Vizuál

Korniss Péter legújabb munkái megkoronázzák az életmű-kiállítást

2017.09.29. 09:52
Ajánlom
A Magyar Nemzeti Galéria Folyamatos emlékezet című kiállítása a kortárs magyar fotográfia egyik legfontosabb alkotójának azokra a sorozataira koncentrál, amelyek az életmű legfontosabb szellemi ívét adják. Az utolsó teremben látható képek önmagukban is kötelezővé tennék a tárlat megtekintését.

Korniss Péter idén töltötte be 80. életévét. A Magyar Nemzeti Galériában szeptember 29-től látható kiállítása fél évszázad képi termésén keresztül tárja elénk kivételesen kereknek mondható fotográfusi pályáját. Munkásságának középpontjában az eltűnőben lévő erdélyi és magyarországi paraszti életmód dokumentarista ábrázolása, a globalizálódó világ, valamint a vendégmunkás lét áll.

A kiállítás – amelynek kurátorai: Baki Péter és Jerger Krisztina – öt egységben mutatja be az aktívan alkotó Korniss Péter mai napig folyamatosan bővülő életművét.

A tárlat első egysége (A múlt) az 1960-as, 70-es években készült, a hagyományos paraszti világot ábrázoló alkotásokat mutatja be. Korniss képei a szereplőkhöz való erős érzelmi kötődést tükrözik, akikhez 

évtizedeken keresztül vissza-visszatért, nyomon követte sorsuk alakulását.

Korniss az utolsó órában örökítette meg azt a régi paraszti világot, amelynek kivonatát ma már legfeljebb skanzenekben találjuk meg ennyire hagyományőrző formában. A kiállítás további egységeiben szereplő képeken tanúi lehetünk, hogyan alakította át a közösségek életmódját és környezetét a beszüremlő globalizáció.

A második szekcióban (A vendégmunkás) az ingázó munkások jelennek meg a képeken. Korniss érdeklődése az 1970-es évektől fordult e réteg felé. Az ingázó létet egy tiszaeszlári kubikos brigád fényképezésével kezdte, majd másfél év múlva a csoport egyik tagja, Skarbit András lett a történet főszereplője. Az ő mindennapjaiba nyerünk bepillantást Korniss képein.

Skarbit Andrást (...) Bármilyen furcsán hangzik is – a fényképezőgép választotta ki magának

– írja a fotográfus A vendégmunkás című könyve előszavában.

Skarbit András huszonöt éven át dolgozott a Fővárosi Gázműveknél, s ingázott Tiszaeszlár és Budapest között. 1986-ban ment nyugdíjba. 1999-ben, 74 éves korában halt meg. Felesége, Erzsike 2013 végén hunyt el. Mindketten a tiszaeszlári temetőben nyugszanak. Házuk azóta üresen áll.

Michael Jackson a szentkép mellett

A kiállítás harmadik egysége (A változás) a globalizáció megjelenésének idejét járja körül. 1989 után újra visszatért az egykor sokszor látogatott vidékekre. A korábban fényképezett emberek életmódjában, környezetében bekövetkezett változás új témát adott számára.

Személyes kötődései, barátságai folytán nem kellett újból elfogadtatnia magát.

Újabb útja során azzal szembesült, hogy a falusi közösségek szokásai átalakultak, hagyományos viseletük, otthonuk berendezése új elemekkel bővült. Korniss képein látványosan jelennek meg az olyan idegennek ható elemek, mint a Michael Jackson-pószter, a színestévé vagy a kólásüveg.

A negyedik szekció (A hagyomány) a művész 2000-es években készült munkáit mutatja be. Ebben az időszakban a hagyomány és a jelen kérdése foglalkoztatta, ekkor készült Betlehemesek című sorozata, amely egy régi népszokás modern kori továbbélését mutatja be. A betlehemezés népszokását ma is sokfelé őrzik a Kárpát-medencében, Debrecenben pedig 2006 óta Betlehemes Találkozót is rendeznek. Korniss megrendezett képein (staged photography) falusi szerepjátszók jelennek meg a városi környezet díszletében – így „szembesítve” a hagyományt a jelennel.

A táncháztól a nagybaniig

A kiállítás utolsó egysége (A városban) a Budapesten munkát vállaló erdélyi asszonyokkal foglalkozik. Ez a sorozat az elmúlt három évben készült, és a Magyar Nemzeti Galéria kiállításán látható első alkalommal. A képeken az a generáció jelenik meg, amelyet fél évszázaddal korábban, a kiállítás első egységén bemutatott képeken ismerhettünk meg.

