Vizuál

Kortárs magyar designkiállítás nyílik Berlinben

2024.04.11. 11:30
Ajánlom
A Collegium Hungaricum Berlin a Berlin Design Week 2024 keretében szervezett csoportos kiállításán a magyar designerek legfiatalabb nemzedékének alkotásaival ismerkedhet meg a közönség.

Individuális vagy kollektív megközelítés – az alkotás két iránya, amely hol egymást váltotta, hol párhuzamosan alakult a művészetek története során. Az ipari és még inkább a digitális forradalmat követően a mérleg egyértelműen a kollektivitás irányába billent el. A dilemma a XX. századi művészet legmeghatározóbb iskolájában, a Bauhausban is felmerült. 1922-től a Bauhaus egyértelműen a kollektivizmus, ezáltal a modern termelés mellett köteleződött el, és maga mögött hagyta a századforduló azon irányzatait, amelyek a psziché mélyén keresték inspirációs forrásukat.

Az érzelem mint designfogalom napjainkban leginkább az eladhatósággal összefüggésben merül fel. A „User Experience” (felhasználói élmény, UX) kifejezés Don Norman kutatópszichológus munkaköri leírásában szerepelt elsőként. Norman munkássága arra irányul, hogy érthetővé tegye az emberi működést és viselkedést annak érdekében, hogy felhasználóbarát tárgyakat állítsunk elő.

Az érzelmi design nemcsak arra törekszik, hogy funkcionális igényeket elégítsen ki. Célja az is, hogy a felhasználót mélyebb szinten érintse meg a pozitív benyomások révén.

Vajon mi történik akkor, amikor a tervezési folyamatból kivonjuk a végfelhasználót? Ha a tervezői attitűdben maga a folyamat a cél, és nem a felhasználói igény puszta kielégítése?

A Collegium Hungaricum Berlin Belső tér című kiállítása formát és funkciót félretéve a tárgyak mögé néz. Így keveredhet egy ugyanazon válogatásba a szorongás-feszültsége, az álom és ébrenlét derengő határvonala, a kontrollvesztés, a nosztalgia vagy éppen az erózió esztétikája – olvashatjuk Bolgár Eszter kurátor bevezetőjét a kiállításról.

litosphere-112902.jpg

Dávid Szauder x freeform.collective: Lithosphere AI tapéta és függöny (Fotó/Forrás: Collegium Hungaricum Berlin)

Inner Space

Kortárs magyar design

Helyszín: Collegium Hungaricum Berlin
Időtartam: 2024. április 12. – május 31.

Megnyitó: 2024. április 11., 19:00
Kurátor: Bolgár Eszter (belsőépítész, művészettörténész, művészeti manager)

Kiállító tervezők: Boleman Bence Zoltán, Budai Zsolt János, ERROR N’ MORE by Szabó Ádám Csaba, Fogarasi Demeter, freeform collective (Bolgár Eszter, Csitári Tímea, Szauder Dávid), Góbi Gábor, Hacker Orsolya, Hankó Eszter, Komár Sabrina, Line and Round (Hevesi Annabella), Riederauer Dóra, Salamon Dávid, Szabó Viktória und Szauder Dávid, Timári Blanka, Üveges Mónika, Varga Ildikó und Melegh Benjámin, Zala Zsófi

Fejléckép: Komár Sabrina: Hypnopompia, kézzel szőtt kilim szőnyeg (forrás: Collegium Hungaricum Berlin)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem. 
Vizuál hír

Bukovszky Orsolya és Pigler Emília az idei két Friss Csillag

Május 29. és június 4. között rendezik meg a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivált. Az idei év különösen fontos mérföldkő a fesztivál történetében: ez lesz az első Oscar-kvalifikáló kiadás.
Vizuál ajánló

Dokumentumfilm készült a budapesti romkocsmákról 

A kulturális élet számos ismert alakjának közreműködésével készült el Sipos Bence Romokból című dokumentumfilmje, amelynek alkotói elsőként kísérelnek meg hiteles lenyomatot adni a fővárosi romkocsmák történetéről, jelenéről és jövőjéről. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: Az ősélmény

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos... ezúttal azonban mégsem.
Vizuál ajánló

Utazás a magány és a szexualitás világában – hamarosan a mozikban a Queer

Április 24-én mutatják be itthon Luca Guadagnino legújabb rendezését, a Queert. A film főszerepében Daniel Craig látható, akit alakításáért Golden Globe-díjra jelöltek.