Vizuál

Krimibe illő fordulat történt az ellopott Van Gogh-festmény ügyében

2020.06.21. 12:40
Ajánlom
Két fotó került elő, amely szerint a festmény még létezik, nem semmisült meg. Egy sztárnyomozó vette kézbe az ügyet, és erről a tolvajok is tudnak.

Két, nemrégiben készült fénykép került egy holland nyomozó birtokába az eltűnt Van Gogh-képről, amelyet épp a festő születésnapján loptak el az amszterdami Singer Laren Múzeumból. Az 1884-es Tavaszi kert című festmény akár 6 millió eurót is érhet.

A holland nyomozó, Arthur Brand, akit egyébként a művészvilág Indiana Jones-ának nevez a szakma, úgy nyilatkozott, a fotót egy olyan személytől kapta, akinek személyazonosságát nem kívánja felfedni. Az AFP is kapott a fotókból, az egyiken a New York Times május 30-i példánya mellett látható a festmény is. A másik fotó a festmény hátoldalát ábrázolja.

Három hónap intenzív nyomozás után kaptam ezeket a fotókat. Ez az első bizonyíték arra, hogy a festmény nem semmisült meg

- mondta a nyomozó, hozzátéve, hogy a rablók gyakran megsemmisítenek képeket, ha nem tudják eladni azokat.

View this post on Instagram

A post shared by Mémzeti Filharmonikusok (@memzeti_filharmonikusok) on

A rabolt festményről készült fotók maffiakörökben terjedtek, az elkövetők valószínűleg vevőt keresnek. A fotón látszik egy friss karc a festményen, ami valószínűleg a rablás közben keletkezett.

A New York Times a fotón szereplő kiadásában szerepel egy interjú Arthur Brand nyomozóval és Octave Durham hírhedt műkincstolvajjal, aki 2002-ben két képet lopott az amszterdami Van Gogh Múzeumból. Szintén a fotón szerepel Durham 2018-as könyve, a Master Thief. Ezért gondolja úgy a nyomozó, hogy az elkövetők talán Durhamre akarják terelni a gyanút, akinek viszont sziklaszilárd alibije van: a lopás idején kórházban feküdt.

De az is lehet, hogy az újságcikkel a tolvajok csak bosszantani akarják a nyomozót, aki személyes ügynek veszi, ha eltűnik egy Van Gogh a közvetlen közelében.

(AFP/Yahoo)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Színház

Felkavaró vízió a modern nőkről – Alföldi Róbert legújabb rendezése a Pesti Színházban

Október 5-én tartják Wéber Kata Egy nő anatómiája című darabjának magyarországi ősbemutatóját a Pesti Színházban, amelynek alapján Mundruczó Kornél nagy sikerű filmje, a Pieces of a Woman készült.
Jazz/World

Mácsai Pál lesz az utolsó ember a Földön? – új klippel jelentkezik a Platon Karataev

2025 elején jelenik meg a Platon Karataev zenekar negyedik stúdióalbuma, Napkötöző címmel. A lemez második, Nem felelhet című single-jéhez a zenekar frontembere, Balla Gergely koncepciójából Topolánszky Tamás Yvan írt és rendezett klipet.
Klasszikus

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Klasszikus

Christoph Eschenbach lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekarral

Az együttes hatalmas megtiszteltetésnek tekinti, hogy a zenei élet egyik legizgalmasabb karmester-egyéniségének vezényletével két hangversenyt is adhat Budapesten, október 26-án, a Zeneakadémián, 27-én pedig a Pesti Vigadóban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Az ókori Mezopotámia művészetét bemutató, átfogó kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban

Az Istenek és démonok királysága – Mezopotámia Kr. e. 1000-500 című tárlat október 5-én nyílik meg, és egészen február elejéig látogatható. A szervezők szerint hasonló léptékű kiállítás tízévente csak egy-kettő van a világban.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Hexa Grace

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról mesél, hogyan futott bele monacói útja során egy műalkotásba, ami múzeumban nem férne el.
Vizuál ajánló

Pixel és folklór – magyar népművészet és fotográfia a 21. században

Hogyan lehet a hagyományokat a jelenben pontosan, érdekesen, megkapóan ábrázolni? Ez a kérdés köti össze a Hagyományok Háza Pixel és folklór című egyedülálló tárlatán kiállító, elismert fotográfusokat.
Vizuál hír

2025-ben kezdődhet az új Nemzeti Galéria építése

Az új épület a Liget Budapest Projekt részeként az egykori Petőfi Csarnok helyén épülhet fel, ám a munkálatok évek óta húzódnak, az eredeti tervek alapján a fejlesztésnek tavaly kellett volna elindulnia.  
Vizuál ajánló

A Millenárisra költözik a kortárs képzőművészet

Október 17. és 20. között Magyarország leggazdagabb képzőművészeti választékával, különleges látogatói élményekkel készül a közönség fogadására a régió legnagyobb nemzetközi kortárs vására, a 14. Art Market Budapest.