A Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület új, 2012-ben felvett tagjai egy olyan tárlat megvalósítását tűzték ki célul, amely túlmutat a felsorolásszerű bemutatkozó kiállítások gyakorlatán. A projekt során az első, előkészületi szakaszban az új tagok arra a kérdésre keresték a választ, hogy hogyan tudnak bekapcsolódni a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület számukra eddig ismeretlen közösségének életébe.
A Fiatal Képzőművészek Stúdiója Alapítványának egy állandó, de kevéssé ismert "alintézménye" a gyűjtemény, amely - eltekintve a 70-es évek végén a Magyar Nemzeti Galériába átcsoportosított, valamint a 90-es években az alapítványnak ajándékozott műalkotásoktól - egy ideje nem bővült újabb művekkel. A jelenleg egy raktárban elzárt, alig látott művekkel elsősorban dokumentációkon keresztül léphet az érdeklődő kapcsolatba.
Korábban már több kiállítás foglalkozott a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Gyűjteményével: 2004-ben a KMKK (Két Művész - Két Kurátor) keretében Sugár János, Süvecz Emese, Hegyi Dóra és El-Hassan Róza projektjei; 2007-ben Július Gyula és Merhán Orsolya az Akkor és most című kiállításon megjelent kiadvány, az Archívum adja a legátfogóbb képet a gyűjtemény egészéről. Ezek a tárlatok jelentik a 28/31 kiindulópontját, mely ezen projektek tanulságait is felhasználva, továbbgondolva kíván párbeszédet folytatni az archívummal. A címben szereplő első számot az új tagok, a másodikat a gyűjteményben szereplő művészek életkora alapján - a kiválasztott munka elkészülésének időpontjában - számították ki.
Huszonnégy alkotó személyes olvasata rendeződik a két-két tíznapos kiállításon egységgé. A kiállítás keretein belül a huszonnégy művész a stúdió archívumából kiválasztott műalkotásokhoz rendel saját műveket. Az új és a régi művek hol direkt, hol egészen áttételes módon kapcsolódnak egymáshoz. A projekt résztvevőinek kritikai, rendszerező vagy műveket továbbgondoló hozzáállása jól megférnek egymás mellett; kiegészítik, erősítik vagy akár újraértelmezik egymást.
A gyűjtemény elsősorban festményekből, grafikákból áll. A kiállítók egy része a gyűjteményből szabadon választott adott alkotást helyezte új kontextusba, néhányan a kiválasztott alkotást kívánták folytatni, míg mások teoretikus módon az archívum fogalma felől közelítették meg a kérdést. A lehetséges kapcsolódási pontok száma végtelen, az egészen intim viszonytól az archívum általános érvényű megközelítéséig születtek alkotások.
A projekt kiemelten fontos eredménye, hogy az új tagoknak a felkészülés, a látogatóknak a kiállítás során nyílik lehetősége jobban megismerni az archívumot és rajta keresztül betekintést nyerni a Fiatal Képzőművészek Stúdiója több mint ötven éves múltjába.
1. csoport
Megnyitó: 2013. január 8. 19.00
A kiállítást megnyitja: Fenyvesi Áron, művészettörténész
A kiállító művészek: Flohr Zsuzsi, Gutema Dávid, Ipsics Barbara, Keresztes Zsófia, Kozma Andrea, Mátyási Péter, Molnár Judit Lilla, Molnár Zsolt, Schmied Andi, Surányi Nóra, Süveges Rita, Szőke Gáspár
2. csoport
Megnyitó: 2013. január 21. 19.00
A kiállítást megnyitja: Orbán György, képzőművész
A kiállító művészek: Bogyó Virág, Erlich Gábor, Gombos Andrea, Juhász Tamás, Kaulics Viola, Kocsi Olga, Kristóf Gábor, Kroó Anita, Pacsika Máté, Pálinkás Bence György, Péter Ildikó, Tóth Zsófia
A 28/31 kurátorai: Kaposi Dorka, Kenéz Réka, Magyar Fanni