Vizuál

KOGART Kortárs Gyűjtemény

2018.05.30. 09:58
Ajánlom
A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány (KOGART) saját gyűjteményéből válogatott kiállítása látható KOGART Kortárs Gyűjtemény címmel május 18-tól a Várkert Bazár Testőrpalotájában.

A KOGART 2015 őszétől rendez kiállításokat a Testőrpalotában: a sort az azóta is látogatható, Csernus Tibor festőművész előtt tisztelgő emlékműterem nyitotta, majd olyan kiállítások követték, mint a Szalay-Sokol-Picasso kiállítás, a Gésák a Duna-parton vagy a Vásárhelyi művészélet 1900-1990.

A mostani kiállítás témáját adó KOGART Kortárs Művészeti Gyűjtemény széles körű együttműködés keretében és hangsúlyozottan közcéllal jött létre – immár egy évtizede folyamatosan beteljesítve ezt a szerepét. Az Alapítvány saját rendezésű, a kollekció kisebb-nagyobb egységeiből összeállított tárlatai mellett a hazai és külföldi kiállítóhelyek, múzeumok is komolyan számolnak a gyűjtemény létével, az abban felhalmozott értékekkel, s egyre több intézmény kap kedvet ahhoz, hogy tárlatainak anyagát a KOGART Kortárs Művészeti Gyűjtemény alkotásaival bővítse.

A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány 2007 őszén hirdette meg gyűjteményépítési programját a kortárs magyar képzőművészet támogatására. A gyűjteményépítés legfontosabb alapelve a történeti szempont érvényesítése volt, vagyis az elmúlt több mint fél évszázad magyar képzőművészetének reprezentálása kiemelkedő jelentőségű, gyakran 

korszakjelző alkotók munkáival, s egyben határozott állásfoglalás a magyarországi/magyar dilemmában, ugyanis a kollekcióba harmonikusan illeszkednek a határon túli magyar alkotók munkái is.

Ez a kettős törekvés kizárta a különböző stílus-preferenciákat. Minden jellegzetes áramlat jelenléte egyaránt fontos, mivel csak így jöhet létre árnyalt, a valós történéseket, tendenciákat visszatükröző összkép.

A vásárlásokon, a gyűjteményszervezésen túl az Alapítvány minden esztendőben jelentős, külön keretből biztosított jótékonysági aukciókat szervezett különböző – elsősorban oktatással és egészségüggyel kapcsolatos – civil szervezetek munkájának segítésére, illetve a fiatal művészek pályakezdését vagy külföldi tanulmányútjait támogató ösztöndíjakat adott ki. A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány nem csak a gyűjteményépítés, illetve az ifjú művészek támogatása, de az oktatás, a fiatalabb generációk edukálása mellett is elkötelezett, és az elkövetkező években erre a misszióra az eddigieknél is jobban szeretne koncentrálni.

Az elkötelezettséget jól tükrözi az a kezdeményezés, amely 2018 tavaszán az Alapítvány és a budapesti Eötvös József Gimnázium együttműködésében indult: az együttműködés célja, hogy egy új típusú és példamutató, interaktívan, tehát a diákok aktív közreműködésében kialakított művészeti oktatás keretein belül a tanulók 

már fiatal korban megismerjék és az alapítvány tevékenységének személyes megtapasztalásán keresztül megszeressék a kortárs és klasszikus művészetet.

A közös munka keretein belül a diákok az egyes kiállítások - így többek között jelen tárlat - népszerűsítésében és a kapcsolódó programok megtervezésében és megvalósításában is aktívan részt vállalnak.

Látogatói információk:

KOGART Kortárs Gyűjtemény

Várkert Bazár, Testőrpalota (1013 Budapest, Ybl Miklós tér 2.)

2018. május 18 – augusztus 26.

Nyitva tartás: kedd-vasárnap: 10.00-18.00

A kiállítás kurátorai: Kosinsky Richárd, Marosvölgyi Gábor és Szalay Ágnes művészettörténészek.

A tárlat az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával, a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány, és a Várkert Bazár közös szervezésében jött létre.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Könyv

„Senki sem látja magát a mese végén” – Boldizsár Ildikó a Lírástudók vendége

Őt hallgatva úgy tűnhet, mindent tud a mesékről, de azt állítja, mindent a mesékből tanult. Akárhogy is, mindig talál újat az ősi és modern történetekben, munkája nyomán pedig a mese a terápia élvezetes és hasznos kellékévé – lényegévé – vált.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Vizuál beszámoló

Szelíd mondatok, megsemmisítő ítéletek

Nádas Péter gondolataiba nyerhetünk betekintést Kárpáti György Mór dokumentumfilmjében, amely szemet gyönyörködtető módon tárja elénk az író gombosszegi házát és a környező természet élővilágát.
Vizuál ajánló

Sokáig titokban dolgozott pincéjében a cseh fotográfia rebellis alakja, Jan Saudek

Magyarország legnagyobb fotográfiai eseménye, a Budapest FotóFesztivál a kortárs cseh fotográfia rebellis alakja, Jan Saudek kiállításával nyitja meg rendezvénysorozatát a Műcsarnokban.
Vizuál magazin

KÉP-regény: E-vel kezdtem el

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy régi Tankcsapda fotó kapcsán az E-klubbal kapcsolatos személyes élményeiről olvashatunk.
Vizuál ajánló

„Legalább még itt vagyunk” – az it's fine mozgalom kiállítása a Bunker Galériában + KÉPEK

A kiállítás alkotóinak célja, hogy közösséget teremtsenek azokkal, akik a kilátástalanság, a folyamatos rossz hírek és a világbizonytalanság korában úgy érzik, egyedül maradtak apátiájukkal.