Vizuál

Klímaaktivisták öntötték le Van Gogh egyik leghíresebb festményét

2022.10.14. 14:35
Ajánlom
Szándékos károkozás miatt vettek őrizetbe két nőt, akik konzerv paradicsomlevessel öntötték le a híres holland festőművész Napraforgók című művét. A műalkotást üveg fedte, így nem károsodott.

A Just Stop Oil nevű csoport pólóját viselő két fiatal nő konzerv paradicsomlevest zúdított Vincent van Gogh Napraforgók című alkotására. Az incidens London világhírű képzőművészeti gyűjteményében, a Nemzeti Galériában történt október 14-én. A holland festő művét üveg fedte, így a kép nem sérült meg – írta a BBC.

Az aktivisták ezt követően a tenyerüket a falhoz ragasztották, és egyikük azt kiabálta

Mi ért többet? A művészet vagy az élet. Jobban aggasztja magukat egy festmény védelme, mint az emberéleté vagy bolygónké?

Ezt követően felmutatta az üres konzervdobozt, és arról beszélt, hogy a jelenlegi megélhetési válság miatt több millió éhező család még egy leveskonzervet sem tud megmelegíteni. Az esetről videót is közzétett a magát környezetvédelmi csoportnak nevező szervezet.

 

A két nőt őrizetbe vette a rendőrség szándékos károkozás címén.

A napraforgók Van Gogh egyik legkedvesebb témája volt, számtalan változatban megfestette őket.

A szóban forgó műalkotás 1888-ban készült, a galéria tájékoztatása szerint 72,5 millió fontot, vagyis több mint 36 milliárd forintot ér.

A csoportnak egyébként nem ez volt az első akciója, idén nyáron szintén a Nemzeti Galériában ragasztották oda magukat John Constable egy képéhez, amelyet előtte saját apokaliptikus képverziójukkal fedtek le. A festmény lakkrétege, illetve a képkeret kis mértékben sérült, de helyreállítható károk keletkeztek csak. 

Fejléckép: A Just Stop Oil aktivistái konzerv paradicsomlevessel öntötték le Vincent van Gogh Napraforgók című festményét (Fotó/Forrás: Just Stop Oil Facebook-oldala)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.
Vizuál hír

Tőkés Anna animációs filmje is versenyez Annecyban 

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába.
Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.