Az erdélyi táncházak fiatal lányai immár asszonyokként állnak előttünk.

A hagyományos paraszti világ lassú eltűnésével párhuzamosan az erdélyi asszonyok Budapesten kezdtek el munkát vállalni, hogy az itt megkeresett pénzzel segítsék családjuk boldogulását. Jövedelmük takarításból, idős emberek gondozásából, népművészeti termékek árusításából származik. Szembetűnő, hogy sokan ma is hagyományos népviseletet hordanak – a képeken is így jelennek meg. A sorozat személyes hangvételéből a művész évtizedekre visszanyúló kötődése és együttérzése olvasható ki.

A 2018. január 7-ig látogatható kiállításhoz számos izgalmas kísérőesemény kapcsolódik. Rendhagyó tárlatvezetést tart Prieger Zsolt zenész (október 14.), Závada Pál író (november 11.), Barakonyi Szabolcs fotóriporter (december 9.), Both Miklós zeneszerző (január 6.), valamint a kiállítást jegyző Korniss Péter (október 28., november 25.).

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Lakatos György: „Ha csak egy gyermeken sikerült segíteni, már megérte”

Egy tragédia indította el, ám az azóta eltelt évtizedek alatt már több mint ezer beteg gyermeket sikerült támogatni. Lakatos György fagottművésszel, a kalocsai Kék Madár Fesztivál alapítójával beszélgettünk az idei eseménysorozat előtt.
Vizuál

Zsigmond Emőke alakítja Jane Austent a BBC új dokumentumsorozatában

Dramatizált jelenetekben, korabeli díszletek és ruhák között, nem utolsósorban az Örkény Színház színművészének alakításában elevenedik meg a brit közmédia új produkciójában a kétszázötven éve született Jane Austen.
Könyv

Beleolvasó – Berka Attila: Gryllusok – Egy család történetei

Berka Attila könyvében a hat Gryllus – Dániel, Vilmos, Dorka, Samu, Ábris és Alma – szabadon, azt és úgy mesélnek, amit és ahogy csak szeretnének. Megosztják velünk, mi a titkuk. Vagyis éppen azt, hogy valójában nincs is titok.
Plusz

Új Süsü-szobor került Csukás István síremlékére

A 2020-ban elhunyt legendás író-költő sírját tavaly decemberben rongálták meg, a művész örökösei ismét legyártatták az eredeti, Süsüt ábrázoló szobrot.
Vizuál

Gödöllőre költözteti a kormány a Mezőgazdasági Múzeumot a Vajdahunyad várából

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Gödöllői király kastélyban tartott sajtóeseményen jelentette be a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár költözését – írta meg a Magyar Nemzet. Az új intézmény várthatóan 2029-ben nyílhat meg.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Feszült drámának ígérkezik François Ozon új filmje

Június 26-tól láthatja a hazai közönség a francia kultrendező legújabb, Ha megérkezik az ősz című alkotását, amelynek főhőse egy nagymama, aki véletlenül megmérgezi a lányát és az unokáját. Cikkünkben megtekinthető a film előzetese.
Vizuál ajánló

Egy éjszaka, amikor minden életre kel – június 21-én újra Múzeumok Éjszakája!

Országszerte közel 470 intézmény több mint 2700 programmal várja az érdeklődőket, melyek között koncertek, filmvetítések, interaktív események, családi- és gyermekprogramok, tárlatvezetések, workshopok, valamint meglepetések is szerepelnek.
Vizuál ajánló

Izgalmas filmes programokkal érkezik a Freeszemle

Június 13. és 15. között a Freeszfe ismét megrendezi éves művészeti fesztiválját, amelyen idén is különleges filmes programokkal várják az érdeklődőket a CEU Nádor utcai épületében. Mutatjuk, mivel készülnek a szervezők.
Vizuál ajánló

Jókai korát idézi meg az idei Múzeumok Éjszakája – több mint 470 közgyűjtemény 2700 programján

A nyári napfordulóhoz legközelebb eső hétvégén, június 21-én újra életre kel minden a Múzeumok Éjszakáján. A sokszínű kínálat garantált, hiszen több mint 460 intézmény mintegy 2700 programmal készül hazánk legnagyobb és legnépszerűbb kulturális rendezvényére.
Vizuál hír

Gödöllőre költözteti a kormány a Mezőgazdasági Múzeumot a Vajdahunyad várából

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Gödöllői király kastélyban tartott sajtóeseményen jelentette be a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár költözését – írta meg a Magyar Nemzet. Az új intézmény várthatóan 2029-ben nyílhat meg.