Vizuál

Kiállítások Esterházy Pál emlékére

2013.05.10. 08:30
Ajánlom
A Soprontól mindössze 35 percre található burgenlandi fraknói várban és a kismartoni Esterházy-kastélyban a 300 éve elhunyt nádorra emlékeznek. Tekintse meg a kismartoni kastélyt bemutató kedvcsináló GALÉRIÁnkat!

Míg a tavalyi évben a Hercegnői lakosztályok címmel megnyílt és a Herendi Porcelánmanufaktúrával közösen megrendezett porcelán kiállításnak köszönhetően inkább a hölgyekre helyeződött a hangsúly, addig az idén egy igazi férfi áll a figyelem központjában: Fraknóban és Kismartonban a 300 éve elhunyt Esterházy Pál (1636-1713) nádorra emlékeznek. Az idei kiállítások egy-egy részlete betekintést nyújt a törökök legyőzője, színész- és versmondó, költő és zeneszerző, szenvedélyes gyűjtő és nem utolsó sorban szerelmes férj életébe.

A Soprontól mindössze 35 percre található, és a hercegi család különleges kincseit őrző Fraknói vár kirándulók kedvelt úti célja. A XIV. században a Rozália-hegység nyúlványain épült vár a törökellenes háborúk idején a nyugat védőbástyájaként szolgált. A XVII. század elején az Esterházyak birtokába került Fraknói vár a mai napig a család értékes gyűjteményeinek őrzőhelye. Az Esterházy fegyvertár magyar hadtörténeti kincseiből tekinthető meg itt kiállítás Győztes csaták és koronázások címmel. A bemutatott tárgyakon keresztül ismét érdekes újdonságokat tudhatunk meg Európa egyik leggazdagabb magántulajdonban lévő fegyvergyűjteményéről és az Esterházy család mintegy 300 évre visszanyúló hadviselés történetéről.

Az Esterházy ősök galériája Közép-Európa egyik legnagyobb barokk, családi képgyűjteménye. A kiállítás izgalmas utazásra invitálja a látogatókat az Esterházy család történetén át. Igazi különlegesség a Drakula grófként ismert Vlad Tepes világviszonylatban egyedülállóan fennmaradt, egészalakos portréja, hiszen a havasalföldi vajdát a galéria létrejöttének idején - Atilla hun királyhoz hasonlóan - egyszerűen a család ősei közé sorolták.

A kismartoni Esterházy-kastély Ausztria egyik legszebb barokk kastélya és Burgenland tartomány legjelentősebb kulturális műemléke. A kastély dísztermeiben felelevenedik a dicső hercegi múlt és az Esterházy-udvar egykori pompája. A kastély mind a mai napig a térség kulturális életének központjaként működik, és festői szépségű helyszínéül szolgál különböző ünnepségek és társadalmi események számára. Az Esteházy család történelme alatt jelentős gyűjteményt hoztak létre. Vásároltak, elajándékoztak, adakoztak, ízlésük és igényeik szerint tárgyakat készíttettek, melyeket a 17. század óta meg is őriztek. A műtárgyak, a zenei örökség, a festmények, grafikák és szobrok, az étkezési kultúra tárgyai vagy a kertészkedés eszközei ugyanúgy fennmaradtak, mint a szinte egyedülálló fegyvergyűjtemény, az egyenruhák a könyvek és ásványok gyűjteménye.

A gyűjtés ugyan 1840-es évek táján megtorpant, majd egy része Magyarországon elajándékozásra került, a második világháborúban óriási károkat szenvedett, de az Esterházy Magánalapítvány megalapítása óta hatalmas lépések történtek feldolgozásában és restaurálásában. 2005 óta mintegy 150 000 tárgyat (könyveket, grafikákat, porcelánokat, bútorokat és festményeket, fegyvereket) sikerült felértékeltetni, tudományosan feldolgozni.

Esterházy Miklós nádor zene iránti rajongását és támogatói tevékenységét fia, Pál is örökölte, rajongása és gyűjtési szenvedélye mellett őt azonban még zenei tehetséggel is megáldotta a sors. Több hangszeren játszott, kedvence a csembalóhoz hasonló, kisebb dobozszerű hangszer, a virgina volt. Nem csak a világi zenét szerette, saját kamarazenészei voltak, hanem az egyházi zene is foglalkoztatta, így saját egyházi kórust is alapított. A Haydn Explozív című kiállítás középpontjában Esterházy Pál a magyar zenei életben is jelentősnek elismert alkotása a Harmonia Caelestis kantáta gyűjteménye áll, mely 1711-ben jelent meg Bécsben.

