A minőségi vendéglátást, a fenntarthatóságot messzemenőkig szem előtt tartó Káli Art Inn butikhotel 2020-ban alakította ki óriási kertjében a Káli Art-Parkot, és írt ki először pályázatot szobrászművészek részére, amelyre az első évben 26, a második évben 40, idén 50 alkotás érkezett.
A tulajdonosok szándéka, hogy a pályázat legalább tíz éven keresztüli megismétlésével folyamatos bemutatkozási és kiállítási lehetőséget biztosítsanak kortárs szobrászművészek részére.
A pályaműveket elbíráló zsűriben a hazai kortárs kiemelkedő szakértői: Petrányi Zsolt művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria jelenkori gyűjteményének vezetője, Szabó Ádám Munkácsy-díjas szobrászművész, egyetemi docens, Topor Tünde művészettörténész, az Artmagazin főszerkesztője, Tóth Pál Sándor art consultant és gyűjteménykezelő, Enzsöly Kinga képzőművész, korábbi nyertes, Molnár Júlia a Káli Art Inn, Héjja Róbert pedig a Káli-medence Turisztikai Egyesület részéről vettek részt, és ítélték oda az egymillió forintos díjat a legjobb pályamű alkotójának, Körei Sándornak.
Kapcsolódó
A penész, amely gyönyörködtet
Piros-fehér kockás terítő, kosárka, bor, tányérok, evőeszközök, poharak, almák, szőlő, kalács és öt szál rózsa – minden adott egy klasszikus piknikhez, vagy inkább egy randevúhoz a szabadban, amiről nem tudni, megtörtént-e egyáltalán, vagy csak elmaradt.
Az október végéig nyitva tartó kiállítás nemcsak a művészek bemutatkozásának, az értő és nyitott közönség látogatásának lehetőségét teremti meg, de a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén olyan turisztikai attrakció is, amely méltán tarthat számot akár belföldi utazók, akár a Balaton-Veszprém 2023 kapcsán Magyarországra érkező külföldiek érdeklődésre is.
„A művészi érzékenység leképezi napjainkat, érzéseinket, így válik láthatóvá egy-egy műalkotás révén mindaz, amit az alkotó gondol az őt körülvevő világról.
A szobrászat nehezebb helyzetben van, mint a festészet vagy a fotóművészet, hiszen az alkotások teret igényelnek, így kevés magánlakásba/házba juthatnak el.
Ezért közterületi kiállítóhelyszínek kellenek a bemutatásukra, amire tökéletesen alkalmas a Káli Art Inn területén található meseszép virágoskert. Nem utolsósorban pedig a Veszprém 2023 kapcsán Magyarországra érkező külföldiek a magyar kortárs képzőművészetnek ez a kis szelete által is megismerhetik hazánkat” – összegezi Molnár Júlia, a Káli Art Inn tulajdonosa a Káli Art-Park kialakításának fontosságát.
A Káli-medence fő vonzereje a természet szépsége és az épített környezet harmóniája.
Azok számára álmodták meg a szoborparkot, akik a természet szépsége, a falusi hangulat, a kiváló gasztronómia mellett nyitottak a csendes, elmélyülésre.
A kiállított szobrok májustól októberig térítésmentesen, minden nap reggel 10 és 17 óra között tekinthetők meg. A szobrok mellett elhelyezett QR kód segítségével érhető el a digitális kalauz, mely az olvasó számára magyarázattal szolgál, segítségével feltárul az alkotó szándéka, üzenete, a művek háttere.
Ez idő alatt számos rendezvény keretében ismerkedhet a nagyközönség a kortárs szobrászattal.
Tárlatvezetés, gyűjtői vizit, kortárs tánc-performansz, jóga elmélyülés, irodalmi séta, reggeli piknik – néhány a programok közül.
A kiállításmegnyitót és a győztes kihirdetését követően szakemberek és művészek két kerekasztal-beszélgetésben a szobrászat és a szoborgyűjtemény-építés trendjeiről, valamint a szobrászat jövőjéről gondolkodtak közösen a 3D nyomtatás és a mesterséges intelligencia korszakában.
Fejléckép: Körei Sándor nyertes alkotása (Fotó/Forrás: Káli Art-Park)