Vácz Péter, a Nyuszi és Őz című, világszerte több mint 125 fesztiváldíjat elnyert animáció alkotójának a karantén ideje alatt született meg a fejében egy különleges, gyerekkori hangulatokat és benyomásokat felidéző film ötlete. A Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával készült Kutyafül főhőse, Berci az iskolából hazaérve szülei veszekedésének nyomait találja az üres lakásban. Ahogy a csendes térben elfojtott érzelmei felszínre törnek, haragját és agresszióját feszült, érzelmekkel teli interakciókban vezeti le a lakásba beszabadult kutyájával. A ritka délután időtlensége és kutyája stabil jelenléte segítenek Bercinek átélni a megbocsátás csendes, átalakító erejét. A rövidfilm gyártója a Filmfabriq, producere Osváth Gábor.
A Kutyafül világpremierje a fesztivál nagy presztízsű rövidfilmes versenyében lesz.
Vácz Péter budapesti animációs filmrendező a MOME-n diplomázott 2013-ban, azóta rendezett stop-motion videókat a brit James együttesnek (All I’m Saying, Dear John), 2018-ban a Párnaarc című élőszereplős rövidfilmjét, több versadaptációt (Patakiskola, Parabola és Eper) és 2020-ban a Mantaro kávé bábanimációs reklámját. 2018-ban elnyerte az MMA alkotói ösztöndíját Noé fája című filmtervének fejlesztésére, amellyel több rangos nemzetközi pitchfórumon is részt vett. Ez a terve fiókba került, de teret adott a Kutyafül című szintén személyes ihletésű rövidfilmjének. Az animációs filmkészítés mellett Vácz Péter rendszeresen tart hazai és nemzetközi előadásokat, workshopokat. 2015-2023-ig a budaörsi Illyés Animációs Szakképzés tanára, majd művészeti vezetője volt. 2023 óta a Magyar Animációs Alkotóművészek Egyesületének (AA1) elnöke és alapító tagja.
Ulrich Gábor idén visszatérhet a világ legrangosabb animációs fesztiváljának versenyprogramjába. A Balázs Béla-díjas magyar mozgóképművész, képzőművész, a legutóbbi, Dűne című rövidfilmjével versenyzett Annecy-ban, 2020-ban. Ulrich sikerekben gazdag pályafutása során számos elismerést nyert világszerte munkáival, és mára egyike a nemzetközileg elismert magyar animációs filmeseknek.
A Capriccio egy apró madár története, amely visszaadja a zongoraművész végső reményét, megmutatva a hétköznapi pillanatokban megbúvó zenét. Az alkotás az Off-Limits (Korlátok nélkül) versenyszekcióban szerepel majd, ahol kísérleti munkákat mutatnak be.
A versenyszereplés kapcsán a rendező így fogalmazott: „Most különösen megtisztelő, hogy a Capricciót beválogatták, hiszen idén Annecy-ban Magyarország lesz a díszvendég; a 110 éves, magyar animációt ünneplik.
Éljen a szabadság művészete, a művészet szabadsága!”
A Capriccio közvetlen állami támogatás nélkül, függetlenfilmként készült a Vertigo Média gyártásában, producerei Kárpáti György és Berta Balázs. A film zeneszerzője Józsa Tamás, hangmérnöke Chris Allan Tod, gyártásvezetője Heiszter László.
Az animációs rövidfilm várhatóan ősszel moziforgalmazásba is kerül: a kultrendező Anders Thomas Jensen új fekete vígjátéka, Az utolsó viking kísérőfilmjeként lesz országszerte nagyvásznon is látható a Vertigo Média forgalmazásában.
Mint megírtuk, az annecy-i fesztivál díszvendége idén a magyar animáció lesz, a szemlét június 8-14. között rendezik meg. A magyar animáció 110 éves jubileumát ünnepelve
az iparág legfontosabb nemzetközi fórumaként jegyzett franciaországi fesztivál fókuszában lesznek a magyar alkotók, műhelyek, élvonalbeli gyártók és nem kevésbé a legifjabb tehetségek.
A júniusi fesztiválra készülve a Friss Hús – a Nemzeti Filmintézet támogatásával – Pitchfórumot szervez az Annecy-ban bemutatkozó fiatal magyar tehetségek kiválasztására. Az előzsűri már kiválasztotta azt a 12 projektet, amelyek 2025. március 28-án, a budapesti Toldi moziban bemutatkozhatnak a nyilvános Pitchfórumon.
Magyarország kiemelt szerepét az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztiválon a Nemzeti Filmintézet kezdeményezte a fesztivál elnökségénél a magyar animáció születésének 110. évfordulója alkalmából.
Forrás: Nemzeti Filmintézet, Vertigo Média
Fejléckép: Részlet Vácz Péter Kutyafül című animációs rövidfilmjéből (Fotó/Forrás: Nemzeti Filmintézet)