Az Art Market Budapest Közép- és Kelet--Európa elsőszámú, és Európa egyik legjelentősebb nemzetközi kortárs képzőművészeti vására, amelynek keretében idén 4 kontinens 25 országának több mint 100 kiállítója hozza el a legmenőbb és legmeghökkentőbb kortárs művészeti alkotásokat. A Millenárison ötszáznál is több művész majd' ezer alkotása tekinthető és vásárolható is meg. Feldobná a nappaliját egy egyedülálló szoborral, esetleg a hálószobáját színesítené egy eredeti kortárs festménnyel? A bőséges és színvonalas felhozatalból nehéz választani, de mi megpróbálunk segíteni.
Galériánkban átfogó képet adunk az Art Market Budapestről, alább pedig néhány alkotásról részlesen is mesélünk.
Földöntúli tájkép, egyenesen Oroszországból
A Budapesten is galériát működtető orosz Ural Vision Gallery többek között Daniil Arkhipenko műveit hozta el az idei vásárra. A művész az Unbound Observeer (Szabad megfigyelő) című projektjében a modern tájfestészet eszközeivel mutatja be ember és környezet kapcsolatát, arra koncentrálva, mennyire érezhetjük szabadnak magunkat. A kör alakú Lightbox (világító doboz) alkotásainak fényerőssége állítható, így folyamatosan változik, milyen hangulatot árasztanak a képek. Ez a sorozata ihlette az idei világbajnokságra készült novokresztovszkajai metrómegálló dizájnját Szentpéterváron. Daniil lightbox-művét 5000 euróért mi is hazavihetjük.
Stallone és sültkrumpli - szögekből
Marcus Levine elsősorban szegekkel készült műveiről ismert - az Art Marketre a popart-típusú műveit hozta el. Különböző méretű és formájú szögekből formázza meg képeit, amelyek, mivel a szegeknek köszönhetően térbeli alkotások, folyamatosan változnak ahogy közeledünk vagy távolodunk tőle. Korábban a 80-as évek valamennyi akcióikonját, így Jean-Claude Van Damme-ot, vagy Arnold Schwarzeneggert is megformázta már - Budapestre Sylvester Stallone képével érkezett, amely magának a színésznek is elnyerte tetszését, így alá is írta a művet. Ez Levine legértékesebb kiállított alkotása, a szignóval együtt 25.000 euróért vihetjük haza.
A popart jegyében idézte meg a McDonalds ikonikus sültrumpliját, csak épp krumplik helyett szegeket használt - az egyik változatban például kilenc karátos aranyszegeket. Ez a darab 15.000 euróért vásárolható meg, de akad olcsóbb is, ha beérjük kevésbé nemesebb fémekkel is.
Semmi sem az, aminek látszik
A pozsonyi Čin Čin galéria több művész alkotását is elhozta a vásárra, köztük Milan Bočkay-ét is. Képei egyfajta illúzió-kíséretek: úgy látszik, hogy festve vannak, pedig valójában nem, vagy épp ceruza-rajzoknak tűnnek, pedig valójában festmények. Ceci est, Ceci niest pas ("ez nem így van") Magritte híres képét idézi meg, aki pipát ábrázoló képe alá azt írta, "ez nem egy pipa". Bočkay ez a műve 1700 euróért, míg két másik kiállított képe 5000 euróért díszítheti falunkat.
Óriás szárnyast a nappaliba?
A vidéki galériákat a kecskeméti Premier képviseli az idén, akik már negyedszer vannak jelen a vásáron. Ők hozták el Nagy Géza műveit, köztük egy hatalmas, vasból és purhabból készült emu-szobrot is. A főképp festőként ismert Nagy ugyanezzel a technikával készített már krokodilszobrot is, egy struccon pedig jelenleg is dolgozik még - körülbelül fél év alatt készül el egy ilyen mű. A teljes állatkertre tehát még várnunk kell, de az emu-szobort már most is megvehetjük, 1.200.000 forintért.
Örökké örvénylő tej
A hangár legtávolabbi csücskében egy magányos fehér asztal áll tökéletesen megterítve, előtte székkel, az mélytányérban pedig folyamatosan forgó örvénnyel - Gerd Paulicke svájci művész műve. Hogy a víztölcsér hova vezet: az asztalba, a padlóba, egy másik univerzumba, a művész hiányában nem sikerült kideríteni. Kollégái azonban biztosítottak, hogy a poharakban magyar tej van. Gerd Paulicke megbabonázó installációját 9500 euróért, vagyis kicsivel több mint 3 millió forintért vihetjük haza. A jövendőbeli vevőnek felhívjuk a figyelmét, hogy érdemes fal mellé helyezni az installációt a kábelek miatt.
