációs filmrendező a MOME-n diplomázott 2013-ban, azóta rendezett stop-motion videókat a brit James együttesnek (All I’m Saying, Dear John), 2018-ban a Párnaarc című élőszereplős rövidfilmjét, több versadaptációt (Patakiskola, Parabola és Eper) és 2020-ban a Mantaro kávé bábanimációs reklámját. 2018-ban elnyerte az MMA alkotói ösztöndíját Noé fája című filmtervének fejlesztésére, amellyel több rangos nemzetközi pitchfórumon is részt vett. Ez a terve fiókba került, de teret adott a Kutyafül című szintén személyes ihletésű rövidfilmjének. Az animációs filmkészítés mellett Vácz Péter rendszeresen tart hazai és nemzetközi előadásokat, workshopokat. 2015-2023-ig a budaörsi Illyés Animációs Szakképzés tanára, majd művészeti vezetője volt. 2023 óta a Magyar Animációs Alkotóművészek Egyesületének (AA1) elnöke és alapító tagja.

Ulrich Gábor idén visszatérhet a világ legrangosabb animációs fesztiváljának versenyprogramjába. A Balázs Béla-díjas magyar mozgóképművész, képzőművész, a legutóbbi, Dűne című rövidfilmjével versenyzett Annecy-ban, 2020-ban. Ulrich sikerekben gazdag pályafutása során számos elismerést nyert világszerte munkáival, és mára egyike a nemzetközileg elismert magyar animációs filmeseknek.

A Capriccio egy apró madár története, amely visszaadja a zongoraművész végső reményét, megmutatva a hétköznapi pillanatokban megbúvó zenét. Az alkotás az Off-Limits (Korlátok nélkül) versenyszekcióban szerepel majd, ahol kísérleti munkákat mutatnak be. 

A versenyszereplés kapcsán a rendező így fogalmazott: „Most különösen megtisztelő, hogy a Capricciót beválogatták, hiszen idén Annecy-ban Magyarország lesz a díszvendég; a 110 éves, magyar animációt ünneplik.

Éljen a szabadság művészete, a művészet szabadsága!”

A Capriccio közvetlen állami támogatás nélkül, függetlenfilmként készült a Vertigo Média gyártásában, producerei Kárpáti György és Berta Balázs. A film zeneszerzője Józsa Tamás, hangmérnöke Chris Allan Tod, gyártásvezetője Heiszter László.

Az animációs rövidfilm várhatóan ősszel moziforgalmazásba is kerül: a kultrendező Anders Thomas Jensen új fekete vígjátéka, Az utolsó viking kísérőfilmjeként lesz országszerte nagyvásznon is látható a Vertigo Média forgalmazásában.

capriccio-092146.jpg

Részlet Ulrich Gábor Capriccio című animációs rövidfilmjéből (Fotó/Forrás: Vertigo Média)

Mint megírtuk, az annecy-i fesztivál díszvendége idén a magyar animáció lesz, a szemlét június 8-14. között rendezik meg. A magyar animáció 110 éves jubileumát ünnepelve

az iparág legfontosabb nemzetközi fórumaként jegyzett franciaországi fesztivál fókuszában lesznek a magyar alkotók, műhelyek, élvonalbeli gyártók és nem kevésbé a legifjabb tehetségek.

A júniusi fesztiválra készülve a Friss Hús – a Nemzeti Filmintézet támogatásával – Pitchfórumot szervez az Annecy-ban bemutatkozó fiatal magyar tehetségek kiválasztására. Az előzsűri már kiválasztotta azt a 12 projektet, amelyek 2025. március 28-án, a budapesti Toldi moziban bemutatkozhatnak a nyilvános Pitchfórumon.

Magyarország kiemelt szerepét az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztiválon a Nemzeti Filmintézet kezdeményezte a fesztivál elnökségénél a magyar animáció születésének 110. évfordulója alkalmából.

Forrás: Nemzeti Filmintézet, Vertigo Média

Fejléckép: Részlet Vácz Péter Kutyafül című animációs rövidfilmjéből (Fotó/Forrás: Nemzeti Filmintézet)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Fliegauf Bence új filmjében egy démon áll bosszút a törvény felett állókon

Fliegauf Bence minden filmtámogatási rendszertől teljesen függetlenül, évek óta dolgozik legújabb filmjén, a jelenleg utómunkálatoknál tartó Jimmy Jaguáron. Az alkotótól merőben szokatlan misztikus bűnügyi történet ősztől látható a mozikban.
Vizuál hír

Az építészi tudásra alapozó tehetség – 13 magyar sikertörténetet Velencei Építészeti Biennálén

A május 10-től látogatható a 19. Velencei Építészeti Biennále, amelynek idei főtémája az intelligencia. A Magyar Pavilon olyan építészként végzett alkotók munkásságát mutatja be, akik az építészeti tudásukat szakmán kívül kamatoztatják és sikereket értek el.
Vizuál hír

Cannes-ban, Európa legígéretesebb producerei közt mutatkozhat be Sümeghy Claudia

A Magasságok és mélységek, illetve a Véletlenül írtam egy könyvet című filmet is jegyző Sümeghy Claudiát mutatja be a European Film Promotion (EFP) a Producers on the Move elnevezésű programján.
Vizuál hír

Világsztár japán építészek mutatták be az Új Nemzeti Galériát az Oszakai Világkiállításon

A Városligetben felépítendő Új Nemzeti Galéria épületének tervezői, a Pritzker-díjas japán építésziroda, a SANAA alapítói mutatták be az új múzeumi épület terveit április 28-án a 2025-ös Oszakai Világkiállítás magyar pavilonjában.
Vizuál ajánló

Szabadság, sebesség, átalakulás – az autózás és a fotográfia összefonódását mutatja be a Mai Manó új kiállítása

Az autók világát állítja középpontba az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című fotókiállítás. Az április 23-án a Magyar Fotográfusok Ház – Mai Manó Házban megnyílt tárlaton számos világhírű művész képe szerepel.