A Hercegnői lakosztályok című kiállítás az Esterházy-udvar úrnőit, lakosztályaikat és berendezési tárgyaikat mutatja be. Maria Josefa Hermenegilda, született Liechtenstein hercegnő, Maria Theresia, született Thurn és Taxis hercegnő és Lady Sarah Child-Villiers - három asszony, három különböző sors. Hercegnők, hercegnék és az Esterházy-kastély úrnői. A kastély első emeletének nemrégiben felújított és történelmi bútorokkal berendezett termeiben nemsokára Sissi királyné és I. Ferenc József császár első alkalommal kiállításra kerülő tárgyait tekinthetjük meg.

A kastély 300 évre visszanyúló, mozgalmas építéstörténete, a hercegi család fényűző életmódja és az Esterházy Magánalapítvány gyűjteményeiből származó értékes darabok jelentik az Esterházy-kastély fénypontjait. A látogatók a hercegi udvar legérdekesebb személyiségeinek nyomában járhatnak, miközben megtekinthetik többek között a kastély tervezett átalakítását dokumentáló nagyhatású festményeket, a frankenthali porcelánmanufaktúra által készített legnagyobb és legrégibb fennmaradt ezüst étkészletet, a Madame de Pompadour hagyatékából származó porcelánt vagy az egyedi ezüst étkészletet, mellyel annak idején terítettek.

A kiállítás részeként a világhírű és egyedülálló akusztikjú Haydn Terem, mely barokk freskóival és falfestményeivel a világ legszebb koncerttermei közé sorolható, megtekintésére is mód nyílik.

A kastély több mint 330 éves pincéjében található Ausztria legnagyobb bormúzeuma. Az impozáns gyűjtemény több mint 700 rendkívül érdekes kiállítási tárgyat tartalmaz, melyek kulturális és történelmi áttekintést adnak a nagy hagyományokkal bíró burgenlandi bortermelésről. A kiállításon egyebek mellett a tartomány legnagyobb fennmaradt boroshordója és legrégebbi bálványos szőlőprése látható.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Színház

Kulka János: Tényleg más lettem

A közelmúltban hosszú idő után először lépett egyedüli szereplőként színpadra Kulka János. A Halál Velencében című előadást a Jurányi Házban mutatták be, a színművészt ennek apropóján kérdezte az RTL.
Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Zenés színház

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Színház

„A világ, amiben élünk, pokoli hely, ennek csak egy tünete a TikTok” – interjú a Túlságosan vékony falak alkotóival

A Staféta pályázaton Fidelio-díjat nyert Túlságosan vékony falak című előadás alkotóival, Bódi Zsófiával, Gerorgita Máté Dezsővel és Horváth Pannával a social media jelenlétről, influenszerekről és az előadás létrehozásának körülményeiről beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Az ókori Mezopotámia művészetét bemutató, átfogó kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban

Az Istenek és démonok királysága – Mezopotámia Kr. e. 1000-500 című tárlat október 5-én nyílik meg, és egészen február elejéig látogatható. A szervezők szerint hasonló léptékű kiállítás tízévente csak egy-kettő van a világban.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Hexa Grace

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról mesél, hogyan futott bele monacói útja során egy műalkotásba, ami múzeumban nem férne el.
Vizuál ajánló

Pixel és folklór – magyar népművészet és fotográfia a 21. században

Hogyan lehet a hagyományokat a jelenben pontosan, érdekesen, megkapóan ábrázolni? Ez a kérdés köti össze a Hagyományok Háza Pixel és folklór című egyedülálló tárlatán kiállító, elismert fotográfusokat.
Vizuál hír

2025-ben kezdődhet az új Nemzeti Galéria építése

Az új épület a Liget Budapest Projekt részeként az egykori Petőfi Csarnok helyén épülhet fel, ám a munkálatok évek óta húzódnak, az eredeti tervek alapján a fejlesztésnek tavaly kellett volna elindulnia.  
Vizuál ajánló

A Millenárisra költözik a kortárs képzőművészet

Október 17. és 20. között Magyarország leggazdagabb képzőművészeti választékával, különleges látogatói élményekkel készül a közönség fogadására a régió legnagyobb nemzetközi kortárs vására, a 14. Art Market Budapest.