Metál Jézus / Röntgen Jézus
Az asztal feletti falon három bárány társaságában szintén Gerd Paulicke számos kisebb rajza, önarcképe látható egy metál villát mutató Jézust körbevéve. A menő Krisztus 2150 euróért lehet a miénk. Érdeklődésünket látva a stand belsejében a felkapcsolható Röntgen Jézust is megmutatták. A rheinfeldeni a-space gallery művészeti kollektíva, amelynek a művész a tagja, már harmadik alkalommal vesz részt az Art Marketen, maga az alkotó most először állít ki Budapesten, Bécsben azonban már lelkes rajongótábora és több vásárlója is akadt.
Tangóiskola
Az argentin utcákon felfestett tangó alaplépések ihlették Bettina Costa (szintén a a-space gallery tagja) – a hely hiányában a falra kerülő –, szőnyegből készült lábnyomokból álló installációját. Az elsőként szülőhazájától 1155 km-re festették fel Svájcban, azóta pedig készült belőle több utcára rajzolt és egy gyepszőnyeges verzió is. Az alkotásnak zenei része is van: a kockakövek közül szól a tangó. A 200 eurós árban csak a lábnyomok vannak benne, az installálásuk nem, így tulajdonképpen szabadon variálhatóak a lépések a vásárló ízlése szerint. Ekkor azonban nem szabad elfelejteni lecserélni a zenét.
Panelek bűvöletében
Egyenesen Kínából érkeztek az Art Market Budapestre azok a fotóművészeti alkotások, amelyekkel elsősorban a fiatal gyűjtői generációt igyekszik megcélozni a BROWNIE Art Photography. A budapesti vásárra Csizik Balázs munkáit hozták el, amelyek minden esetben azt hirdetik: a szépség a lábunk előtt hever. A képek között találunk tengerparti szemétből elrendezett izgalmas kompozíciókat, természetes vonalazások (például teniszpálya szélei) újrafogalmazását, valamint több panelház-kompozíciót, amelyek közül a Deconstruction XVI. címet viselő alkotás intenzív kék alsó tartománya, és a fölötte ágaskodó betonmonstrumok látványos eleme a kínai standnak.
Boldogtalan menü - biztonságos távolságban
Tavasszal futott körbe a sajtóban a hír, hogy Hongkongban egy műalkotást egyszerűen kidobott egy takarítónő, mert hulladéknak nézte. A takarítószemélyzet nem a műkritikai vénáját próbálgatta, hanem McDonaldsos doboz tévesztette meg. Az alkotás Carol May svájci művész alkotása, az Un-happy Meal. Az alkotó reprodukálta a művet, így akár meg is lehet vásárolni Budapesten 310 euróért. Az a-space gallery standjának berendezői, tanulva az esetből az Art Marketen egy szék vagy létra nélkül elérhetetlen polcra került a hasonló balesetek elkerülése végett.
Festékpöttyök univerzuma
A Güler Sanat galéria évek óta visszatérő vendége a vásárnak. Törökországban olyan magyar alkotókat képvisel, mint Orosz Istvánt, akinek múlt szerdán nyílt önálló kiállítása van odakint, így az Art Marketre mindössze egy optikai illúzióból építkező labirintussal képviselteti magát. Hazánkban pedig olyan izgalmas török művészek mutatkoznak be a közvetítésükkel, mint Hakan Esmer. Idén a stand falain fekete alaptónusú képek lógnak, a mintát színes gombostű fejeknek vagy flittereknek látszó apró darabok alkotják, amik közelről szemügyre véve pici festékpöttyöknek bizonyulnak. Berkan Baycan autodidakta művész maga fejlesztette ki ezt a a különleges technikát, amit sokan tévesen pointilistának neveznek. Az ország keleti részéről származik, majdnem az iráni határról. Alkotásaiban is gyakran megjelennek az ősi mesék, történetek. Emellett az éjszakai városok látképét, a bolygókat, az űrt idézik a fekete papírra felvitt apró festékpontok. Az Art Marketen látható képei 3.000-6.000 euró között mozog a képek ára.
Üvegbe dermedt város
Az ArtPhoto Galéria egyetlen skót művésze is maga fejlesztette ki a technikát, amivel dolgozik. A különleges, üvegtömbbe zárt fotói mintha háromdimenzióssá változnának a folyamat közben. Jeff Cunningham épületek részleteit fotózza, hogy aztán lassan, rétegről rétegre üvegfalat húzzon a fénykép köré. Általában olyan épületeket választ, amelyeket nem lehet első pillantásra felismerni, így a néző saját érzéseit és gondolatait nem takarják el a rárakódott információk vagy prekoncepciók. Néhány helytelen tipp után elárulta, hogy az Art Marketen látható művek budapesti helyszíneket ábrázolnak, az alkotó ugyanis tíz évet élt itt és szerelmes a fővárosi épületekbe. A galériánkban is látható üvegoszlopokat 2750 euró lehet hazavinni, de egy csempe méretű darabot már 575 euróért is kapunk. Az alábbi képen látható nagyobb alkotások ára 1200-1300 euró között mozog.