Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
A 20. jubileum alkalmából összeállított Verzió Specials visszatekintő programban négy különleges alkotást emelnek ki az elmúlt évek filmjeinek sokaságából.
A válogatás a Verzió korábbi nézőit is célozza, de azokat is, akik csak most fedezik fel a dokumentumfilmek erejét.
A vetítésekre csupán regisztráció szükséges.
Egy leleplező nyomozáson keresztül a román egészségügy korrupciójába kaphatunk betekintést (Colectív, 2019), megismerkedhetünk egy szenvedélyes afgán tinédzserrel, akinek zenei tehetsége és jövője forog kockán (Sonita, 2015), egy ápoló életének drámai fordulatát követhetjük a közép-iraki „halál háromszögében” (Nincs hová bújnod, 2016), és bepillanthatunk a „petíciót benyújtók” világába, egy pekingi panaszirodában (Panaszbíróság, 2009).
Jelenet a Nem tűnünk el című filmből (Fotó/Forrás: Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál)
A Nemzetközi versenyprogram rendezőivel is találkozhat a közönség. Alisa Kovalenko a fesztivál nyitóvetítésére érkezik. A kijevi rendező Nem tűnünk el című munkáját láthatják a nézők, amely először az idei Berlini Filmfesztiválon mutatkozott be. A film egy kollektív portré egy fiatal generációról, öt álmokkal és kérdésekkel teli ukrán tinédzserről, akiket
a háború egyre közeledő jelenléte fenyeget, mégis képesek felismerni és ünnepelni az élet törékeny szépségét.
Pascale Bourgaux az elmúlt években a Közel-Kelet összes konfliktusáról és válságáról filmezett. Szíriáról, Irakról, Iránról és Afganisztánról szóló híradásaiért, dokumentumfilmjeiért és könyveiért számos nemzetközi elismerésben részesült. Hawar, száműzött gyermekeink című filmjét kíséri a fesztiválra. 2014-ben az Iszlám Állam több ezer jezidita nőt kényszerített szexrabszolgaságra. A nemi erőszakból fogant gyermekeket a jeziditák elutasítják. A filmben elsőként a közösségből egy anya titokban átkel a kurd határon, hogy ismét találkozzon négy éve nem látott lányával.
Jelenet a Hawar, száműzött gyermekeink című filmből (Fotó/Forrás: Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál)
Peter Nestler rendező, forgatókönyvíró és producer a háború utáni német film legegyedibb és egyik legfontosabb dokumentumfilmes alkotója. Az elmúlt két évtizedben a világ fesztiváljai újra fölfedezték Peter Nestlert, így az idei Verzión, Budapesten, a művészi és személyes életút egyik legfontosabb helyszínén is találkozhatunk a rendezővel. A híres rendezőtől nyolc rövidfilmet vetítenek három, lazán összefüggő, egymásra épülő blokkban, melyeket regisztráció ellenében lehet megtekinteni.
A Budapesti város/arc/képek szekció Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulóján Budapest-témájú dokumentumfilmeket vetít. A szekció az elmúlt ötven év dokumentumfilmes Budapest-portréiból válogat:
pillanatokat, emlékképeket mutat fel, és Budapest-víziókat, tereket és embereket hoz egy kicsit közelebb hozzánk.
A vetítések ingyenesek.
A Magyar verseny filmjei nemcsak fontos témáikkal, karaktereikkel és drámai történeteikkel, hanem a dokumentumfilmes formanyelv kreatív használatával tűnnek ki a mezőnyből. Az elmúlt években sok az új hang, az eredeti történet és az izgalmas fogalmazás a magyar dokumentumfilm berkeiben, s ezt a Verzió Filmfesztivál versenyprogramjába beválogatott magyar alkotások is bizonyítják.
Jelenet a Keltető című filmből (Fotó/Forrás: Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál)
A virtuális valóság élmények és a valóságot feldolgozó nyers dokumentumfilmek világát egyesíti a fesztivál innovatív szekciója, a Vektor VR. Itt nyolc különleges VR-alkotás lesz megtekinthető, melyek mind intenzív átlényegülést kívánnak a felhasználótól. Az alkotások olyan élethelyzeteket mutatnak be, amelyek a VR médiumán keresztül még erőteljesebben hatnak. A program ingyenes, de regisztrációköteles.
A fesztivál 20. alakommal is a kreativitás és az örök változás erejének ünneplése, és annak a szenvedélynek a bemutatása, ami a valóság képekkel és képeken keresztül történő megértését segíti.
További részletek a 20. Verzió honlapján.
Támogatott tartalom
Fejléckép: Jelenet a 21-22 Kína című filmből(Fotó/Forrás: Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál)