Vizuál

Komédiának álcázott filozófia - mozikban a Kettős életek

2019.07.31. 17:25
Ajánlom
Egyszerűségében radikális filmet készített Olivier Assayas. A letisztult, eszköztelennek tűnő Kettős életek nagyon is tudatos döntések és választások mentén lavíroz, visszatér a film formai egyszerűségéhez és a francia filmek filozofikus hagyományaihoz. 

Ebben a filmben megállás nélkül beszélnek. Sőt, filozofálnak, hiszen franciák. Látszólag olyan hétköznapi dolgokról, amelyek mára társadalmi kérdésekké váltak, például a digitalizáció hatásáról, az algoritmusok uralmáról, a generációk megküzdési mintáiról, az írott (és kimondott) szó erejéről, az irodalom és a könyvkiadás problémáiról, az újságírás jövőjéről, etikai kérdésekről, a házasság szerepéről. Feszítő egzisztencialista témákról, amelyek meghatározzák a mindennapi életünket – akár tudomást veszünk róluk, akár nem.

Olivier Assayas bátor filmet rendezett. Kifejezetten középosztálybeli, értelmiségi, már-már elitista közegben játszódik (ez is radikális döntés manapság), ráadásul többnyire középkorú szereplőket mutat, a francia színjátszás nagyszerű alakjait.

kettos_eletek_04-192039.jpg

Vincent Macaigne a Kettős életek c. filmben (Fotó/Forrás: Vertigo Média)

Könyvkiadó, színész, író, politikai tanácsadó, digitális szakértő, pénzpiaci befektető hétköznapi életébe, vitáiba, tépelődéseibe pillanthatunk be. A film sztárja Juliette Binoche (nem először dolgoznak együtt), őt is következetesen smink nélkül mutatja a kamera, férfiak, nők, egyformán a legtermészetesebbnek tűnő fényben, hajjal, öltözetben jelennek meg, mintha kollégáink, barátaink lennének. A színészi játék mellett a látvány is a letisztult mondanivaló szolgálatába áll, Yorick Le Saux operatőr kitartott, nyugodt képekkel, egyszerű kameraállásokkal fogalmaz.

Minden mindennel összefügg ebben a történetben is, központi alakjai közül kiemelkedik az író, Leonard, akit Vincent Macaigne alakít, kiválóan. Az ő viszontagságos (?) életét ismerjük meg, barátai és az irodalom tükrében. Alkotói válság, magánéleti válság és a könyvkiadás válsága találkozik a karakterében, de az összes többi szereplő is nehéz életszakaszban jár: munkahelyi krízis, kapuzárási pánik, zűrzavaros magánélet nyomasztja őket. Szabad-e megírni a valós életet? És ha igen, akkor hogyan? Teszi fel a kérdést a rendező, de azt is kérdezhetnénk, hogy szabad-e megfilmesíteni a valós életet?

Én az implicitben hiszek"

- hangzik el egy fontos dramaturgiai pillanatban, a válasz tehát ott rejlik Olivier Assayas filmjében. 

Kettos_eletek_09-191818.jpg

Juliette Binoche a Kettős életek c. filmben (Fotó/Forrás: Vertigo Média)

Az alkotás a közelmúlt magyar filmjei közül talán Hajdú Szabolcs szintén zseniális filmjét, az Ernelláék Farkaséknál hangulatát idézi meg, de francia, jóléti változatban. A gyanútlan néző pedig, ha nem ért franciául, jobb ha felkészül arra, hogy folyamatosan olvasnia kell a feliratozott szöveget.

A rendező megdolgoztatja a nézőt, a fáradozás viszont megéri,

mert amellett, hogy hűtlen párok „kettős életet élnek” és nagyszerűen komédiáznak a vásznon, komoly filozófiai tételek is megválaszolásra kerülnek. Például az, a filmben többször is elhangzó tétel (szabad idézetben), hogy

mindennek meg kell változnia ahhoz, hogy minden a régiben maradhasson…

A többszörösen díjnyertes Oliver Assayas, egyébként magyar származású francia filmrendező, vérbeli szerzői filmes, bármilyen műfajban is alkot. Maga jegyzi forgatókönyveit, a Kettős életekben is biztos kézzel, kifinomult ízléssel szórakoztat. Ezúttal igazi európai rétegfilmet készített.

 

Kettős életek

Szereplők: Juliette Binoche, Guillaume Canet, Vincent Macaigne, Christa Théret, Nora Hamzawi, Pascal Greggory, Laurent Poitrenaux, Sigrid Bouaziz

Írta és rendezte: Olivier Assayas
Producer: Charles Gillibert
Fényképezte: Yorick Le Saux
Vágó: Simon Jacquet

Országos bemutató: 2019. augusztus 1.
Forgalmazó: Vertigo Média

 

Fejléckép: Juliette Binoche és Guillaume Canet a Kettős életek c. filmben (Fotó: Vertigo Média)

„A lassú idő a sivatag felől jön

Kapcsolódó

„A lassú idő a sivatag felől jön" - mozikban a Yao utazása

Szívhez szóló alakítással tér vissza a filmvászonra az Életrevalók francia szupersztárja, Omar Sy. Mától vetítik a mozik a francia-szenegáli road-moviet, a Yao utazását. 

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

Felszabadított női testek, tabuk nélkül

Saját testüket médiumként használva fogalmazták meg a női lét kérdéseit azok az művészek, akiknek munkáit a Liget Galéria „Lerántjuk a leplet” című kiállításán láthatjuk még április 6-ig.
Vizuál hír

A török földrengés áldozatai javára szervez adománygyűjtést a Magyar Képzőművészeti Egyetem

Az intézmény művészeinek munkáira a Sharity jótékonysági applikációján és adománygyűjtő oldalán keresztül várják a felajánlásokat április 20-ig.
Vizuál gyász

Elhunyt Galavics Géza művészettörténész

A Magyar Tudományos Akadémia rendes tagját életének 83. évében, március 21-én hunyt el.
Vizuál kritika

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Vizuál magazin

„Mindegyik képen megjelennek a hőseim” – Korniss Péter 55 éve tartó széki meséi

Korniss Péter Várfok Galériában látható legújabb, Hosszú úton című kiállítása az erdélyi községbe, Székre vezet, ahová a fotóművész ötvenöt éve hazajár. Nemcsak fényképezni, hanem együtt lenni a község lakóival, akik időközben a barátai lettek.