Vizuál

Koszta József kiállítás nyílt a Várkert Bazárban

2015.12.11. 13:53
Ajánlom
Gyűjteményes kiállításon mutatja be Koszta József (1861-1949) életművét a Várkert Bazár Testőrpalotájában december 10-én megnyílt kiállítás.

A Miniszterelnökség, a Várgondnokság Közhasznú Nonprofit Kft. és a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány együttműködése révén létrejött kiállítás megnyitóján L. Simon László, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkára elmondta: nemrég zárult a Várbazár Csók István-tárlata, a Honvéd Főparancsnokság épületében látható Csontváry életmű-kiállítás látogatottsága pedig már 82 ezer fölött jár.

Koszta József: Kukoricatörés, 1910-es évek második fele

Koszta József: Kukoricatörés, 1910-es évek második fele (Fotó/Forrás: Magángyűjtemény)

Koszta Józsefnek utoljára 1948-ban nyílt gyűjteményes tárlata Budapesten, így régi adósságot törleszt a minőségében és mennyiségében is óriási életművet áttekintő kiállítás - emlékeztetett.

koszta1

koszta1 (Fotó/Forrás: F. Tóth Gábor)

Az államtitkár hozzátette: a tárlat kurátora, Szinyei Merse Anna művészettörténész régóta szorgalmazta ennek az adósságnak a törlesztését, most azonban minden korszakból emblematikus erejű művekkel találkozhatnak a Várkert Bazár látogatói.

Koszta József 1861-ben Brassóban született, egyszerű környezetből emelkedett ki rendkívüli tehetségének és elhivatottságának köszönhetően. Ecsethasználata, témaválasztása, a magyar vidék mindennapjainak egyéni hangulatú bemutatása jól megkülönbözteti kortársaitól; a 20. század első felében anélkül tudta ábrázolni a nehéz mezőgazdasági munkából élők mindennapjait, hogy hamis mázzal fedte volna világukat.

L. Simon László hangsúlyozta, hogy Koszta egyszerre ízig-vérig magyar, hiszen ragaszkodott az alföldi gazdák világához, saját nemzeti közösségének legnehezebb sorsú tagjaihoz, és egyszerre európai, mert progresszív volt és képes olyan újításokra, amelyek messze túlmutattak az általa ábrázolt figurák gyötrelmein.

koszta2

koszta2 (Fotó/Forrás: F. Tóth Gábor)

Fertőszögi Péter, a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány kuratóriumának elnöke, a kiállítás társkurátora hozzátette: Koszta József művészete témavilágában tősgyökeresen magyar, festészeti nyelve azonban a korában legmodernebb nyugat-európai festészeti formanyelvet tükrözi.

A Brassóban született mester az Alföldet választotta hazájának, előtte Bécsben, Pesten, Münchenben tanult, közben végig igyekezett fontos műveket alkotni. Munkái már korán nagy közgyűjteményekbe kerültek, nyertek el komoly díjakat, ezeket azonban mindig tanulmányaira fordította.

Koszta József: Eső után (Vihar előtt), 1909

Koszta József: Eső után (Vihar előtt), 1909 (Fotó/Forrás: Magyar Nemzeti Galéria)

A művészettörténész elmondása szerint Kosztának önálló elképzelése volt akár a történelmi tablók, akár a magyar táj, a magyar emberek megfestéséről; sokféle stiláris hatásból szűrte le azt az elementáris erejű művészetet, amely az 1910-es évektől sajátjává vált.

Az április 17-ig látható tárlat alsó szintje a pályakezdéstől az érett korszakig tekinti át Koszta művészetét, a felső emeleten pedig az érett Kosztával ismerkedhet meg a közönség.

Koszta József: Párizsi kirakat, 1911

Koszta József: Párizsi kirakat, 1911 (Fotó/Forrás: Magángyűjtemény)

Fertőszögi Péter kiemelte, hogy az alapítvány a Várgondnoksággal kötött megállapodás értelmében a következő három évben nyolc hasonló kiállítást rendez majd a Várkert Bazárban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.
Jazz/World

Animációs klip készült a Symbiosis 5 legújabb dalához

Április 28-án hallgathatja meg először a közönség a Symbiosis 5 Locked In A Box című dalát, amelynek sajátos világát a Cseuz Dániel által készített loop animáció egészíti ki. Az új klip cikkünkben is elérhető!
Színház

Koncerttel és filmvetítéssel ünnepelhetjük a 129 éves Vígszínházat

A hagyományokhoz híven május 1-jén a társulat a közönséggel együtt ünnepli a Vígszínház születésnapját. Az érdeklődők ünnepélyes keretek között ismerhetik meg a Vígszínház 2025/26-os évadának tervezett bemutatóit.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Szabadság, sebesség, átalakulás – az autózás és a fotográfia összefonódását mutatja be a Mai Manó új kiállítása

Az autók világát állítja középpontba az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című fotókiállítás. Az április 23-án a Magyar Fotográfusok Ház – Mai Manó Házban megnyílt tárlaton számos világhírű művész képe szerepel.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Tükör

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról ír, hogyan, és legfőképpen, miért indít háborút a mesterséges intelligencia ellen, pusztán egyetlen darab tükör segítségével. 
Vizuál hír

Cannes-ban versenyez Kenyeres Bálint rövidfilmje

A magyar rendező No.3 (The Spectacle) című alkotásával száll versenybe az Arany Pálmáért a világ legrangosabb filmfesztiválján. A rövidfilmet több ezer nevezés közül választották be a legjobb tizenegy közé.
Vizuál ajánló

Magyar film napja: ingyenesen nézhetjük újra Makk Károly és Darvas Iván emlékezetes alkotásait

Április 25. és május 4. között tíz klasszikust nézhetünk újra ingyenesen a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet egyúttal a száz éve született Makk Károlyra és Darvas Ivánra is emlékezik.
Vizuál ajánló

Megéri beköltözni az Uránia moziba a magyar film napján

Közönségtalálkozókat és emlékvetítéseket rendeznek a magyar film napján, április 30-án a budapesti Uránia moziban, ahol a közelmúlt sikerei mellett klasszikus alkotásokat, valamint dokumentum- és ismeretterjesztő filmeket is műsorra tűznek.