A Krisztus születésének emlékét megünneplő időt Lengyelországban különféleképpen hívják – Gody, Godne Święta, Szczodre Dni (Ünnepek, Méltó Ünnepek, Bőséges Napok)– karácsonytól háromkirályok napjáig tartják. Különleges időszakról van szó – jellemző ilyenkor az otthonok ünnepi feldíszítése, a jellegzetes ételek, a karácsonyi énekek (kolędy), a mindenen eluralkodó ünnepi hangulat.
A hagyomány olyan erős, hogy számos, ezekhez a napokhoz kapcsolódó szokás és szertartás fennmaradásához is hozzájárul.
Ezekben összefonódnak az ókori szertartások maradványai a modern kor szokásaival, a pogány babonák tökéletes szimbiózisban élnek a keresztény hagyományokkal.
Az újévi jókívánságokat mindig ebben az ünnepi időszakban vitték az emberekhez a betlehemesek csillaggal, bölcsővel vagy jászollal.
A lengyel népi betlehemezés kezdete a XVIII. század második felére tehető és többféle változata alakult ki. A betlehemi jászol vándorolni kezdett az utcákon, először a városokban, majd a falvakban is. A legegyszerűbb betlehemekkel a kisfiúk és kamaszok vonultak énekelve, a bábokkal díszített nagyokat a legények vitték. Betlehemi jászolt a lakásokban is állítottak. Közülük nem egy a mai napig is ünnepi kellék. A lengyel népi betlehemek között különleges helyet foglal el a krakkói betlehemi jászol. Kapcsolódik a krakkói műemléképületekhez; művészi felépítésű, dekoratív, tematikus, technikai szempontból tökéletes – a betlehem-építő mesterség nagyszerű példája.
A Lengyel Intézet idén karácsonykor a Katowicei Sziléziai Múzeum Néprajzi Gyűjteményéből származó betlehemi jászoloknak és a Naiv Művészeti Gyűjteményből származó festményeknek ad otthont. Lehetőséget teremt a látogatóknak, hogy megálljanak egy pillanatra, elcsendesedjenek és meghosszabbítsák az ünnepi időszak hangulatát. Betlehemezni, vagyis sok szerencsét, jólétet kívánni az újesztendőre a betlehemesek szerepe volt, de a XIX. századtól karácsonyi és újévi jókívánságokat postai képeslapokon is küldtek az emberek.
Az ilyenkor egymáshoz intézett minden jó szónak különleges beteljesítő ereje van.
A Lengyel Intézet ennek szellemében küld látogatóinak jó, szívélyes szavakat, és hívja fel őket, hogy örvendeztessenek meg velük másokat is!
Úgy hallottuk, megszülettélÚgy hallottuk, megszülettél... Betlehemi jászolok a Katowicei Sziléziai Múzeum gyűjteményéből A budapesti Lengyel Intézet és a Katowicei Sziléziai Múzeum tisztelettel meghívja Önt az Úgy hallottuk, megszülettél… Betlehemi jászolok a Katowicei Sziléziai Múzeum gyűjteményéből című kiállítás megnyitójára 2019. december 5-én, csütörtökön, 18 órára a Platán Galériába. Köszöntőt mond: Joanna Urbańska, a Lengyel Intézet igazgatója A kiállítást megnyitja: Sonia Wilk, a Katowicei Sziléziai Múzeum igazgatójának meghatalmazottja alaptevékenységi körben, a Naiv Művészeti Gyűjtemény vezetője és Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko a kiállítás kurátora, a Katowicei Sziléziai Múzeum Néprajzi Gyűjtemény vezetője Ajánljuk Önöknek, nézzék meg a Katowicei Sziléziai Múzeum Néprajzi Gyűjteményéből származó betlehemi jászlakat, a Naiv Művészeti Gyűjteményből származó festményeket. Álljanak meg egy pillanatra, csendesedjenek el, hosszabbítsák meg az ünnepi időszak hangulatát! Betlehemezni, vagyis sok szerencsét, jólétet kívánni az újesztendőre, a betlehemesek szerepe volt, de a XIX. századtól karácsonyi és újévi jókívánságokat postai képeslapokon is küldtek az emberek. Az ilyenkor egymáshoz intézett minden jó szónak különleges beteljesítő ereje van. Fogadjanak el tőlünk jó, szívélyes szavakat, és örvendeztessenek meg velük másokat is! A budapesti Lengyel Intézet és a Katowicei Sziléziai Múzeum vezetősége és munkatársai A kiállítás 2020. január 31-ig tekinthető meg, hétfőtől péntekig 10.00 – 18.00 óra között. Platán Galéria – Budapest, VI. Andrássy út 32.
Posted by Lengyel Intézet on Sunday, December 1, 2019
Úgy hallottuk, megszülettél…
Betlehemi jászolok a Katowicei Sziléziai Múzeum gyűjteményéből
című kiállítás megnyitójára 2019. december 5-én, csütörtökön, 18 órára a Platán Galériába.
A kiállítás 2020. január 31-ig tekinthető meg, hétfőtől péntekig 10.00 – 18.00 óra között.
Platán Galéria – Budapest, VI. Andrássy út 32.
Kurátor: Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko
Tudományos munkatárs: Sonia Wilk
Szervezés: Katarzyna Kościelny, Małgorzata Paul, Lengyel Intézet
Projektvezető: Łukasz Adamski
Restaurátor: Anna Ucieklak
Látvány: Krystian Banik
Grafika: Krzysztof Ducki