Eddig számos feltételezés élt a köztudatban Caravaggio halálával kapcsolatban: voltak, akik szerint szifiliszben, mások szerint maláriában halt meg, egy másik verzió szerint az olajfestékből származó ólom miatt kapott mérgezést, de olyan is akad, aki szerint ellenségei végeztek vele. Az igazság Caravaggio foga mögött rejtőzött. Az IHU Méditerranée fertőzéskutatási intézetének hét francia és egy olasz kutatóból álló csoportja a The Lancet című folyóiratban közölt tanulmányában arra jutott, hogy
a festő halálát egy elfertőződött kardseb okozta. A kutatók a baktériumokat a barokk művész fogai között fennmaradt véredényekből kivont mikrobákon keresztül mutatták ki.
Az első kihívást Caravaggio kutatói számára a csontváz megtalálása jelentette: hamvait a Porte Ercole-i temetőben keresték, ahol Nápolyból menekülve érte a halál. A kutatók egy 35 és 40 év közötti, 165 cm körüli csontváz után kutattak. Ezeknek a paramétereknek kilenc tetem felelt meg, de közülük csak egyetlen volt a 17. századra datálható a szén-dioxid teszt szerint (1610-ban érte a halál Caravaggiót). Végül más, Porte Ercole-i származású, Caravaggio nevű lakókkal való genetikai összehasonlítás igazolta Caravaggio csontjainak valódiságát. Valamint az is bizonyítékul szolgált, hogy csontjaiban ólmot fedeztek fel, Caravaggio pedig ólomtartalmú festékkel festett, ami miatt a kutatók korábban az ólommérgezést is a lehetséges halálokok között emlegették.
A Caravaggio pályáját és személyes küzdelmeit bemutató, Caravaggio – Vérről és lélekről című film szeptember 20 óta látható országszerte a mozikban.
(forrás: hyperallergic.com)